Меценат і шляхетна людина — Віктор Кияновський з Ічні!

«Поспішай творити добро»*. Відеорозповідь про благодійництво Віктора Кияновського — одного із засновників та акціонерів Ічнянського заводу сухого молока і масла на Чернігівщині.

«Любити потрібно не лише людей, а й братів наших менших!»

На озері в мальовничій Ічні поселилися чарівні лебеді. Тож тепер можна милуватися, як гордо і граціозно пливуть двоє дорослих білих красенів, а за ними – кілька симпатичних лебедят. Цими птахами тепер із задоволенням опікується керівник Ічнянського заводу сухого молока та масла, шанований депутат Чернігівської обласної ради від Аграрної партії України, меценат і шляхетна, чуйна Людина Віктор Кияновський.

А полюбив Віктор Павлович нашу українську природу, пташиний спів, річку та ліс ще з дитинства. Коли він приходить на озеро, бачить цих дивовижних птахів, пригощає їх чимось смачненьким, то відпочиває душею. Зі своїми колегами-друзями і плаваючу «хатинку» на воді спорудили. Хочеться, щоб і птахам тут сподобалося і щоб коли вони полетіли зимувати у вирій, то не забули ічнянський край і потім знову повернулися сюди, додому.

Однак необхідно належно подбати й про безпеку птахів, котрі, до речі, занесені в Червону книгу. Бо щойно розпочався мисливський сезон… Торік нелюди (адже людьми їх назвати просто не можна!), вбили з рушниць на цьому озері пару лебедів. А тому Віктор Кияновський уже ініціював рішення Ічнянської об’єднаної територіальної громади про те, щоб заборонити полювання в цих мальовничих місцях. І таке рішення небайдужі депутати нещодавно прийняли! Це, погодьтеся, справедливо, бо гніздяться тут не лише лебеді, а й білі чаплі, качки та інші чудові птахи. І взагалі, це озеро – одне з улюблених у ічнянців, до того ж, до самого міста звідси – як то кажуть, рукою подати. То навіщо ж стріляти, порушуючи отаку благодатну ідилію та красу?

Якщо в місті селяться лебеді, це свідчить про гарну екологію, адже ці птахи – досить вимогливі, — ділиться своїми враженнями Віктор Кияновський. Отож це – хороший, добрий знак для Ічні, немов оберіг для мешканців славного містечка. Але ж і люди повинні стати для них справжнім оберегом, бути гостинними, гідними такої їхньої довіри.

Власне, ми недаремно, знімаючи відеофільм про знаного промисловця та аграрія, мецената Віктора Кияновського в Ічні, розпочали свою розповідь саме з озера, з красенів-лебедів. Бо ця історія – справді непересічна, свідчить про велику душу Віктора Павловича. Бо немає дрібних справ, якщо йдеться про природу та наше довкілля! «Любити потрібно не лише людей, а й братів наших менших, тільки тоді ми й будемо людьми», – переконаний меценат.

Завод сухого молока та масла – візитівка Ічні

Коли ми в’їжджали в Ічню, то у випадкового перехожого запитали як проїхати до заводу сухого молока, нащо чоловік відразу перепитав: «А, це ви до Кияновського?»

То виходить, що дісно Ічнянщина асоціюється саме з Віктором Павловичем? І, може, то вже не такий і жарт, коли ічнянці кажуть, що всі дороги в місті (які, до речі, в гарному стані!) ведуть до одного з найпотужніших підприємств цієї галузі – Ічнянського заводу сухого молока і масла. Тривалий час його очолює Віктор Павлович, і заводу не тільки вдалося вистояти у буремні 90-ті, коли припинили свою діяльність багато цілком успішних підприємств. Нині завод сухого молока і масла – бренд і візитівка Ічнянщини та Чернігівщини, відомий у десятках країн світу. Це – гордість і надія нашого Придесення! Підприємство швидко розвивається, а головне, його продукція – на сто відсотків корисна та безпечна для здоров’я, адже не містить жодних ГМО й інших шкідливих компонентів. Все робиться тільки з натурального молока! І це – принципова позиція дружного колективу заводу та його лідера Віктора Кияновського.

– Я мешкаю в цьому місті, і вся моя родина споживає нашу продукцію, – дружина, діти та онуки… Я хочу, щоб всі вони були здоровими! А також ми зичимо добра всім людям, які споживають наші масло, сухе молоко, вершки, бринзу, сир, сметану, йогурти та іншу смакоту. Тому ми щиро прагнемо, щоб уся наша продукція була найкращої якості! – наголошує Віктор Павлович.

Масло, сухе молоко, вершки, бринза, сир, сметана, йогурти та інша смакота, яка виробляється на цьому підприємстві, продається і в обласному центрі, зокрема, на Чернігівському центральному ринку, на Шерстянці, на ремзаводі (на «Шанхаї», де постійно працює тепер і торговий дім «Браво», теж знаний уже не лише на Придесенні).

Ічнянщина за економічними показниками сьогодні – один із лідерів на Чернігівщині. А завдяки відремонтованим дорогам значно збільшилася й кількість туристів, які приїздять сюди. Торговий дім «Браво» — одне з підприємств фінансово-промислового та аграрного бізнесу, до якого входять декілька підприємств: це – завод сухого молока і масла – переробне молочне підприємство, ще Ічнянський кластер компанії «Росток-холдинг» – це аграрний бізнес, а торговий дім «Браво» займається продажем продукції та виготовляє власне, натуральне морозиво…

Завод працює понад півстоліття! Нині це одне з провідних підприємств молокопереробної галузі, причому не лише Чернігівщини, а й України. Тут виробляють щороку 3,5 тисячі тонн сухого молока, півтори тисячі тонн масла і до двох тисяч тонн цільномолочної продукції, – це сир, сметана, продукція незбираного молока… Щодня приймають 150-160 тонн молока. Отож зараз виробничі потужності завантажені на сто відсотків.

Більше 60-ти відсотків виготовленої продукції експортується за кордон: до Грузії, Вірменії, Казахстану, Туркменістану та держав Близького Сходу, Африки, Азії… Для цього пройшли відповідну сертифікацію. Взагалі ж, щоб вітчизняним аграріям і промисловцям успішно виходити на світові ринки, потрібно запроваджувати сучасні, найпередовіші технології. При цьому на заводі наголошують – продукція виробляється тільки з натурального молока! Тут працюють дуже совісно, і це постійно приваблює зарубіжних партнерів, бо якість – відмінна! Тому продукція користується великим попитом не лише на Чернігівщині та в Україні, а й за кордоном.

Компанія відслідковує появу нових технологічних рішень, щоб оптимізувати виробництво. Зниження собівартості продукції відбувається за рахунок раціоналізації та високої ефективності основних процесів. Технічний парк також постійно оновлюється. Сучасні трактори, сучасні сівалки, сучасний посівний комплекс, інша передова техніка — все це складає цілий процес. Але в компанії дізнаються, що навіть найсучасніша техніка, яка б вона не була, не замінить людської майстерності. А ось ці два фактори дають відчутний позитивний результат.

Спортивний клуб «Берег» – надія України!

«Без ядра горіх ніщо, так само як і людина без серця». (Григорій Сковорода)

За підсумками 2016-го року, тренер спортивного клубу «Берег» Олег Кравець визнаний найкращим тренером України. І це – безперечно, великий успіх талановитого наставника! Адже вихованці ічнянського клубу «Берег», яким постійно опікується Віктор Кияновський, тепер стабільно перемагають на чемпіонатах світу та Європи. Олег Кравець – майстер спорту і заслужений тренер України з боксу. Але, головне, – це людина, яка надзвичайно любить свою роботу. Так, зусиллями двох справжніх подвижників – тренера і мецената – в Ічні вдалося зробити значно більше, ніж цілій армії спортивних функціонерів і чиновників!

А починалося не все так гладко, як декому може здаватися.

В Олега Кравця було величезне бажання – створити справжній боксерський клуб. До кого тільки Олег Олександрович тоді не звертався за допомогою та підтримкою! Однак, як розповів сам тренер, відгукнувся один лише Віктор Павлович Кияновський, який ось вже дев’ятий рік допомагає Олегу, як тренеру. Якби не він, то нічого б не було — дізнається Олег Олександрович.

Тож завдяки підтримці Віктора Павловича і наполегливості тренера, сьогодні Ічню добре знають у боксерському світі — вихованці Ічнянського клубу гідно виступають на всіх змаганнях, пропагують Україну.

Спорт об’єднує людей!

«Здорова дитина – успішна країна» — таку програму в Ічні реалізує Віктор Кияновський зі своїми однодумцями. Щоб діти не тинялися безцільно вулицею у пошуках якихось сумнівних пригод, де їх можуть навчити курити, вживати алкоголь і наркотики… Натомість тут вони відкривають найкращі риси свого характеру, вчаться мужності, розвивають силу волі, гартують тіло та душу. Вони багато і самовіддано працюють, щоб досягнути ось таких справді дуже високих результатів. Вчаться досягати успіху, перемагати. Тут відточується майстерність і формується справжній патріотизм. Водночас це – чуйні та хороші люди, надія Ічнянщини та Чернігівщини!

Віктор Кияновський: «До речі, раніше тут був зал засідання колгоспу. Ми зробили капітальний ремонт, все тут переобладнали, щоб тренеру та його вихованцям було зручно, комфортно».

І нині спортивний клуб «Берег» користується великою популярністю. За дев’ять років (його створено 15 жовтня 2009-го) – понад півтори тисячі дітей через нього пройшли. Справді, неймовірно!

– Ми не лише в одному місті працюємо, у нас по всій Ічнянщині філіали, – пояснює Олег Кравець. – Я їжджу по селах, знаходжу обдарованих дітей у тих школах, де немає навіть спортзалу, в Будинках культури тренуємося. Де тільки можна бодай трохи прилаштуватися, ми проводимо тренування. Завдяки нашим результатам, Чернігівщина в 2015-му (вперше за 50 років!), посіла перше командне місце в Україні з боксу. Тож ми творимо спортивну історію не лише рідної Ічнянщини, Чернігівщини, а й України. Досягнень світового рівня у нас – більше, ніж достатньо. Зараз 10 наших спортсменів входять до національної збірної України з боксу. Ось і нинішнього року Юлія Дем’яненко стала срібною призеркою чемпіонату Європи серед дорослих віком до 22 років. Змагання проходили в Румунії.

Тут, у спортклубі, тренують не лише дітей, яким по шість років, а й сюди приходять і працівники Ічнянського кластеру корпорації «Росток-Холдинг», є й 50-літні. Керівництво кластеру це підтримує, бо ж люди перебувають у хорошій спортивній формі. Адже тут не лише можна позайматися у своє задоволення боксом, а й є можливість поправити своє здоров’я за допомогою тренажерів. Тобто вік – необмежений: від шести років і до безкінечності, як зазначив посміхаючись Олег Кравець.

Вихованці спортивного клубу «Берег» за свої заняття нічого не платять. Всі тренування безкоштовні. Це принципова позиція Олега Кравця і мецената Віктора Кияновського!

Олег Кравець: — Віктор Павлович, котрий постійно опікується спортклубом «Берег», дбає про нас, наголошує, що всі талановиті діти, незалежно від статків їхніх батьків, повинні мати змогу розвиватися. Спорт має бути безкоштовним! Знаєте, коли я звертався до інших бізнесменів сім років тому, вони одразу ж запитували: «А що ми на цьому заробимо?». Тобто всі вони хотіли мати певний зиск… І лише Віктор Кияновський сказав, що всі діти тренуватимуться безкоштовно. Отож ніхто з них жодної гривні не платив. Наші вихованці безкоштовно їздять на всі змагання та збори, а коли є потреба, безкоштовно мешкають тут у готелі.

В Ічні вже успішно пройшов міжнародний турнір із боксу!

– Так, ми досягнули такого рівня. Приїхали збірні Білорусі, Молдови та України. Турнір пройшов добре, і багато хто був здивований, що все це тут, в Ічні, відбулося, в невеличкому місті. Але це – безперечно, і визнання наших заслуг. Думаю, і Віктор Павлович був задоволений, як наші дівчата впевнено виглядали на рингу. Як вони натхненно боксували, адже прагнули неодмінно перемогти в рідному місті. І їм це вдалося, хоч сюди приїхало багато сильних і відомих спортсменок! З одинадцяти наших учасниць десять перемогли, — розповів тренер.

Хтось скаже, мовляв, бокс – це не жіноча справа… Але  їхній тренер абсолютно іншої думки. Він зазначив, що дівчата в його команді – розумні, вродливі, граціозні, дуже жіночні. Одне слово – справжні красуні! І батьки буквально радіють, що саме так їхні доньки проводять своє дозвілля. Це вони на рингу ось такі войовничі «амазонки», а в житті – чуйні, добрі, скромні дівчата, котрі, безперечно, стануть прекрасними дружинами.

Вони мають своє почуття гідності, й нікому не дозволять себе принижувати, кривдити. Заступляться за слабших. Головне, це – вже яскраві особистості. У них є взірець – Віктор Павлович Кияновський, який стільки досягнув у житті, і водночас – це чуйна та шляхетна людина!

Найкращі інвестиції в наше майбутнє

В Ічні діє Свято-Преображенська церква, також відремонтована за сприяння Віктора Павловича. І тепер храм виглядає прекрасно! Полюбляє тут бувати меценат. Може багато і сам розповісти про цей храм, його історію, реставрацію у наш час… Спасо-Преображенська церква розташована на березі міського ставу. У 18 столітті на лівому березі річки Іченьки знаходився дерев’яний Преображенський храм. Точна дата його спорудження, на жаль, невідома, але перша згадка про нього датується у 1784 році. У 1804 році під час пожежі дерев’яна церква згоріла. Через сім років на кошти прихожан побудували нову кам’яну церкву з дзвіницею. Храм побудований у формі хреста з одним великим куполом.

Завітали й до Ічнянської центральної районної лікарні – переконалися, як наразі чудово відремонтували тут дитяче відділення за допомогою депутатів обласної ради Віктора Кияновського та Юрія Болоховця.

Побували й на одному з дитячих майданчиків, котрі створили для юних ічнянців меценат Віктор Кияновський разом зі своїми однодумцями. І зараз тут щодня – багато малечі. Дітлахи із задоволенням катаються на гойдалках, грають у футбол та спілкуються. Тому батьки задоволені, що на околиці Ічні, поруч з їх оселями, з’явилася така чарівна оаза для дітей. І отаких казкових майданчиків в Ічні – вже немало, а в подальшому буде ще більше, адже вони – дійсно потрібні!

Просто не могли не завітати до дитсадка № 3, адже це тепер – гордість Ічні! Хоч іще кілька років тому приміщення стояло пусткою, занепадало. Як розповіла завідувач Людмила Герасименко, взагалі, дитсадок тут був із 1947-го. Однак із 2000-го впродовж 15 років приміщення не функціонувало – його закрили. Але Віктор Кияновський вклав сюди свої кошти та душу. Наразі в дитсадку зараз 170 дітей, малеча хоче сюди йти, і батьки прагнуть, щоб їхні діти знаходилися саме тут.

Була зроблена капітальна реконструкція, адже тут – лише стіни старі, – пояснив Віктор Павлович, який разом із нами прийшов до дітлахів. – А все інше – нове! До речі, звідси видно будинок мецената. Сюди, до цього дитсадка, ходили і його діти. А взагалі, у нього дві доньки, чотири чарівні онучки. Сам Віктор Кияновський в Ічні 43 роки вже мешкає. Це – його друга батьківщина, адже він народився на Полтавщині, в мальовничому селі Каплинці, поблизу Пирятина. Так ось, на Різдво Христове, 7 січня 2013 року, меценат поглянув у своє вікно, а дитсадок замкнений, у такому не надто привабливому стані, і дітей немає…

І в цю мить йому на думку раптом спала така ідея, чи, може, Всевишній її підказав… І вже буквально наступного дня після вихідних, уточнивши, в якому стані це приміщення, взявся до роботи. Тепер, коли Віктор Павлович дивиться  у вікно свого будинку, то в його душі – гарно, затишно і світло!

– Вікторе Павловичу, це ж були ваші особисті кошти, і досить значна сума, правда?

– Авжеж… Але мені їх зовсім не шкода. Бо тепер дитсадок працює, і це – дуже важливо для Ічні. І коли я бачу тут усміхнених дітей, то у мене одразу ж поліпшується настрій. Тут – багато дітей наших працівників. Це – підшефний садок нашого заводу. Тож ми й далі постійно дбаємо про нього. Є пільги з оплати та харчування. Як я говорив, у нас є програма «Здорова дитина – успішна країна». Але вже ми її розширили. У нас сьогодні задіяний увесь Ічнянський район. Це – дитячі садочки та школи (перші – четверті класи). Кожна дитина неодмінно отримує щодня безкоштовно стакан натурального, свіжого молока. І для мене це – найкращі інвестиції в наше майбутнє! Ми й іншими дитсадками займаємося, допомагаємо. Наприклад, для дитсадка № 5 придбали меблі разом із моїм колегою, депутатом обласної ради від Аграрної партії України Юрієм Болоховцем. Це – головне: наші діти, дитсадки, школи, а ще розвиток спорту! У дитсадках № 2 та № 5 ми ініціювали таку програму – власні фрукти, щоб там були фруктово-ягідні сади. Яблуньки в цих дитячих садочках уже ростуть…

Ми побували в наймолодшій групі, де виховуються малюки віком від одного року. Діти саме із задоволенням обідали. І треба було бачити, з якою щирою турботою ставиться до них Віктор Павлович! Дітлахи це відчувають і зворушливо, довірливо, щасливо посміхаються у відповідь гостю. Ці емоції – справжні, адже маленькі діти не вміють фальшивити. Тож вони розуміють, що цей доброзичливий дядечко у вишитій українській сорочці – їхній друг та справжній чарівник, як святий Миколай. Дива існують, і в них варто вірити.

Звісно, наша розповідь – неповна, це лише невеличка частина інформації про добрі справи, які робить для Ічнянщини, Придесення та України Віктор Кияновський, що постійно допомагає сивочолим ветеранам; молодим героям, які зараз мужньо захищають Батьківщину від російського агресора; талановитим людям з Ічнянського об’єднання літераторів «Криниця»…

А ще ж Віктор Кияновський тепер голова правління благодійного фонду «Відродження Качанівки». Саме за його підтримки, а також колеги-депутата обласної ради Юрія Болоховця, на Ічнянщині, в знаменитій Качанівці (котра увійшла до популярного народного проекту «Сім чудес України»), з успіхом відбувся недавно фестиваль патріотичної пісні та поезії «Чернігівська Січ».

Це велике подвижництво! Тож недаремно за свою благодійну діяльність меценат нагороджений почесними міжнародними відзнаками імені Миколи Гоголя, Григорія Сковороди, Пантелеймона Куліша, Олександра Довженка, Івана Мазепи, Лесі Українки, Леоніда Глібова…

Дай, Боже, Вікторові Павловичу здоров’я, щоб багато років самовіддано трудитися для всіх земляків та співвітчизників! І саме завдяки таким Людям Україна – не безнадійна, як незалежна держава. Досить поїхати до Ічні, щоб переконатися – ми вистоїмо, попри всі негаразди, наведемо лад у своїй країні і житимемо гідно!

Сергій Дзюба (текст)

Сергій Кордик (фото, відео)

*«Конкурс журналістських матеріалів «Поспішай творити добро» ініційований «Благодійним фондом Олександра Шевченка» та Українським журналістським фондом»

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте