Календар УПА — 2 лютого

1945 рік

Бригада «Імені Байди» УПА-Північ та відділи ОУН у бою з загонами НКВД біля села Паридуби на Волині знищили двох лейтенантів і 25 військових.

Чота сотні «Сіроманці» УПА-Захід у бою з загоном НКВД, що проводив облаву біля села Добряничі на Львівщині, відбив кілька атак, знищено 22 військових, ще 15 поранено. Втрати УПА: два загиблих, один поранений.

1946 рік

Ройовий сотні «Витязі» УПА-Захід «Кобзар» і весь його відділ загинули в бою з загоном НКВД у Бродовському районі на Львівщині.

Пошукова група НКВД через зраду захопила криївку в селі Задністряни на Дрогобиччині. Надрайонний провідник ОУН «Карпо» і ще двоє повстанців застрелилися в підпаленій хаті, двоє інших здалися в полон.

1947 рік

Чота сотні «Рисі» УПА-Захід у сутичці з загоном МВД у селі Рештяне на Станіславщині знищила військового, ще одного поранила. У перестрілці загинув один воїн УПА.

Під час зіткнень із загонами МВД у селах Кути та Старий Кропивник на Дрогобиччині один повстанець загинув, ще одного захоплено в полон.

1948 рік

У селі Ступки на Тернопільщині повстанці спалили сільську раду і колгоспні будівлі.

Станичний ОУН Василь Феденишин – «Зозуляк» загинув у перестрілці з опергрупою МВД у селі Крушельниця на Дрогобиччині.

1949 рік

У бою з пошуковою групою МВД в селі Верхня Рожанка на Дрогобиччині відділ ОУН опинився в оточенні. При спробі прориву загинули ройовий сотні «Імені Хмельницького» УПА-Захід Петро Саган – «Богун», районний провідник ОУН Михайло Кирейко – «Левко», його заступник і 7 повстанців. Двох захоплено в полон.

1950 рік

Пошукова група МВД захопила криївку в селі Іванівці на Станіславщині. Троє повстанців, у тому числі колишній командир сотні «Імені Колодзінського» УПА-Захід Михайло Москалюк – «Спартан», вчинили збройний опір і загинули в перестрілці.

МВД вийшло на криївку через зраду Петра Щербатюка – «Жукова», якого 3 червня 1950-го ліквідувала СБ (служба безпеки ОУН).

1952 рік

Надрайонний провідник ОУН Іван Ліщинський – «Матюшенко» арештований у селі Пашківці на Кам’янець-Подільщині через зраду зв’язкових. За вироком суду розстріляний 14 листопада 1952-го.

1953 рік

Санітарка і розвідниця Параска Проданюк потрапила в засідку загону МГБ у селі Космач на Станіславщині і була захоплена в полон.

Підготував Сергій Горобець,

Український інститут національної пам’яті, спеціально для видання  Спецкор РЕГІОН

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте