Календар УПА — 21 січня

1945 рік

Курені «Смертоносці» та «Підкарпатський» УПА-Захід протягом всього вели бій з трьома батальйонами НКВД, яких підтримували 8 літаків. Знищено 150 військових, близько 170 поранено, підбито літак. Втрати УПА: 7 загиблих, 11 поранених (у тому числі командир тактичного відтинку «Чорний ліс» Василь Андрусяк – «Різун», який попри поранення в обидві руки, командував боєм із саней).

Дві чоти сотні «Бурлаки» УПА-Захід вночі атакували райцентр Глубичок на Тернопільщині. Знищені начальник райвідділу НКВД, начальник районного військкомату і 8 радянських активістів. У перестрілці загинув один воїн УПА, ще троє зазнали поранень.

Чота УПА-Захід здійснила раптовий напад на загін НКВД, що проводив каральну експедицію по виселенню українських родин у селі Піддністряни на Львівщині. Знищено й поранено близько 70 військових. Втрати УПА: один поранений.

1946 рік

Пошукова група НКВД захопила криївку в селі Горбачі на Львівщині. У бою, що зав’язався, загинули районний провідник ОУН Іван Лазуркевич – «Зет» і ще четверо повстанців, трьох захоплено в полон.

1947 рік

Спецгрупа МВД і рота полку внутрішніх військ оточили хату-криївку сотні «Стріла» УПА-Захід у селі Долішній Угринів на Станіславщині. 6 повстанців, у тому числі командир сотні Микола Катамай – «Причепа», відбили чотири атаки, знищили представника райкому КП(б)У і 13 військових, після чого всі підірвалися гранатами.

Чота сотні «Журавлі» УПА-Захід у селі Кадобна на Станіславщині знищила трьох військових МВД, ще одного поранила.

1948 рік

У селі Вістова на Станіславщині повстанці знищили двох військових МВД, ще одного поранили.

1949 рік

Пошукова група МВД захопила криївку в селі Грушка на Станіславщині. Повстанці, що перебували всередині, відмовилися здаватися і після тривалого бою застрелилися останніми патронами.

У райцентрі Калуш на Станіславщині підпільники знищили бійця винищувального батальйону.

1950 рік

Станичний ОУН Теодор Болячок загинув у сутичці з загоном МВД у Мостиському районі Дрогобиччини.

Підготував Сергій Горобець,

Український інститут національної пам’яті, спеціально для видання  Спецкор РЕГІОН

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте