Медична реформа другої ланки почнеться навесні

Уже з 1 квітня в Україні стартує реформа вторинної ланки медицини. Це означає, що повністю змінюється система фінансування лікарень.

Раніше медзаклад отримував від держави медичну субвенцію – щорічну фіксовану суму, яка залежала не від кількості та якості наданих послуг, а від наявних ліжко-місць. Але вже з квітня медзаклади вторинного рівня, спеціалізованої та високоспеціалізованої меддопомоги, які укладуть контракт з Національною службою здоров’я України, будуть отримувати кошти від НСЗУ за кожний пролікований випадок.

Цьогоріч на медицину держава виділила 113 мільярдів гривень, з них 72 мільярди – у розпорядженні Національної служби здоров’я. Ці кошти будуть розподілятися між тими закладами, які укладуть відповідні угоди з установою, а доходи лікарень залежатимуть від обсягу наданих пацієнтам послуг.

Увесь минулий рік Чернігівщина готувалася до впровадження медичної реформи на вторинній ланці. Наразі у Чернігівській області вже 91% спеціалізованих медичних закладів перетворено на комунальні некомерційні підприємства. З них у електронній системі охорони зареєстровано понад 88%, а підключено до медичних інформаційних систем – понад 93 % медзакладів.

«З 3 лютого ми починаємо приймати заявки від закладів щодо укладення з ними контрактів. Потім визначатимемо суму договору з закладом і укладаємо договір. Для того, щоб укласти контракт, заклад має відповідати вимогам, бути автономним, комп’ютеризованим, підключеним до центральної системи охорони здоров’я і відповідати вимогам тих пакетів послуг, на які він претендує, – говорить директорка Північного міжрегіонального департаменту Вікторія Мілютіна. – Адже з 1 квітня змінюється принцип фінансування. Раніше було фінансування за ліжко-місце, а зараз філософія змінюється, бо в центрі системи стоїть пацієнт. Кошти, які будуть сплачувати за медичні послуги, будуть ходити за пацієнтом, тобто в ту лікарню, яку він обирає, де працює обраний лікар. На Чернігівщині вже створений госпітальний округ, і на території його є багато медзакладів, які надають послуги. Проте їм сьогодні потрібно сідати за стіл переговорів і домовлятися, які послуги будуть сконцентровані на місцях. Наприклад, в одній лікарні сильніше терапевтичне відділення, в інших – хірургічне. В цих напрямках потрібно і розвиватися, щоб кожна клініка від нової системи виграла. Та наша служба лише радить, як не розмазувати ті кошти, а зробити так, щоб від цього виграли і клініка, і пацієнти, а вирішуватимуть керівники лікарень та місцева влада».

Спочатку декларації – потім безкоштовні послуги

Для отримання з 1 квітня 2020 року безоплатної медичної допомоги в медзакладах вторинного рівня пацієнти мають укласти декларацію з лікарем «первинки» та отримати електронне направлення від нього або вузькопрофільного спеціаліста на лікування.

«Для того, щоб отримати допомогу на вторинній ланці за рахунок державних коштів, людині потрібно укласти декларацію з лікарем першої ланки: сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, – пояснює директорка Департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко. – Декларація для нас (НСЗУ, – Авт.) – це вхід в систему, завдяки їй ми ідентифікуємо пацієнта і бачимо, з яким лікарем він уклав декларацію, і зможемо відправляти кошти туди, де він лікується. Друга умова отримання безкоштовної допомоги у вузькопрофільного спеціаліста – електронне направлення, тобто щоб потрапити на безкоштовний прийом фахівців, потрібне електронне направлення від лікаря первинної ланки, з яким ви підписали декларацію». 

27 пакетів послуг

«НСЗУ контрактує заклади на 27 пакетів послуг, кожна з лікарень має сама вирішувати, який пакет обирає, – пояснює Тетяна Бойко. – Це ще й залежить від того, чи відповідають вони вимогам для тих пакетів послуг, на які вони претендують. Для НСЗУ немає різниці, якої форми власності медичний заклад: чи він комунальний, чи приватний. Якщо він підписав з нами угоду і відповідає всім вимогам, то ми з ними законтрактуємо. І якщо пацієнт вибере ці лікарні, ми відправимо ці кошти. Пакет послуг – це види меддопомоги, які умовно поділили на 27 груп. Це всі види медпослуг, які адмініструє служба здоров’я, і за кожним є контракт і комбінація оплати. Тобто терапевту чи сімейному лікарю ми сплачуємо за наявність укладеної декларації незалежно від того, звертався до нього пацієнт чи ні. На другому ж рівні існує глобальний бюджет. Якщо медпослуга надана, будемо за неї сплачувати. Пакет медгарантій діє на всі види послуг на первинній, вторинній ланці медицини, для спеціалізованої медичної допомоги, паліативної реабілітації, реімбурсації, хірургічних втручань. Екстрена медична допомога фінансуватиметься і надаватиметься в будь-який момент, будь-якій людині незалежно від наявності декларації».

Пологи оплачуватимуть за підвищеним тарифом

За надання допомоги за чотирма пріоритетними напрямками НСЗУ встановила підвищений тариф.

«Нами було виділено пріоритетні напрямки послуг, які держава оплачуватиме лікарням за підвищеним тарифом, – говорить Тетяна Бойко. – Це лікування інфарктів, інсультів, рання діагностика онкозахворювань, допомога при пологах і неонатальна допомога. Ці пріоритети були вибрані тому, що від цих захворювань найбільше потерпає населення Україні і вони спричиняють найбільшу смертність. Ті клініки, які надають такі послуги, будуть отримувати підвищений тариф, і до цих закладів будуть найбільш жорсткі вимоги під час підписання угоди».

Благодійні внески – поза законом

Відповідно до нових правил і законів, лікарні з квітня не мають права вимагати у пацієнта заплатити благодійний внесок, щоб отримати ту чи іншу послугу.

«Програма медичних гарантій – це перелік послуг, які держава гарантує безплатно для пацієнта, – пояснює Тетяна Бойко. – Національна служба здоров’я підписує договір з медичним закладом на надання цих послуг. І якщо заклад уклав договір, це означає, що він має надати ці послуги безоплатно. Ми ж у свою чергу зобов’язуємося вчасно перераховувати закладу гроші за надані послуги конкретному пацієнту. Тому буде приділятися особлива увага незаконним благодійним внескам чи вимаганню грошей з пацієнта лікарями. Тому якщо таке трапиться, людина може залишати офіційне звернення в НСЗУ, наголошую: не анонімне, а офіційне. І коли у нас буде декілька звернень по одному закладу, ми маємо змогу виїхати на перевірку. Якщо скарга підтвердиться, то Національна служба здоров’я України розірве з такою медустановою договір».

Марія Пучинець

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте