Економіка яких областей України досягла докризового рівня

Вийшли остаточні дані про економічну динаміку в областях України за 2016 рік. VoxUkraine порахував, економіка яких областей вже сягнула рівень 2013-го року. На жаль, тільки трьох. 

Тетяна Тищук, керівник проекту Індекс моніторингу реформ (IMoРe).

3 квітня Держстат оприлюднив дані валового регіонального продукту (ВРП) за 2016 рік. Цей показник відображає яку додану вартість створила кожна область України. Простіше кажучи, ВРП – розмір економіки кожної області. І хоча ці дані виходять з великою затримкою – вони важливі, бо показують динаміку розвитку регіонів.

Нагадаємо, що в 2016 році в Україні зупинився економічний спад: ВВП почав зростати і, порівняно з попереднім роком, збільшився на 2.4%. Цього замало, щоб відновити виснажену війною економіку. Протягом 2014-2015 років економіка втратила майже 16% ВВП, проте важливо, що тенденція змінилася.

Наразі, коли ми отримали дані щодо ВРП, можна побачити, як розвивалася економіка у 2016 році в різних областях (графік 1). У 15 з 27 регіонів спад зупинився, а в 10 регіонах економіка продовжувала скорочуватися (щодо Криму та Севастополя, Держстат сьогодні не надає даних). Очікувані анексовані території Донбасу стверджували , що економіка зросла як у 2015 році, так і в 2016 році, але аналіз інтенсивності освітлення регіонів, проведений VoxUkraine, доводив зворотне.

Серед лідерів зростання у 2016 році: Луганська, Волинська та Вінницька області, де ВРП збільшився порівняно з 2015 роком на 18,0%, 8,2% та 6,5% відповідно. Природа такого росту є різною. Зростання в Луганську, перш за все пов’язане з так званим ефектом “низької порівняльної бази”. Оскільки економіка Луганської області втратила через війну найбільше (падіння на 71% у 2014-2015 роках), її зростання в 2016 році виявився ощутим у порівнянні із скрутним становищем минулих років. А економіки Вінницької та Волинської областей – найменше постраждали від війни.

Графік 1. Зміна валового регіонального продукту в 2016 р. Порівняно з 2015 р.,% 

 

Також ми аналізували як змінений розмір економіки регіонів України в порівнянні з показниками докризового 2013-го року. Ще зарано казати про відновлення економіки країни в цілому, але в 2016 році в деяких областях ВРП вже перевищив його докризовий рівень. Наприклад, на Вінниччіні, Житомирщині, Волині та Херсонщині в 2016 році, порівняно з 2013 роком, економіка зросла (карта). Найгіршою є ситуація на Донеччині, Луганській та Дніпропетровщині.

Чого очікувати областей за підсумками 2017 року? Нещодавно опубліковані показники ВВП України свідчили, що темпи відновлення залишаються стабільними: 2,4-2,5% на рік. Такими темпами економіка зможе повністю відновитися до її докризового рівня лише в 2023 році. Війна дорого коштувала українській економіці.

VoxUkraine, спеціально для видання speckor.net

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте