Найкращий ярмарок на Чернігівщині – у Коропі

Парубок придбав на аукціоні топорище для сокири аж за… 100 гривень. Картопелька по-селянськи сподобається багатьом − рецептом цієї страви можуть скористатися не тільки кулінарні гурмани… Жарти, гумор, музика, конкурси і все це на Миколаївському ярмарку у Коропі на Чернігівщині.

Якщо про Миколаївський ярмарок, який відбувся 30 липня у Коропі, сказати, що це видовищне дійство – майже нічого не сказати.

Шкода, що подібного заходу чернігівці ніколи не бачили в самому обласному центрі, адже тут, як завжди, все відбувається традиційно: офіційно відкрили, ну, а потім, як на ринку – купи-продай, ото і все, хіба що для повної картини привезуть зі столиці якогось співака або співачку.

S3020123А тут, у Коропі, все так чудово продумано, що навіть найпесимістичніша людина відчує особливу позитивну енергетику, прилив додаткових сил, натхнення та й взагалі обміняється прекрасним настроєм. А у наш час, погодьтеся, це має неабияке значення.

Навіть парадну естафету продумано по-особливому. Коропчани та гості районного містечка не просто йшли центральною площею, а кожен колектив, кожна громада району демонстрували певні образи з казок, кіно, вистав тощо, і у цій казково-фантастичній феєрії кожен з них немов би втілився у свій образ. Зворушливо сприйняли присутні самого гетьмана України Дем`яна Многогрішного, який звернувся з промовою до своїх підданих. Навіть на ярмарок з історичної епохи завітали султан Сулейман з Роксоланою − поважною ходою вони прокрокували, а присутні немов їх піддані, невимушено їм вклонялися.

S3020140…Картинки змінювалися швидко і от вже на площі з`явилися інші персонажі: сімейка, яка вирвала на городі величезну ріпку й не знає що з нею робити, а справжня торгівля не може розпочатися без баби Калачихи. Ремісники, пожежники, двірники, лікарі зі спорядженнями минулих століть постали перед сучасною громадою затишного й гарного містечка.

Та де б ви ще могли побачити нинішніх чиновників, які переодягнулися у театралізовані костюми стилізованого видовища? Звичайно, поки що лишень тут – на Миколаївському ярмарку у Коропі.

А розпочався парад з хресної ходи. Місцеві люди розповіли, що історія Миколаївського ярмарку лягає у глибину аж дев`ятнадцятого століття.  Тоді страшна біда прийшла до коропчан − епідемія холери нищила місцевий люд, допоки із святого місця − Рихлівського монастиря не принесли ікону чудотворця Миколая. Зробили з нею хресний хід навколо Коропа і пошесть відступила. Отож, вдячні коропчани на честь Миколаєва дня проводять ярмарок.

S3020120Завітали на свято, як і годиться, й поважні гості з обласного центру та зі столиці: народний депутат України Анатолій Євлахов, голова Чернігівської обласної ради Ігор Вдовенко та інші.

Після церемоніальної ходи проводили різні конкурси: на краще обладнане старовинне подвір’я, світлицю, страву, пісню, танок… Влаштовували і своєрідні торги. Наприклад, парубок Олег звичайне топорище для сокири виторгував собі аж… за 100 гривень, і при цьому абсолютно не шкодує за витрачені гроші. А коли виставили на торги півмішка волоських горіхів, то один чоловік засумнівався у їх якості. «Не може бути, щоб за стільки горіхів початкова ціна була всього 25 гривень», − висловив він своє припущення. Але коли перевірив особисто і сумніви розвіялися, довелося віддати за свій сумнів-програш солом`яного капелюха.

Гість із братньої Литви виконав українську пісню на новий лад.

Картопельку «по-селянськи з олєйкою» пропонував Микола із Ямпольського району Сумщини. Його частенько, як він сам зізнався, запрошують на різні подібні заходи, бо знають – таку страву окрім нього ніхто так смачно не приготує.

S3020179Рецепт «Картопельки по-селянськи» від Миколи із Сумщини:

Спочатку вижарюється маленькими кусочками сало, а коли воно віддало смалець, тоді додаєш вимиту, неочищену картопельку. В процесі цієї стадії додаєш солі та спеції для картоплі. А в кінці приготування страви додати слід олєйку. Готувати 20 хвилин постійно перемішуючи. Така смачна картопелька підходить і для горілочки, і для чого завгодно.

На ярмарку можна було не лише побачити, а й придбати гончарні вироби, барвисті рушники й вишиванки, різьблені меблі, солом’яні брилі й кошики та багато усілякого добра для оселі.

S3020154

Одна з головних родзинок цьогорічного свята в Коропі – пленер, що пройшов за ініціативою голови райдержадміністрації Володимира Куніцина. На пленер приїздять художники з різних міст, знайомляться з історією та традиціями, працюють у своє задоволення та кожен у своїй манері, а найкращі роботи потім дарують організаторам. Вони виситимуть у районній поліклініці, радуватимуть око та підніматимуть настрій пацієнтам. Виставку картин, які народилися на цій землі, можна було подивитися під час ярмарку в окремому наметі біля головної сцени. Куратор цього проекту – народний художник Віктор Ковтун, уродженець с. Мезин, лауреат Національної премії ім.Шевченка.

Тему продовжує голова Коропської райдержадміністрації Володимир Куніцин: «Історія пленеру триває з 2007 року, колись, коли я був головою райради, почув, що у Новгороді-Сіверському проводять виставку картин. Ми поїхали подивитися. Побачили, що цю виставку роблять наші земляки. Це були брати Ковтуни, почали співпрацювати, зараз спільно організували цей пленер. Його мета – творча наснага для нас усіх. Крім того, виявлення талановитої молоді. Художники проводять майстер-класи. Та популяризація нашого краю, адже ці роботи розлетяться по всій Україні».

За словами Володимира Куніцина, у зв’язку з подіями на Сході України ярмарку в Коропі не було вже два роки. Воєнна агресія Росії проти України триває й тому не дає повною мірою насолодитися святом. «Так, сьогодні ми святкуємо, ярмаркуємо, показуємо свою ідентичність, але, звичайно, у кожного з нас у душі сум з приводу цих трагічний подій, – зауважує голова Коропської РДА. – Сьогоднішнє свято, ярмарок – більше для єднання, щоб ми зрозуміли, що ми – народ, ми неповторний народ, незборимий, мужній і щирий. Я сподіваюся, що ми станемо сильніші після цього».

Цього року в Коропі ярмаркували аж до самісінького ранку. На сцені виступали справжні зірки – Астрая, Анастасія Приходько. Дискотеку для молоді провели найкращі діджеї. Можете не вірити, але наші колеги зустріли серед гостей навіть жителів Аргентини.

Гумор, пісні, танці – все вирувало на ярмарку, який закрутився у колі барвистого сміху й прекрасного настрою. І бодай хоча б на день всі відійшли від війни, де чоловіки проливають свою кров та віддають своє життя за рідну землю, на яку підло й підступно ступив ворожий російський чобіт і прагне й надалі панувати у нашому волелюбному краї. Але українці впевнені, що московський ворог зникне назавжди з української землі. Свідчення цьому – незвичайна жага до волі та особлива аура, яка панувала протягом усього часу на Миколаївському ярмарку у Коропі.

Редакція видання завдячує Чернігівському медіа-центру «Моє місто» за організацію поїздки журналістів на Миколаївський ярмарок до Коропа

Спецкор Чернігів

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте