Фестиваль кобзарського мистецтва «Вересаєве свято» — на Чернігівщині

У Сокиринцях відбувся VII Всеукраїнський фестиваль кобзарського мистецтва «Вересаєве свято».

Понад 200 бандуристів зі всієї України 16 червня 2018 року взяли участь у VII Всеукраїнському фестивалі кобзарського мистецтва “Вересаєве свято”, який традиційно проходить у Сокиринцях, що на Срібнянщині, і продовжує кращі традиції українського кобзарства.

Сюди, де знайшов свій останній прихисток та вічний спокій уродженець Чернігівської Землі, знаний в усьому світі сліпий музикант Остап Вересай, з’їхалися творчі колективи та виконавців з Києва, Запоріжжя, Дрогобича, Охтирки, Сум, Рівного, Чернігова, Прилук, Ніжина, Талалаївки, Срібніного, і звичайно ж – із Сокиринців.

Відкриваючи фестиваль, голова Чернігівської обласної ради Ігор Вдовенко висловив щиру вдячність всім, хто долучився до організації і проведення фестивалю, та побажав, щоб неповторна мистецька аура і самобутній колорит свята стали для кожного учасника і гостя джерелом натхнення і залишили в серцях незабутні враження.

Чернігівщину на фестивалі представляли 27 творчих колективів та солістів. Традиційно представницькою виглядала делегація музикантів і виконавців Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм. В яскравому дійстві на подвір’ї колишнього маєтку меценатів Галаганів – родини, яка довгі роки опікувалися долею народного музиканта – перед учасниками свята виступили: капела бандуристів ім. Остапа Вересая обласного філармонійного центру (керівники заслужена артистка України Раїса Борщ та заслужений працівник культури України Микола Борщ), заслужений артист України Сергій Сулімовський та балетна група академічного народного хору обласного філармонійного центру (художній керівник та головний диригент заслужений діяч мистецтв України Володимир Коцур, балетмейстер – Віктор Войніков).

Справжніми прикрасами фестивалю стали велелюдний флешмоб, під час якого не лише артисти, а й гості фестивалю спільно виконали безсмертний твір Великого Кобзаря Тараса Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий», та виступ зведеної капели бандуристів у складі: Національної заслуженої капели бандуристів України імені Георгія Майбороди, капели бандуристів імені О. Вересая обласного філармонійного центру, зразкового ансамблю бандуристів «Соколики» дитячої музичної школи №1 міста Чернігова, народних аматорських капел бандуристів міста Бахмач та міста Прилуки, Срібнянської чоловічої капели.

У рамках фестивалю, крім музичних, відбувалася також і низка інших подій, покликаних познайомити приїжджих учасників фестивалю та його гостей з історією та традиціями Чернігово-Сіверщини. На центральному майдані Сокиринців відкрилося «Містечко майстрів», розгорнулася виставка народної творчості, презентація «Чернігівщина туристична – 2018» та експозиція підприємств територіальних громад Срібнянського району. Відбулася екскурсія парковою алеєю до Палацу Галаганів тощо.

На згадку про участь у VII Всеукраїнському фестивалі кобзарського мистецтва «Вересаєве свято» його учасники отримали пам`ятні дипломи.

В контексті.

Остап Вересай народився у 1803 році в селі Калюжинці Прилуцького повіту Полтавської губернії (нині Срібнянський район Чернігівської області).

У ранньому дитинстві майбутній музикант осліп, але це йому не завадило бездоганно опанувати мистецтво гри на бандурі. Творчістю Вересая захоплювалися Тарас Шевченко, Микола Лисенко, Пантелеймон Куліш, Павло Чубинський, Олександр Русов, Левко Жемчужников, Григорій Галаган та інші. Щоб записати думи й пісні Вересая, Микола Лисенко спеціально приїздив до Сокиринець.

Після смерті у 1890 р., Остап Вересай був похований у с. Сокиринці.

У 50-х роках ХХ століття було засновано Сокиринський історико-етнографічний музей ім. Остапа Вересая, що нині розміщується в розкішному палаці, побудованому на початку ХІХ ст. родиною графів Галаганів.

У 1988 році засновано Всеукраїнський фестиваль кобзарського мистецтва «Вересаєве свято», який вперше відбувся у Сокиринцях і відтоді став візитівкою Чернігівщини та подією загальнодержавного значення у культурно-мистецькому житті України.

Олександр Соломаха

Джерело фото: «Срібнянщина»

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте