До кінця року на Чернігівщині відремонтують 119, 3 км автошляхів

Дороги. Експерти називають ремонти дорожньо-транспортної інфраструктури наймасштабнішими з часів незалежності. Починаючи з 2016 року, уряд запустив процес ремонту доріг.

Із квітня по червень 2016 було розблоковано рахунки «Укравтодору», вдалося провести ключові тендери, завдяки чому вдалося повністю відновити 900 кілометрів дорожнього полотна. Вже наступного 2017 року відновлено понад 2100 кілометрів.

До кінця цього року цю цифру подвоять і, як результат, відремонтують понад 4 тисячі кілометрів автошляхів України. Не оминули позитивні зміни і Чернігівщину.

У порівнянні з минулим роком, фінансування дорожньо-інфраструктурних проектів зросло більше, ніж удвічі – з 417 до 919 мільйонів гривень! Це безпрецедентні суми для нашої області. За кошти, виділені Урядом, до кінця року заплановано відремонтувати 119,3 кілометрів автошляхів державного та місцевого значень.

2018 рік для Чернігівщини ознаменувався наймасштабнішим за останнє десятиліття ремонтом доріг. З 919 мільйонів гривень, які в цьому році запланували виділити на автошляхи, вже освоїли майже 700 мільйонів.

Останні два роки Чернігівщина демонструє вкрай позитивну динаміку з фінансування та ремонту дорожньо-транспортного полотна. При чому кошти виділяють не лише на ремонт автошляхів державного значення, але й на вулиці, дороги місцевого та комунального значень.

Якщо раніше кошти на ремонти місцевих автошляхів виділяли в «ручному режимі», через що деякі дороги не ремонтувались роками, а то і десятиліттями, то, починаючи, з 2018 року «Укравтодор» відповідальний за ремонт і утримання доріг тільки державного значення.

Кошти для ремонтів доріг місцевого значення передаються через Дорожній фонд на місця. Відтепер немає потреби випрошувати кошти на ремонт місцевої дороги у держави: кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту. Це покладає і відповідальність на місцеву владу. Кошти на ремонти на місцях вже є. Вони мають працювати і звітувати перед своїми громадами. Загалом на потреби безпеки руху виділено 2,5 мільярда гривень.

Стратегія українського Уряду на найближчі 5 років – з’єднати між собою якісними дорогами всі обласні центри.

Перебуваючи на початку серпня з робочим візитом у Чернігові Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман сказав: «Гадаю, вже цієї осені ми підпишемо нову угоду з міжнародними фінансовими інституціями. Буде виділено 160 мільйонів євро – це приблизно 5 мільярдів гривень. Ці гроші будуть спрямовані на повну реконструкцію дороги від Києва до Чернігова. Наша стратегія полягає в тому, щоб за 5 років збудувати всі дороги й об’єднати всі обласні центри. Роботи ведуться».

Впродовж останніх 10 років будівництво, капітальний ремонт та реконструкція в країні майже не проводилися. Зі 170 тисяч кілометрів українських доріг станом на 2016 рік понад 90 відсотків були визнані такими, що не відповідають нормам. Причина – хронічне недофінансування ремонтно-будівельних робіт та утримання доріг, корупція й низька якість виконання робіт.

Погані дороги, як і фінансовий зашморг перед міжнародними кредиторами, – це той спадок, який отримав діючий український уряд. Втім, вже у найближчі п’ять років все кардинально зміниться. Динаміка з ремонту дорожньо-транспортної інфраструктури, яку демонструє уряд останні два з половиною роки, не може не втілювати оптимізму. Так, у 2016 році було повністю відновлено 900 кілометрів дорожнього полотна, у 2017 році – понад 2100 кілометрів. До кінця цього року цю цифру подвоять і, як результат, відремонтують понад 4 тисячі кілометрів автошляхів України.

Каталізаторами змін стали також втілення в життя реформи фінансової децентралізації та створення Дорожнього фонду.

«Ми заклали фінансові основи подальшого розвитку. Це, насамперед, можливості децентралізації, яка дозволяє наповнювати місцеві бюджети, а отже, фінансувати дорожні проекти на місцях. А також Дорожній фонд, який забезпечує гарантоване, прогнозоване фінансування», – сказав Володимир Гройсман.

Особлива увага надається якості доріг. «Укравтодор» зробив жорсткішими вимоги до підрядників – тепер за всіма контрактами на середній ремонт – гарантія не менше 5 років, на капітальний – не менше 10 років. А впровадження системи ProZorro дозволило проводити усі тендери відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечує економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт

Наступний рік стане переломним для дорожньої галузі України. Так, у проекті бюджету-2019 в цілому на українські дороги передбачено виділення 55 мільярдів, з яких 17 мільярдів гривень заплакали витратити саме на місцеві дороги. Крім того Кабмін готує збільшення на один мільярд гривень фінансування програм забезпечення безпеки дорожнього руху.

Петро ІВАНЧУК

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте