Чим живе військовий лісгосп на Чернігівщині

У лютому 2014 року до Чернігівського ОУЛМГ було приєднано військовий лісгосп.

Державне підприємство «Остерський військовий лісгосп» створювалося у 1950 році — на базі лісів Остерської та Карпилівської лісових дач площею 10 452 га. У цей же час проведено й перше лісовпорядкування.

А у 1957-­1958 р. р. до площі військового лісогосподарського підприємства ще включено 10 486 га лісів суміжних землекористувачів.

У 2015 році було проведено базове лісовпорядкування, після якого площа лісгоспу залишилася незмінною, а саме 16 617 га.

Вкрита лісом площа становить 13 206,5 га. Поділ вкритих лісовою рослинністю земель за переважаючими породами такий: сосна — 75,9%, береза — 10,3%, вільха — 10,8%, інші — 3%.

Слід відмітити, що територія цього лісового господарства не поділена на лісництва, а складається з 5 майстерських лісогосподарських дільниць. Кількість лісових кварталів становить 344 одиниці. Середня площа лісового кварталу дорівнює 48 га.

Зазначимо, що ДП «Остерський військовий лісгосп» є одним з найбільших підприємств та платників податків у Козелецькому районі.

Нині його очолює досвідчений лісівник Валентин Судак, який двадцять років пропрацював головним лісничим Остерського держлісгоспу. Він народився у старовинному селі Моровськ, з дитинства знає навколишні ліси, тож і професію собі обрав лісівничу. Після навчання в Українській сільськогосподарській академії Валентин Судак повернувся до рідного краю.

Нині новий керівник впроваджує на підприємстві все краще з колишнього місця своєї роботи — Остерського держлісгоспу.

Найголовніше, велика увага приділяється пожежній безпеці лісів. Адже неподалік постійно проводяться військові навчання, тому нерідко виникають лісові пожежі. А Валентин Судак кілька років тому ліквідовував пожежу у Косачівському лісництві, яка завдала лісам Остерщини значної шкоди. І досі відчуває гіркий досвід тієї лісової біди.

Два роки тому у військовому держлісгоспі було встановлено камеру відеоспостереження. Біля контори підприємства побудовано 50­метрову вежу, що дозволить з’єднати оглядові радіуси з сусідніми спостережними вежами сумісних лісокористувачів. Варто додати, що завершена й комплектація пожежного інвентаря. Також встановлена наглядна агітація на протипожежну тематику та перекриті другорядні дороги.

У минулому році обсяг лісовідновлення у ДП «Остерський військовий лісгосп» становив 179,9 га. Догляд за лісовими культурами проведено на площі 158,9 га з них механізовано 110,5 га.

Плановий показник лісовідновлення у 2016 році — 150,0 га. Навесні висаджено лісові культури на площі 190,9 га.

Підприємство має два лісові розсадники. Збудовані також три короби для вирощування посадкового матеріалу. Збудовано дві теплиці для вирощування сіянців сосни звичайної у закритому ґрунті. Вирощується садивно­декоративний матеріал.

У військовому держлісгоспі, завдяки умільцям­раціоналізаторам, на електрокарі є пристрій, що безперебійно й швидко завантажує ліс­кругляк у контейнери. Валентин Судак запозичив це «ноу­хау» і для військового лісогосподарського підприємства. Тут теж було споруджено рампу для механічного завантаження лісу­кругляку.

Військовий держлісгосп розташований далеко від залізниці, тому його керівництво активно співпрацює із замовниками, автоперевізниками. І замовників вистачає, тому що за 65 км — Київ. А у будівельників і переробників столиці користується значним попитом сосна.

Якщо у 2015 році продукції реалізовано на суму 21 млн. 380 тис. грн., то вже на травень цього року — на 11 млн. 486 тис. грн.

У колективі постійно йде пошук нових можливостей для нарощування виробничих потужностей, переробки деревини. Бо це, як мовиться, свіжа копійка в касу лісогосподарського підприємства, нові робочі місця, більш дбайливе використання лісових ресурсів. Такий пошук — свідчення постійних турбот про неоціненний зелений скарб передовсім керівника держлісгоспу Валентина Павловича Судака, котрий невтомно запроваджує в повсякденну практику господарювання ідеологію економного витрачання сировини як безпосередньо на лісових масивах, так і в цехах переробки деревини.

І от сьогодні  в оновленому цеху деревообробки  відкрили нову лінію з переробки низькоякісної деревини. Обладнання на цій лінії виключно вітчизняного виробництва.

Задля примноження виробничих потужностей лісгосп придбав і два причепи­лісовози з гідроманіпуляторами. А ще один гідроманіпулятор змонтували на шасі автомобіля ЗІЛ­131, переобладнавши двигун останнього на дизельне пальне, що також посилить режим економії і ресурсів, і коштів. А загалом усе технічне оновлення стало можливим завдяки зусиллям колективу, який живе і трудиться як одна дружна  родина, долаючи у трудових звершеннях висоту за висотою, наповнюючи лише добрими надіями кожний трудовий день. Серед таких працівників і верстатники нової лінії переробки деревини  Володимир Шевченко, Олександр Хоменко, Андрій Крикун, Євген Хицюк та багато інших працівників лісгоспу з усіх  дільниць.

Напередодні нового року урочисто відкрито і освячено  і новий рекреаційний пункт на лісовому кордоні ДП «Остерський військовий лісгосп».

Слід зазначити, що це вже другий рекреаційний пункт у лісгоспі, укомплектований усім необхідним для мисливців та гостей — і мангалами, і затишними альтанками, й іншими зручностями. Вони немов запрошують  усіх, хто звертає на лісову дорогу, щоб помилувалися нев’янучою красою, прилучилися до полювання, до збору різноманітних дарів лісу.

Микола Тищенко

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте