Добрі справи роблять добрі люди

За освітою і покликанням я зоотехнік, багато років присвятив племінній справі у тваринництві. На жаль, ця галузь занепала, як і наше Броварське об’єднання, але сидіти без роботи й на одну пенсію, – не для мене. Тож підробляю на Броварському заводі електровиробів: добу працюю, на три доби повертаюся в рідну для нас з дружиною Наталією (освітянська пенсіонерка) Щаснівку. Тут теж маємо невеликий підробіток на городі.

Серед односельців знайшов багато спільників і для творіння чогось доброго в рідному селі: великі калюжі землею загачуємо, автобусні зупинки та криниці упорядковуємо, загорожу біля пам’ятників лагодимо, кладовища очищаємо від заростей та ін. Спасибі, сміттєвоз товариства «Земля і воля» регулярно забирає побутові відходи з-під дворів, тож відпала потреба у прибиранні стихійних сміттєзвалищ.

Григорій Лига

Рік тому замахнулися й на серйознішу добру справу: почали споруджувати на кладовищі капличку, а поруч – так звану трапезну. Це щоб було де заховатися від негоди, коли батюшка з півчою відспівує покійника, чи на проводи виникне потреба перечекати дощ, за столом посидіти.

Павло Хомік «Старі дерева створювали небезпеку на цій ділянці шляху»

Настоятель місцевого храму отець Петро схвалив наші наміри, але й попередив, що буде важко це зробити – сам організовував будівництво нової церкви за кошти прихожан і при допомозі товариства «Земля і воля», архімандрита Софронія та інших земляків і чужих доброчинців. Не один рік будували, але добудували.

За шість кілометрів до Нової Басані

Тож і наш актив розраховував на підтримку односельців. Так і сталося. Одна жіночка запаслася була цеглою, коли в Осовці розкидали старе приміщення давно закритої школи, – все до цеглини віддала нам. Перевіз цеглу та інші матеріали Петро Іванко своїм тракторцем. Майстровиті Сергій Марченко, Володимир Дудко, дачник Анатолій (недавно преставився) звели стіни і дах. Беруть активну участь у цьому будівництві і виконанні інших добрих справ Володимир Пилипенко, Олег Рощепій, Петро Войток, Геннадій Гуща, Яків Сміян, а Валя Пунько від душі виконала малярні роботи. Одному з ініціаторів цього будівництва, колишньому механізатору Миколі Яковичу Московку, вже за вісімдесят, але його завзяття й організаторської хватки на кількох молодших вистачить. Найстаріший житель села, талановитий художник-графік Василь Степанович Горбик власноруч виготовив купол. Відгукнувся на наше прохання й аграрник з Козацького Сергій Чубовський та інші доброчинці. Допомагає сільська староста Людмила Лавріненко.

До церкви

Та чи не найбільше мене розчулив благодійний вчинок керівників Броварського заводу, де я підробляю. Попросив у них віддати нам металеві конструкції, що лежали у складі. Пояснив, для якої споруди в моєму селі вони потрібні. І ці чужі люди без ніяких вагань безкоштовно відпустили багато будівельних матеріалів, ще й надали автомашину для перевезення. Для доставки більш габаритних конструкцій транспорт виділив генеральний директор ТОВ «Земля і воля» Леонід Григорович Яковишин. Одержуємо з цього господарства і матеріали для обшивки трапезної та інших потреб. Виконавчий директор господарства Валентина Онисимівна Чернякова, можна сказати, взяла шефство над нашою доброю справою. З привезених матеріалів з Броварів ми спорудили ще й автобусну зупинку біля церкви. Допомагали працівники господарства, вони й асфальт поклали.

Микола Московко біля нової доброї справи

Земляк Володимир Тарасенко організував виготовлення за свої кошти і встановлення трьох хрестів: на майдані, де колись стояла церква Покрови Пресвятої Богородиці, на кладовищі і на в’їзді в село. У Осовець на кладовище і на колишнє церковище хрести привіз із Києва і встановив земляк Вадим М’який. Робилися ці добрі справи теж від душі, а не продавалася за виборчі голоси чинним чи майбутнім обранцям, «доброчинність» яких останнім часом активізувалася – чергові вибори насуваються. Видно, нашим верховним депутатам мало влади в Києві, тож почали щедро фінансувати свої «благодійні» команди, щоб вони і на місцях все прибрали до рук.

Хрести на місці давно зруйнованого храму і на кладовищі

На роботу в Бровари і назад їжджу на маршрутці Бобровиця – Київ або й електричкою, з пересадкою на приміську маршрутку. І чого тільки не почуєш там про наших обранців-брехунів: що вони згадують своїх виборців тільки під час виборів, а виборці згадують їх щодня; що для них не існує таких обіцянок, яких вони не можуть не давати – на брехню виборці ловляться, як риба на наживку…

Один із стандартів шляху до Європи

Влучну народну творчість записую до блокнота. Записав кілька й вульгарних анекдотів і «крилатих» цитат. Одну наведу, пом’якшивши вульгаризм. Чоловік запитав сусіда: «Яка різниця між будинком розпусти і парламентом?» Сусід почав придумувати на ходу варіанти відповіді. Але той, хто задавав запитання, не стерпів і сам відповів. Мовляв, у будинку розпусти ти робиш вибір, а потім «тра**єш», кого вибрав, на виборах ти теж робиш вибір, але потім ті, кого ти вибрав, «тра**ють» тебе.

Я не стерпів і підключився до їхньої розмови розповідями, як можна поліпшувати власний добробут, життя громади і без допомоги передвиборчих благодійників. Це щоб потім не бути зобов’язаними перед ними, і вимагати від них виконання обов’язків депутата, а не благодійника. Навіть не очікував, що від сусідів по вагону одержу підтримку. Та все ж верх у дискусії взяли ті, хто назвав мене фантазером. Дещо змінили свою думку, коли я розповів, який приклад у творенні добрих справ від душі подає нам товариство «Земля і воля», тож і громада може обходитись без передвиборчих подачок. Навіть у тих справах, на виконання яких потрібні мільйони гривень.

Взяти хоча б те, що і в цьому році господарство за свої кошти і своєю бригадою відремонтувало дороги до кордону з Козелецьким районом, до Кобижчі, на інших ділянках, завершує ремонт дороги на 25-ти кілометрах до Нової Басані. Протягом трьох днів працювала бригада шляховиків і в наших селах Щаснівка і Осовець. А перед цим заступник генерального директора по нашому відділку Павло Хомік організував очищення узбіччя центральної вулиці від заростей і вивезення їх у відведене місце.

На цю добру справу господарство витрачає десятки мільйонів власних гривень. І це при тому, що воно вважається найкращим у районі наповнювачем бюджету і пенсійного фонду. Бо й оплата праці тут легальна, й оплата за оренду землі найвища. А що зробили депутати, щоб інші виробники підтягувалися до таких добросовісних наповнювачів державної скарбниці? Де застрягли їхні обіцянки допомагати законодавчо розвитку аграрної галузі й сільської інфраструктури, створенню нових робочих місць, забезпеченню правового захисту селян? А продавати землю не обіцяли, але проголосували за її розпродаж.

Згадалося ще одне почуте в маршрутці: «Якщо депутати виконають свої обіцянки, то Кіпр та інші «офшори» змушені будуть оголосити дефолт. Звісно, обранцям вигідніше для себе кинути якусь подачку виборцям. І ті раді цьому, доземні поклони вдячності б’ють, не згораючи від сорому за вульгарні анекдоти про них – ганебно «трахнутих» своїми ж обранцями. Хоча в Україні все є для того, щоб жити й без передвиборчих подачок. І шлях до євростандартів проглядається не із-за примарних мрій, а із землі.

Григорій Лига, ветеран праці

На першому фото: Майданчик готують до асфальтування

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте