Громада Чернігівщини проти закриття поштових відділень у селах

Керівництво Укрпошти вийшло із сплячки і дійшло висновку, що все ж таки треба вдаватися хоча б до якихось змін у своїй галузі. А то протягом 25-ти останніх років реформа тільки й зосереджувалась на одному — якби більше навантажити отих бідних листонош реалізацією різних побутових та продовольчих товарів.

«Та я би онде купила в магазині гречку, вона там і дещо дешевше, так листоношу шкода — просить же, щоб купляли у неї, а то зарплати їй не дадуть», — таке можна було почути скрізь, у кожному селі.

Набридло керівництву Укрпошти слухати подібні різні скарги знизу, а тут ще й урядовці з претензіями, мовляв, де реформи? Та й конкуренти з «Нової пошти» піджимають.

«Ага — ви скаржитеся, що вас багато навантажують? Ну, добре, тоді ми зробимо так, аби в селах поштарів взагалі не залишилося». Подумали. Вирішили. І, мабуть, зроблять…

Тож зараз, коли говорять про реформи в цій галузі, то тільки і чуєш різного роду іноземні слововживання, як то E-Export School, маркетплейсери, SMARTBOX, арт хаб, AliExpress… Може, це і є оті справжні реформи?

Такі терміни, якими полюбляють апелювати керівники поштової галузі, пригадуєш тоді, коли відвідуєш будь який населений пункт і особливо, коли мова йде про роботу пошти.

Молоді керівники Укрпошти таким чином думають, що у такі реформи повірить люд, а те, що подібні кроки — то локшина на вуха українців, ніхто й не помітить. А для прикріплення фактажу взялись за справжній експеримент, який називають пілотним проектом у реформуванні поштової галузі.

Чернігівська область, на жаль, увійшла до пілотного проекту з реформування Укрпошти.

Суть такого експерименту полягає у тому, що у населених пунктах, де проживає менше дві тисячі жителів, поштові відділення усі закриваються.

У селі Тупичів Городнянського району Чернігівської області, яке віднедавна стало центром об’єднаної громади, рік тому закрили відділення Ощадбанку, а це в свою чергу створило для селян зайві проблеми. А ще хочуть закрити і поштове відділення, бо кількість мешканців тут лише 1700 осіб.

Такий проект у Чернігівській області, а він має досить просту назву «Сільське відділення», вже повинен запрацювати з 1 червня цього року. Із 443 сільських поштових відділень (всього в області – 535) до пілотного проекту будуть включені 433. У цих населених пунктах кілька разів на тиждень буде приїжджати мобільна поштова бригада (начальник відділення, водій-кур’єр та листоноша), працівники якої доставлятимуть кореспонденцію, пенсії та прийматимуть платежі від населення. Періодичність приїзду поштової бригади залежатиме від кількості жителів у селах: до 100 мешканців — раз на тиждень, до 500 жителів — двічі, до 1200 — тричі. З-понад 1400 сіл Чернігівщини зміни у роботі відділень зв’язку стосуватимуться понад 1200 (до 85%). Необхідність реформування поштових відділень у селах в «Укрпошті» пояснюють необхідністю їх оптимізації.

Згідно з оприлюдненими намірами та планами, «нововведення» торкнеться понад 90% населених пунктів області, що спричинить значне погіршення поштового, пенсійного, побутового та інших видів обслуговування населення й призведе до соціальної напруги в регіоні.

Хоча ця напруга вже розпочалася. Люди в селах чим далі, тим активніше почали обурюватися. І їх можна зрозуміти. Адже чому селянин повинен потім буде очікувати в черзі, коли приїде поштова бригада, на виконання певної послуги? Чому ніхто не цінує час сільського мешканця?

Відчуваючи таку соціальну напругу, депутати Чернігівської обласної ради одностайно на своїй березневій сесії прийняли звернення до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. та в.о. генерального директора ПАТ «Укрпошта» Смілянського І.Ю. щодо неприпустимості скорочення відділень поштового зв’язку ПАТ «Укрпошта» в сільських населених пунктах Чернігівщини.

Мешканці громад області стурбовані тим, що така організація роботи поштових відділень призведе до звільнення працівників, створить незручності в отриманні пенсій, кореспонденцій, преси та в цілому – істотно знизить якість надання послуг, — йдеться у зверненні.

Така картинка невимальована звідкілясь, а пронизана реальним повсякденним життям.

А тим часом вже на початку квітня в обласній раді відбудеться круглий стіл, де  обговорять пропозиції щодо реформування підприємств поштового зв’язку на території Чернігівської області. До участі в обговоренні запрошені керівники ПАТ «Укрпошта», народні депутати та депутати обласної ради, голови районних рад і держадміністрацій, очільники міських, селищних, сільських рад об’єднаних територіальних громад.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте