Гройсман поставив на місце монополіста – з травня на 300 грн дешевшає газ

Володимир Гройсман таки дотиснув газового монополіста НАК «Нафтогаз України» і замість анонсованого акціонерною компанією підвищення, Прем’єр-міністр України навпаки – домігся зниження ціни на газ.

Вже з травня місця вартість однієї  тисячі кубів блакитного палива знизиться на 300 гривень. Глава українського Уряду вважає це гарним початком для подальшого зменшення цін, відповідно до кон’юктури ринку. 

Вже в травні місяці ціна на газ для населення знизиться на 300 гривень за одну тисячу кубометрів та продовжить падіння відповідно до світових ринкових тенденцій. Це стало можливим завдяки принциповій позиції Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, який на минулому тижні поставив керівництву НАК «Нафтогаз України» ультиматум – або голова компанії Андрій Коболєв заявляє про зменшення ціни, як того вимагає ринок, або Володимир Гройсман особисто клопотатиме про його відставку.

Газовий монополіст всіма можливими шляхами добивався підняття ціни на газ для українців. Однак кон’юнктура на ринку газу в Україні і в світі демонструє зниження ціни. Тому Уряд 3 квітня 2019 року прийняв Постанову №293, якою зобов’язав  НАК «Нафтогаз України» продавати газ населенню дешевше.

Виходячи з документу, державна компанія НАК «Нафтогаз України», зобов’язана з травня місяця знизити ціни на газ для населення – так як це зроблено для промисловості. Логіка ухваленого рішення проста: якщо промисловість купує блакитне паливо дешевше, то населення, апріорі, не може платити більше. Незважаючи на це, Андрій Коболєв наполягав на підвищенні вартості газу до 9,8 тисяч гривень за тисячу кубометрів.

Нахабство газового монополіста, який відмовлявся виконувати урядову постанову неабияк розгнівало главу Кабміну. Володимир Гройсман висунув Коболєву ультиматум.

«До 24 квітня «Нафтогаз» має повідомити всім українцям, що ціна газу з 1 травня буде нижчою за 8,55 гривень/куб. м. Мені набридло, як і  мільйонам українців, коли приватні інтереси менеджменту компанії ставляться вище за національні інтереси всіх українців. Рішення Уряду мають виконуватися. Якщо цього не станеться, я ініціюю відставку глави правління «Нафтогазу» і прохатиму Уряд підтримати мою пропозицію», – заявив тоді глава Уряду.

Зрештою, Володимиру Гройсману таки вдалося дотиснути монополіста і в понеділок 22 квітня «Нафтогаз» капітулював, прийнявши рішення про зменшення ціни на газ.

«Якщо у Європі ринкові ціни падають, то чому «Нафтогаз» не приймає швидких рішень, а починають крутити це питання? Я їх попередив: якщо вони будуть маніпулювати цим питанням, то мені з ними не по дорозі. Як і більшості громадян України. «Нафтогаз» має виконувати соціальну функцію, тому я поставив жорстку умову монополісту «Нафтогазу» знизити ціну на газ. Урешті-решт вони  ухвалили рішення про те, що ідуть на зменшення цін на газ. Поки що у травні – мінус 300 гривень. Ринки падають, я думаю, ця динаміка продовжиться. Це добра новина. Я радий, що у них запанував здоровий глузд»,- відреагував на рішення Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Відтак за дорученням Кабінету Міністрів НАК «Нафтогаз України» спільно з представниками Уряду розробив новий механізм визначення регульованої ціни, який дозволяє не тільки уникнути підвищення вартості газу для населення та теплової генерації з 1 травня 2019 року, а й зменшити її до рівня 8247 гривень за одну тисячу кубометрів.

Цей механізм передбачає такий підхід: якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів є нижчою за встановлену в постанові КМУ №867 від 19.10.18 року, то ціна для населення відповідно знизиться. Якщо ж ринкова вартість газу для промисловості зросте понад визначений урядом рівень, то ціна для населення залишиться на цьому рівні.

Зменшення ціни на газ Володимир Гройсман вважає гарним початком для подальших знижень, відповідно до знижень цін ,які відбуватимуться на міжнародних ринках. Прем’єр-міністр України окремо наголосив на тому, що Україна має позбутися будь-якої залежності від іноземних ринків, збільшивши видобуток власного газу.

«Це другий раз, коли я поставив жорстку вимогу перед «Нафтогазом» (щодо зниження ціни на газ, – ред). Третього разу не буде. Тому нехай працюють на країну і збільшують видобуток українського газу, хай шукають дешевший газ по всьому світу, щоб українці отримали його дешевшим», – зауважив Гройсман.

Дмитро Симчич

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте