Ічнянський феномен. В гостях у Віктора Кияновського

«Ми провели реконструкцію молочної ферми, вклали туди вже 28 мільйонів гривень – власних коштів. За тогочасною системою ми мали б 50-відсоткове відшкодування, однак, на жаль, вона відмінена… І це – головне гальмо розвитку аграрної галузі в Україні! Бо увесь світ підтримує сільськогосподарське виробництво. А ми фактично не маємо жодних пільг від рідної держави… Втім, добре, що завод отримав найголовніше – визнання людей, причому не тільки в Україні, а й далеко за межами нашої держави!» — Віктор Кияновський.

***

Аграрна партія України запросила журналістів області на мальовничу Ічнянщину, де живе та працює яскрава особистість – Віктор Кияновський. Віктор Павлович – вмілий, досвідчений господарник, щирий патріот України, відома й шляхетна Людина. Власне, у багатьох моїх друзів та знайомих – з нашої держави та закордону – наша Ічнянщина асоціюється саме з Віктором Кияновським, депутатом обласної ради від Аграрної партії України, головою правління Ічнянського заводу сухого молока і масла, знаним меценатом.

Усі шляхи ведуть до заводу!

Ічнянці жартують, що всі дороги в місті (які, до речі, в гарному стані) ведуть до одного з найпотужніших підприємств цієї галузі – Ічнянського заводу сухого молока і масла. Тривалий час його очолює Віктор Кияновський і заводу не лише вдалося вистояти у буремні 90-ті, коли припинили свою діяльність багато цілком успішних підприємств. Нині завод сухого молока і масла – це бренд і візитівка Ічнянщини та Чернігівщини, відомий у десятках країн світу. Це – гордість і надія нашого Придесення! Підприємство швидко розвивається, а головне, його продукція – на сто відсотків корисна і безпечна для здоров’я, адже не містить жодних ГМО й інших шкідливих компонентів. Все робиться тільки з натурального молока! І наразі це – принципова позиція дружного колективу заводу та його лідера – Віктора Кияновського.

– Я мешкаю в цьому місті, і вся моя родина споживає нашу продукцію, – дружина, діти та онуки… Я хочу, щоб всі вони були здоровими! А також ми зичимо добра всім людям, які споживають наші масло, сухе молоко, вершки, бринзу, сир, сметану, йогурти та іншу смакоту. Тому ми щиро прагнемо, щоб уся наша продукція була тільки найкращої якості! – наголошує Віктор Павлович.

Відверто кажучи, я також постійно купую в Чернігові саме продукцію цього підприємства. Особливо мені подобаються «Екстра-масло» та вершки. Є вони і на центральному ринку, і на Шерстянці, і на ремзаводі (на «Шанхаї», де постійно працює тепер і торговий дім «Браво», теж знаний уже не лише на Придесенні).

Зрозуміло, наш прес-тур розпочався з презентації продукції заводу сухого молока і масла, яка проходила в ічнянському торговому домі «Браво». Провела її головний технолог заводу Тетяна Подосок. Справді, дуже смачно!

– Ічнянщина за економічними показниками сьогодні – один із лідерів на Чернігівщині. А завдяки відремонтованим дорогам (ви нині пересвідчилися, як тепер комфортно їздити тут), значно збільшилася й кількість туристів, які приїздять сюди, – зазначив Віктор Кияновський. – Торговий дім «Браво», до якого ви зараз завітали, одне з підприємств нашого фінансово-промислового та аграрного бізнесу. У нас – декілька підприємств: це – завод сухого молока і масла – переробне молочне підприємство, Ічнянський кластер компанії «Росток-холдинг» – це аграрний бізнес, а торговий дім «Браво» займається продажем нашої продукції та виготовляє власне, натуральне морозиво… Наш завод сухого молока і масла, за перше півріччя 2017-го, сплатив до бюджетів усіх рівнів 13 мільйонів гривень. За минулий рік – 26 мільйонів. І, якби у нас, в країні, реально діяла система заохочення та підтримки аграрного сектору (хоча б та, що була раніше), то ми могли б ще більше коштів спрямувати на розвиток виробництва, на соціальну сферу… От ми провели реконструкцію молочної ферми, вклали туди вже 28 мільйонів гривень – власних коштів. За тогочасною системою ми мали б 50-відсоткове відшкодування, однак, на жаль, вона відмінена... І це – головне гальмо розвитку аграрної галузі в Україні! Бо увесь світ підтримує сільськогосподарське виробництво. А ми фактично не маємо жодних пільг від рідної держави… Втім, добре, що завод отримав найголовніше – визнання людей, причому не тільки в Україні, а й далеко за межами нашої держави!

Потім ми жваво поспілкувалися з директором Ічнянського заводу сухого молока і масла – Іваном Довгополом (свого часу Іван Володимирович був директором Бобровицького заводу сухого молока, а тепер уже четвертий рік працює в Ічні).

– Заводу – вже 52 роки, – продовжив розповідь Іван Володимирович. – Нині це одне з провідних підприємств молокопереробної галузі, причому не лише Чернігівщини, а й України. Ми виробляємо щороку 3,5 тисячі тонн сухого молока, півтори тисячі тонн масла, і до двох тисяч тонн цільномолочної продукції – це сир, сметана, продукція незбираного молока… Щодня ми приймаємо тут 150-160 тонн молока. Тож зараз наші виробничі потужності завантажені на сто відсотків.

Іван Довгопол:

— Більше 60-ти відсотків виготовленої продукції експортується за кордон: до Грузії, Вірменії, Казахстану, Туркменістану та держав Близького Сходу, Африки, Азії… Для цього ми пройшли відповідну сертифікацію… Взагалі ж, щоб успішно виходити на світової ринки, ми маємо запроваджувати сучасні, найпередовіші технології. При цьому ми наголошуємо: вся наша продукція виробляється тільки з натурального молока! Ми працюємо дуже совісно, і це постійно приваблює наших зарубіжних партнерів, бо якість – відмінна! Тому наша продукція користується великим попитом не лише на Чернігівщині та в Україні, а й за кордоном.

У нас виробляється понад 30 видів продукції, ми постійно – у творчому пошуку! Наприклад, уже запроваджуємо виробництво нового виду продукції – це рікота, дуже смачний сир, який ви тут куштували. Отож ми робимо все належне, щоб наша продукція була конкурентоздатною і не залежувалася на складах. Тобто зараз на складах майже нічого немає – все, що виробляється, одразу й продається. Адже всі ті замовлення та контракти, які вже підписані, зобов’язують нас не розслаблятися, а щодня старанно працювати у високому темпі, забезпечувати якнайліпше виконання своїх зобов’язань. А, скажімо, щоб успішно вийти на ізраїльські ринки, ми пройшли сертифікацію щодо кошерного нашої продукції. Тобто наш завод постійно, щодня розвивається!

Зараз завод працює у 18-ти районах області, заготовляючи сировину, – з великими та середніми господарствами, а також із населенням. Ставляться такі молокозабірні пункти, там – холодильне обладнання, транспорт, котрий швидко збирає це молоко, завозить на холодильний пункт, охолоджує. Потім великотоннажні молоковози (по 30 тонн!) їздять і забирають це охолоджене молоко на завод. Тобто все влаштовано так, щоб максимально задовольнити сировиною потужності підприємства. В цілому, завод сухого молока і масла переробляє за рік понад 50 тисяч тонн молока. На підприємстві запроваджена система безпеки харчових продуктів, є приймальна лабораторія, яка ретельно слідкує за якістю. Адже сировина має неодмінно приїхати у гарному стані – належно охолоджена та дійсно якісна. А ще завод повністю укомплектований фахівцями, адже зарплата – гідна.

Тут успішно реалізували інвестиційний проект, нині котельня практично працює на торфі… Використовується невелика кількість газу, та економія – суттєва, бо це – менше у шість разів, ніж було раніше! Почали здійснювати цей проект у 2014 році. Тож тепер витрати на придбання енергоносіїв істотно зменшилися, адже на цьому заощаджуються мільйони гривень, – фактично півмільйона збережених коштів щомісяця.

Взагалі, запровадження системи альтернативного палива окупилося вже буквально за чотири місяці! Крім того, зола – це органічна речовина, котра отримується від спалювання торфу, і вона – багата на кальцій, фосфор, ще є й дещиця калію. Тож із цієї золи можна виготовляти мінеральні добрива. Така домовленість на перспективу вже є.

Поблизу заводу – чудовий, затишний ставок. Тут є риба і птахи, навіть дикі лебеді прилітають! Можна відпочити, помилуватися природою. Адже поруч – гарний парк, тому сюди із задоволенням приходять і діти, й дорослі, зокрема матусі з малюками. Про це все також подбали працівники заводу – і про ставок, і про парк. Бо раніше навкруги були тільки купи сміття, а озерце навесні буквально підтоплювало завод, розміщений у болотистій місцевості. Натомість тепер – це справжня оаза, краса та гордість ічнянців!

Рятівники підприємств

Заїхали й на елеватор – дуже хороше враження! Сучасне американське обладнання, скрізь – порядок, одразу видно дбайливого господаря.

– Ми його викупили, сюди вже вкладено немало коштів – мільйони, але тепер це сучасний елеваторний комплекс, – говорить Віктор Кияновський. – А другий етап реконструкції тут передбачає можливість збереження до ста тисяч тонн зернових, встановлення ще однієї сушильної установки, а також проведення сюди залізничної колії.

Втім, найбільше запам’яталося, як працівники елеватора розповіли про доручення Віктора Кияновського. Бо Віктор Павлович більше запитує навіть не про роботу елеватора (адже з цим – усе гаразд!), а про те, як допомагають соціальній сфері. Одного разу так і сказав: «Ось тут, на вулиці Вокзальній, – завдовжки кілометр триста метрів, – вам треба навести лад, і потім постійно піклуватися про неї: білити бордюри, косити бур’яни, прибрати всі «вікові» чагарники, які росли увесь час, щоб було чисто, затишно. І ось уже протягом п’яти років все це належно робиться!

Віктор Кияновський
Віктор Кияновський

– А ото, бачите, райагрохім. Перший поверх переобладнаний під готель, де мешкають наші фахівці, що приїздять сюди працювати. Там наразі – всі зручності, тож нам уже не треба думати, де цих людей розселити, – розповів Віктор Кияновський. – Крім того, зберігся райагрохім, трудовий колектив. Скрізь такі підприємства вже позникали, а у нас, в Ічні, є! Це – близько 20 спеціалістів, які надають послуги з перевезення зерна, внесення органічних добрив… Люди працюють, платять податки! Також ми віддали в оренду свої складські приміщення підприємству «Еко-інвест». Чому? Вони займаються важливою справою. Думаю, ви звернули увагу, що в Ічні стоять такі будочки для приймання роздільного сміття. В Чернігові цього ще немає, а в нас уже є. Привчаємо до цього людей, ми ж ідемо в Європу! Має так бути: пластик – до пластика, картон – до картону… Ці відходить збирає саме «Еко-інвест». До всього, це – і робочі місця! Далі – скажу про виробництво бетону… Ось цей бетон виготовлений на власному підприємстві, нашому. І ми знаємо якість цього бетону – він надійний, ще й нас переживе! Адже там цемент – якісний, і всі добавки – якісні, а технологія дотримана на сто відсотків. Отож ми не дали загинути потрібній справі. До речі, ви бачили, навпроти нашого заводу, за ставком, – консервний завод… Ми також його тоді буквально врятували, щоб все не розтягли, викупили, собі залишили очисні споруди, а це продали «Інтеру», і вони там розвинули свою базу елеваторного комплексу. Усім – добре, йдуть податки до Ічні.

Головне – не цифри, а щоб люди були задоволені!

Побували ми і на фермі Ічнянського кластеру групи «Росток-Холдинг», одним з акціонерів якого є Віктор Кияновський. Це – дуже потужна, велика, талановита й різнобічна сільськогосподарська корпорація, яка зараз успішно розвивається. Її виконавчий директор – Дмитро Купавцев. Компанія активно працює не лише на Чернігівщині (в Ічнянському та Новгород-Сіверському районах), а і, наприклад, у Глухові, на Сумщині.

На цій фермі в Ічні – найсучасніше обладнання. Молоко тут – найліпшої якості. Надої – по 28 літрів на корову. Є ще одна ферма, де результати – теж вагомі. Отож загалом виходить 18 тонн молока за добу. Причому здобутки ці постійно покращуватимуться. Адже плани у корпорації – великі, тож коштів на реконструкцію та найефективніше обладнання не шкодують. А ще тут, не на словах, а на ділі, дбають про всіх своїх працівників, щоб в Ічнянському кластері працювати було, справді, почесно та вигідно. Власне, найліпшою технікою керують люди, і саме від їхнього професіоналізму залежить успіх кожної справи.

Поїхали ми й на поле, де нині тривають жнива, подивилися, як усе добре організовано. Знову ж таки – техніка потужна, комп’ютеризація процесу – на високому рівні. Не стомлюватиму вас цифрами, скажу лише, що люди, котрі тут працюють, задоволені. А це – найголовніше! Не лише цифри, хай і дуже привабливі для самих виробників та інвесторів, а, в першу чергу, – люди, оці трудяги, що в таку спекотну погоду невтомно збирають добірний урожай.

Юрій Ворчак, начальник диспетчерської служби Ічнянського кластеру вразив нас новітніми технологіями, які зараз дуже активно застосовуються в корпорації «Росток-холдинг». Це також принципово – не просто йти в ногу з часом, а дійсно орієнтуватись на все найкраще. А ще в Ічнянському кластері є власний готель, адже це – дуже зручно для фахівців, які приїздять сюди. І умови тут, як ми пересвідчилися, – чудові!

«Берег» надії

За підсумками 2016-го, тренер спортивного клубу «Берег» Олег Кравець визнаний найкращим тренером України. І це – безперечно, великий успіх талановитого наставника! Адже вихованці ічнянського клубу «Берег», яким постійно опікується Віктор Кияновський, тепер стабільно перемагають на чемпіонатах світу та Європи. Олег Кравець – майстер спорту і заслужений тренер України з боксу. Але, головне, – це людина, яка надзвичайно любить свою роботу. Так, зусиллями двох справжніх подвижників – тренера і мецената – в Ічні вдалося зробити значно більше, ніж цілій армії спортивних функціонерів і чиновників!

– Отже, як усе починалося?

– У мене було бажання – створити такий боксерський клуб, – розповідає Олег Олександрович. – До кого тільки я тоді не звертався за допомогою та підтримкою! Однак відгукнувся один лише Віктор Павлович Кияновський. Раніше він дуже допомагав мені, як спортсмену. А тепер уже ось восьмий рік допомагає, як тренеру. Якби не він, то нічого б не було… Та Віктор Павлович одразу повірив у мене, в таку мою ідею, що у нас будуть найвищі спортивні нагороди світового рівня, і це дало вагомі результати. Сьогодні нашу Ічню добре знають у боксерському світі, і ми гідно виступаємо на всіх змаганнях, пропагуємо Україну.

Олег Кравець зі спортсменками

– Що дуже важливо, особливо зараз. Адже спорт об’єднує людей!

– І це така наша програма, – доповнює Віктор Кияновський. – «Здорова дитина – успішна країна». Щоб наші діти не тинялися безцільно вулицею у пошуках якихось сумнівних пригод, де їх можуть навчити курити, вживати алкоголь і наркотики… Натомість тут вони відкривають найкращі риси свого характеру, вчаться мужності, розвивають силу волі, гартують тіло та душу. Вони багато і самовіддано працюють, щоб досягнути ось таких справді дуже високих результатів. Вчаться досягати успіху, перемагати. Мені подобається їх професіоналізм і патріотизм. Водночас це – чуйні та хороші люди, надія Ічнянщини та Чернігівщини! До речі, раніше тут був зал засідання колгоспу. Ми зробили капітальний ремонт, все тут переобладнали, щоб тренеру та його вихованцям було зручно, комфортно. І нині «Берег» користується великою популярністю. За сім років (його створено 15 жовтня 2009-го) – більше тисячі дітей через нього пройшли.

– Неймовірно!

– Ми не лише в одному місті працюємо, у нас по всій Ічнянщині філіали, – пояснює Олег Кравець. – Я їжджу по селах, знаходжу обдарованих дітей у тих школах, де немає навіть спортзалу, в Будинках культури тренуємося. Де тільки можна бодай трохи прилаштуватися, ми проводимо тренування. Всі сім років я працював із дітьми сам. А зараз узяв собі помічника. Це – мій вихованець, котрий мені допомагає. Взагалі, Чернігівська область, завдяки нашим результатам, в 2015-му (вперше за 50 років), посіла перше командне місце в Україні з боксу. Тож ми творимо спортивну історію не лише рідної Ічнянщини, Чернігівщини, а й України. Наприклад, наша Кароліна Махно – срібна призерка чемпіонатів світу та Європи, взагалі єдина спортсменка, яка ось уже чотири роки поспіль на чемпіонатах Європи та світу виходить у фінал таких престижних змагань! Кароліна – безперечно, олімпійська надія Чернігівщини! Це – і Ольга Вознюк, Юлія Дем’яненко, Анастасія Шпанюк, Катерина Рогова… Досягнень світового рівня у нас – більше, ніж достатньо. Зараз 10 наших спортсменів входять до національної збірної України з боксу.

Кароліна Махно

– Нещодавно спортсменки з Ічні знову чудово виступили на чемпіонаті Європи, який відбувся в Болгарії!

– Так, дві вихованки спортивного клубу «Берег» туди поїхали, і, звісно, дві медалі привезли. Кароліна Махно отримала срібну нагороду, а Катерина Рогова здобула «бронзу» на чемпіонаті серед молоді. Тобто з п’яти медалей, які виборола збірна України в Болгарії, дві медалі завоювали наші дівчата!

– Тут, у спортклубі, тренують лише діти?

– Наймолодшим – по шість років. Однак до нас приходять і працівники Ічнянського кластеру корпорації «Росток-Холдинг», є й 50-літні. Керівництво кластеру це підтримує, бо ж люди перебувають у хорошій спортивній формі. Із нашого Ічнянського заводу сухого молока і масла приходять. Хто боксом трохи, в своє задоволення, займається, хто – на тренажерах вправляється. Тобто вік – необмежений: від шести років і до безкінечності, – посміхається Олег Кравець.

Олег Кравець зі спортсменками

– Ваші вихованці, діти, щось платять за те, що тут займаються?

– Ні, всі тренування безкоштовні. Це наша принципова позиція – моя і нашого мецената Віктора Кияновського! Віктор Павлович, котрий постійно опікується спортклубом «Берег», дбає про нас, наголошує, що всі талановиті діти, незалежно від статків їхніх батьків, повинні мати змогу розвиватися. Спорт має бути безкоштовним! Знаєте, коли я звертався до інших бізнесменів сім років тому, вони одразу ж запитували: «А що ми на цьому заробимо?». Тобто всі вони хотіли мати певний зиск… І лише Віктор Кияновський сказав, що всі діти тренуватимуться безкоштовно. Отож ніхто з них жодної гривні не платив. Наші вихованці безкоштовно їздять на всі змагання та збори, а коли є потреба, безкоштовно мешкають тут у готелі.

– І в Ічні вже успішно пройшов міжнародний турнір із боксу!

– Так, ми досягнули такого рівня. Приїхали збірні Білорусі, Молдови та України. Турнір пройшов добре, і багато хто був здивований, що все це тут, в Ічні, відбулося, в невеличкому місті. Але це – безперечно, і визнання наших заслуг. Думаю, і Віктор Павлович був задоволений, як наші дівчата впевнено виглядали на рингу. Як вони натхненно боксували, адже прагнули неодмінно перемогти в рідному місті. І їм це вдалося, хоч сюди приїхало багато сильних і відомих спортсменок! З одинадцяти наших учасниць десять перемогли.

– Хтось скаже, мовляв, бокс – це не жіноча справа…

– Чому? Це – такий же вид спорту, як і всі інші, дуже достойний. Дівчата у нас – розумні, вродливі, граціозні, дуже жіночні. Одне слово – справжні красуні! І батьки буквально радіють, що саме так їхні доньки проводять своє дозвілля. Це вони на рингу ось такі войовничі «амазонки», а в житті – чуйні, добрі, скромні дівчата, котрі, безперечно, стануть прекрасними дружинами. Вони мають своє почуття гідності, й нікому не дозволять себе принижувати, кривдити. Заступляться за слабших. Головне, це – вже яскраві особистості. У них є взірець – Віктор Павлович Кияновський, який стільки досягнув у житті, і водночас – це чуйна та шляхетна людина!

Добрі справи для дітей – найліпші інвестиції в майбутнє!

Побували ми і на одному з дитячих майданчиків, які створили для юних ічнянців меценат Віктор Кияновський разом зі своїми однодумцями. Тепер тут щодня багато малечі! Дітлахи із задоволенням катаються на гойдалках, грають у футбол, спілкуються. І батьки задоволені, що на околиці Ічні, поруч з їхніми оселями, з’явилася ось така чарівна оаза для дітей! І таких казкових майданчиків в Ічні – вже три, а в подальшому буде ще більше, адже вони – дійсно потрібні.

Зайшли до Свято-Преображенської церкви Київського патріархату, яку також відремонтували за сприяння Віктора Кияновського. Не встигали вже завітати до Ічнянської центральної районної лікарні, але я знаю, бачив, як там чудово відремонтували дитяче відділення за допомогою депутатів обласної ради Віктора Кияновського та Юрія Болоховця.

А от до дитсадка № 3 просто не могли не завітати, бо це тепер – гордість Ічні! Хоч іще кілька років тому приміщення стояло пусткою, занепадало. Як розповіла завідувач Людмила Герасименко, взагалі, дитсадок тут був із 1947-го. Однак із 2000-го впродовж 15 років приміщення не функціонувало, його закрили. Але Віктор Кияновський вклав сюди свої кошти та душу. Наразі в дитсадку зараз 170 дітей, малеча хоче сюди йти, і батьки прагнуть, щоб їхні діти знаходилися саме тут. Ми також задоволені своїми результатами.

– Була зроблена капітальна реконструкція, адже тут – лише стіни старі, – пояснив Віктор Павлович, який разом із нами прийшов до дітлахів. – А все інше – нове! До речі, звідси видно мій будинок… Сюди, до цього дитсадка, ходили мої діти. У мене – дві доньки і три чарівні онучки. Я ж в Ічні 42 роки вже мешкаю. Це – моя друга батьківщина, адже я народився на Полтавщині, в мальовничому селі Каплинці, поблизу міста Пирятина. Так ось, на Різдво Христове, 7 січня 2013 року, я поглянув у своє вікно, а дитсадок замкнений, у такому не надто привабливому стані, і дітей немає…

– Пустка!

– І в цю мить мені на думку раптом спала така ідея, чи, може, Всевишній її підказав… Запитую у дружини: «Олю, у нас же – вічні проблеми з місцями в дитсадках. Така велика черга! А що, як я цей дитсадочок реконструюю? Тут же наші діти виросли». Вона одразу це схвалила: «Питань немає. Звичайно, роби!». І я, буквально наступного дня після вихідних, уточнивши, в якому стані це приміщення, взявся до роботи. Тепер, коли я дивлюся у вікно, у мене на душі – гарно, затишно, світло!

– Вікторе Павловичу, це ж були ваші особисті кошти, і досить значна сума, правда?

– Авжеж… Але мені їх зовсім не шкода. Бо тепер дитсадок працює, і це – дуже важливо для Ічні. І коли я бачу тут усміхнених дітей, то у мене одразу ж поліпшується настрій. Тут – багато дітей наших працівників. Це – підшефний садок нашого заводу. Тож ми й далі постійно дбаємо про нього. Є пільги з оплати та харчування. Як я говорив, у нас є програма «Здорова дитина – успішна країна». Але вже ми її розширили. У нас сьогодні задіяний увесь Ічнянський район. Це – дитячі садочки та школи (перші – четверті класи). Кожна дитина неодмінно отримує щодня безкоштовно стакан натурального, свіжого молока. І для мене це – найкращі інвестиції в наше майбутнє! Ми й іншими дитсадками займаємося, допомагаємо. Наприклад, для дитсадка № 5 придбали меблі разом із моїм колегою, депутатом обласної ради від Аграрної партії України Юрієм Болоховцем. Це – головне: наші діти, дитсадки, школи, а ще розвиток спорту! У дитсадках № 2 та № 5 ми ініціювали таку програму – власні фрукти, щоб там були фруктово-ягідні сади. Яблуньки в цих дитячих садочках уже ростуть. Отож за кілька років будуть свої фрукти для діточок.

Звісно, моя розповідь – неповна, це лише невелика частина інформації про всі ті добрі справи, котрі робить для Ічнянщини, Придесення та України Віктор Кияновський разом зі своїми однодумцями. Це велике подвижництво! Тож, дай, Боже, Вікторові Павловичу здоров’я, щоб багато років самовіддано трудитися для всіх земляків та співвітчизників! І саме завдяки таким Людям Україна – не безнадійна, як незалежна держава. Досить поїхати до Ічні, щоб переконатися – ми вистоїмо, попри всі негаразди, наведемо лад у своїй країні і житимемо гідно!

Сергій Дзюба

Фото Віктора Кошмала

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте