На території парку «Ялівщина» допомагають пернатим вижити

Напевно, немає потреби доводити користь підгодівлі птахів, яка взимку є одним із найреальніших шляхів допомоги пернатим.

Про те, яку неоціненну допомогу здійснюють птахи в справі захисту зелених насаджень від шкідників — відомо кожному.

Так, приміром, синиця велика живиться і вигодовує пташенят переважно комахами, з`їдаючи їх за день стільки, скільки важить сама. Літом харчується гусінню та яйцями шкідників, метеликами, жуками, мухами, павуками, полюбляє і відомого нам шкідника попелицю. Пара синиць, поселившись в присадибному саду повністю очищає плодові дерева від листогризучих шкідників.

Інший, знайомий всім красень, захисник плодових, лісових,паркових дерев великий строкатий дятел, виявивши личинку шкідника під корою дерева пробиває міцним довгим дзьобом кору і з`їдає його. Пташенят вигодовує гусінню, жуками, павуками, личинками короїдів. Знищує велику кількість шкідників дерев, недоступних для інших птахів.

Багато птахів на зиму відлітають в теплі краї, але не всі – частина залишається зимувати. В холодну пору року нашим пернатим друзям часто важко добути корм. Тому зима – традиційна пора підгодівлі птахів, адже саме в цей час природні запаси корму починають зменшуватися. З настанням холодів частина комах гине, частина впадає в зимову сплячку, а тому птахи поступово переходять на поїдання урожаю насіння й плодів.

У періоди нестачі харчів найбільш уразливими стають дрібні птахи, процес травлення яких відбувається швидко й енергійно, а тому вони постійно потребують їжі. Взимку, не встигнувши протягом короткого дня добути собі необхідну кількість поживи, птахи, особливо молоді, залишаються на ніч напівголодними і, не дочекавшись дня, гинуть. Тому, з настанням зимових холодів вони переміщуються ближче до людських осель.

Напевно, немає потреби доводити користь підгодівлі птахів, яка взимку є одним із найреальніших шляхів допомоги пернатим.

Зимова підгодівля птахів має корисні наслідки і для людини. Наприклад, вона дозволяє відвернути увагу птахів від видзьобування бруньок на плодових деревах. Але, найголовніше, служить для приваблення пернатих у місця, де вони можуть принести велику користь у період вигодовування пташенят комахами-шкідниками. Тільки те, що така допомога дає можливість багатьом птахам вижити, свідчить на її користь. Підгодівлю птахів проводять у період, коли їм складно знайти звичний корм, головним чином у снігову пору і аж до появи першої зелені.

Для підгодівлі краще використовувати спеціальні годівниці. Найзручнішою і крім того естетичною є невелика годівниця у вигляді хатинки без стінок з бортиками по краях. Повісити годівницю краще на південній стороні дерева , там вона буде захищена від вітрів і снігу і якомога вище, щоб до корму не могли дістатись гризуни і птахи могли вчасно помітити кота чи хижу птицю, які влаштовують засади саме в таких місцях. Наповнювати годівницю слід в один час щоденно, тоді пернаті швидко звикнуть до вашого розпорядку і в інший час шукатимуть корм самостійно.

Різним видам птахів потрібна й різна допомога взимку. Зерноїдним птахам (чижам, щигликам тощо) дійсно необхідна наша допомога лише в роки неврожаю природних кормів. Водночас комахоїдні синиці, золотомушки тощо, найбільше потерпають через відсутність природного корму практично щороку.

Корми для підгодівлі пернатих мають бути досить різноманітними. Комахоїдних птахів краще підгодовувати сирим насінням соняшника, гарбуза, дині. Якщо на годівничку покласти ягоди горобини, калини, то можна привабити снігурів, омелюхів. За зернами проса, вівса можуть прилетіти вівсянки, щиглики, повзики, синиці. Популярністю користуватиметься насіння дикорослих трав, зібране з осені. Зграйки щигликів не оминуть віники бур’янів, устромлених у сніг. А частинками яблук поласують дрозди, чикотні й сойки. Шматочки не солоного сала, яблук й качанів кукурудзи можна просто настромити на дріт або на гілки кущів.

В сильні морози птахи поїдають практично будь який корм, який їм трапляється і можуть пошкодити своє здоров’я, з’їдаючи неякісний, тому важливо слідкувати щоб в годівницю не потрапляв солоний, смажений, гострий, кислий, зіпсований корм, що може спричинити отруєння.

Щорічно до підгодівлі зимуючих птахів на території РЛП «Ялівщина» долучаються школярі та жителі міста. У кінці 2019 року на території зеленої зони розвішено понад 80 годівничок, що були виготовлені та подаровані Парку школярами м. Чернігова та області.

Запрошуємо відвідувачів, гостей та всіх не байдужих людей долучитися до підгодівлі зимуючих птахів на території РЛП «Ялівщина».

Отримуючи підгодівлю взимку птахи звикають до певного місця і навесні якщо навіть не зведуть там гніздо, то як мінімум будуть повертатися для полювання за комахами-шкідниками та радувати вас своїм щебетом.

Володимир Свердлов,

директор КЗ РЛП «Ялівщина»

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте