Експедиція досліджує пам’ятки роменської археологічної культури

У центрі уваги науковців пам’ятки роменської археологічної культури, яку зазвичай ототожнюють із літописними сіверянами, які населяли Подесення тисячу років тому, в часи утворення держави Володимира Великого, з території Мезинського національного природного парку.

Пам’ятку розташовану між сіл Деснянське та Мезин експедиція досліджує вже третій рік. У цьому сезоні розкопки Мезинської експедиції здійснювались переважно на багатошаровому городищі, де продовжено вивчення його оборонних споруд, забудови даної площадки та неукріпленої частини. Вдалось зафіксувати залишки деревинно-земляних оборонних споруд (дерев’яні кліті, засипані землею), кількох жител кінця І тис. н.е., а також споруди доби раннього заліза. Серед знахідок – жовтий бісер, уламки ліпного та гончарного посуду, пряслиця, грузила роменської археологічної культури, а також незначна кількість матеріалів доби раннього заліза.

Одним з напрямків досліджень городища є вивчення біогосподарської діяльності його сіверянського населення. Роботи у цьому напрямку розпочались минулого сезону. Вдалось з’ясувати, що тисячу років тому мешканці городища займались не лише землеробством та скотарством, рибальством та полюванням, але й виробництвом заліза та обробкою кольорового металу. При цьому ювелірні форми вони виготовляли з місцевого матеріалу – крейди. Для опалювання жител, у виробництві та будівництві вони використовували такі породи дерева, як береза та дуб. Цього року був знов відібраний матеріал, який дозволить розширити наші знання про використання місцевих ресурсів сіверянським населенням.

Загалом же роботи були організовані на виконання «Обласної цільової програми археологічних досліджень у Чернігівській області на 2013-2020 рр.» за активної участі та сприяння Мезинського національного природного парку. У складі експедиції працювали співробітники, студенти та аспіранти Чернігівського університету, представники Інституту археології НАН України під керівництвом к.і.н., доцента Черненко О. Є..

У роботі липневої експедиції взяли участь майбутні археологи, студенти-практиканти третього курсу Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського ЧНПУ імені Т.Г. Шевченка. Під час практики вони не лише набули необхідних для майбутньої професійної діяльності навичок, але й ознайомились із основами музейної справи на прикладі музеїв Мезинського НПП.

Олена Черненко, керівник експедиції, к.і.н., доцент 

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте