1 серпня 1914 р. Так починалася І світова війна

1 серпня 1914 р. з оголошенням Німеччиною війни Росії розпочалася Перша світова війна. В ній взяли участь 34 країни з населенням 1 млрд. чоловік (67% всього населення Землі).

Причинами війни вважають нерівномірний розвиток країн Європи і загострення протиріч між ними. А приводом стало вбивство 28 червня 1914-го сербом Гаврилом Принципом спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Франца Фердинанда та його дружини. 28 липня Австро-Угорщина оголосила війну Сербії, наступного дня Росія розпочала мобілізацію. Але саме оголошення Німеччиною війни Російській імперії перетворило конфлікт на глобальне протистояння.

Перша світова війна (1914-1918). Фото: incognita.day.kiev.ua
Перша світова війна (1914-1918). Фото: incognita.day.kiev.ua

Сили Антанти (Франція, Велика Британія, Росія, пізніше США) протистояли країнам Четверного союзу (Австро-Угорщина, Німеччина, Болгарія, Османська імперія). Українці, територія яких входила до складу Російської та Австро-Угорської імперій, змушені були воювати по обидва боки барикад (3,5 мільйона у складі російської армії, 250 тисяч у складі австро-угорської), навіть убивати один одного.

Французький танк «Сен-Шамон». Фото: gazeta.ua
Французький танк «Сен-Шамон». Фото: gazeta.ua

Війна тривала до 11 листопада 1918-го і забрала життя близько 10-и мільйонів солдат (українців близько 500 тисяч). Стільки ж було поранено. Всього мобілізовано до армій своїх країн близько 74 мільйони чоловік (з України – 4 мільйона, у селах під мобілізацію потрапила половина працездатного населення). Довжина фронтів складала 3-4 тисячі кілометрів. А військові дії велися як в Європі (Західний і Східний фронти), так і на Середньому Сході, в Африці, на морі.

Сергій Горобець

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте