6 липня народився автор «Декалогу ОУН»

 

1904, 6 липня – в селі Угорники неподалік Івано-Франківська народився Степан Ленкавський, один із ідеологів ОУН.

Закінчив філософський факультет Львівського університету, з середини 1920-х – активний учасник націоналістичного руху. Член проводу Союзу Української Націоналістичної Молоді, один із 28-и співзасновників ОУН, входив до складу першого Проводу.

«Він випромінював таку глибину інтелекту, що ставало страшно. Здавалося, що поряд із ним – маленька істота», – згадувала про Степана Осипа Демчук.

В 1929 р. підготував «Декалог ОУН» («Десять заповідей українського націоналіста»), де виклав основні морально-етичні засади борця національно-визвольних змагань, яких в першу чергу дотримувався сам. Серед них:

  1. Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї.
  2. Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі Твоєї Нації.
  3. Пам’ятай про великі дні наших визвольних змагань.
  4. Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимирового Тризуба…

Пройшов через арешти поляків (1930 рік) і гестапо (як один із ініціаторів проголошення Української держави у Львові в 1941-му), перебував у концтаборі Аушвіц.

Очолював Провід ОУН після смерті Степана Бандери  (1959-1968). При цьому ніколи не прагнув влади і запам’ятався побратимам саме своєю скромністю. Повністю присвятив себе служінню Україні. Можливо, тому й не мав сім’ї – аби не наражати рідних на небезпеку. Також був затятим футбольним вболівальником.

Помер 30 жовтня 1977-го в Мюнхені після важкої хвороби.

Сергій ГОРОБЕЦЬ

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте