Акценти Громада Гроші Економіка Політика Популярне Правопорушення Слайдер Статті. Аналітика Суспільство Усі новини Чернігівщина 

Нелегка ноша чиновника (і депутата), який має доступ до фінансів

Новоспеченого народного депутата, котрий буквально «вигриз» мандат на чи не найскандальнішому виборчому округу держави – 210-му, Бориса Приходька викликають до суду. «Справа на 2 мільярди гривень», що тягнеться з липня 2014 року, отримала нове продовження.

Колишнього першого заступника Голови Національного банку України часів Віктора Януковича підозрюють в крадіжці 2,069 мільярда гривень з ПАТ «Аграрний фонд». 11-го та 13-го вересня гучну корупційну справу мав розглянути Дарницький районний суд міста Києва, однак головний обвинувачений там так і не з’явився.

Після крайніх парламентських виборів Борис Вікторович Приходько вже офіційно – народний депутат Верховної Ради України IX скликання. Опускаючи деталі виборчої гонки, що «прославила» 210-й одномандатний виборчий округ на всю країну, перейдемо до найголовнішого – предмету обвинувачення. А він – якраз в руслі декларованих інтересів нової влади, а конкретно – боротьби з корупцією та притягнення до відповідальності топ-корупціонерів. Втім, для того, щоб зрозуміти суть, треба ознайомитись із хронологією подій.

Так, пізно ввечері 31 липня 2014 року слідчі ГПУ затримали Бориса Приходька за підозрою в привласненні чужого майна та легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. В ході проведеного розслідування ГПУ встановила, що в лютому 2014 Борис Приходько за попередньою змовою з головою правління ПАТ «Аграрний фонд» Олександром Кірюковим і службовими особами ПАТ «Брокбізнесбанк», а саме з головою наглядової ради Денисом Бугаєм, заволоділи коштами «Аграрного фонду» в розмірі 2,069 мільярда гривень. Тоді Приходьку висунули підозру в скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 і ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу: привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, а також легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом.

Борис Приходько в новій Верховній Раді

Слідство встановило, що ПАТ «Аграрний фонд» без дозволу Міністерства аграрної політики розмістив кошти на депозитному рахунку «Брокбізнесбанку», а банк витратив ці кошти на власні потреби, що спричинило неможливість повернення депозиту.

Всі злочини вчинені в особливо великих розмірах. За першою статтею передбачено позбавлення волі терміном від 7 до 12 років, за другою – від 8 до 15 років. Також ці порушення караються конфіскацією майна і позбавленням права займати певні посади на строк до трьох років.

Отож 31 липня Борису Приходьку повідомили про підозру, після чого йому було обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з сумою застави в 200 мільйонів гривень! Безпрецедентна сума застави в історії вітчизняного судочинства.

22 жовтня 2014 року тодішня глава НБУ Валерія Гонтарєва звільнила його в зв’язку з вимогами закону «Про очищення влади»: він підпав під люстрацію, оскільки більше року працював в період президентства Віктора Януковича.

У грудні 2014 року він був звільнений з-під арешту. Кажуть, без внесення застави.

У червні 2015-го ГПУ направила в суд обвинувальний акт щодо Бориса Приходька і екс-голови правління «Аграрного фонду» Олександра Кірюкова. У ГПУ відзначали, що ці особи в лютому 2014-го по попередньою змовою з групою осіб під керівництвом Сергія Курченка, в тому числі посадовими особами «Брокбізнесбанку», протиправно заволоділи майном Аграрного фонду на суму понад 2 мільярди гривень.

У січні 2016 року Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним наказ НБУ про звільнення Бориса Приходька з посади заступника глави НБУ в порядку люстрації. Нацбанк оскаржив це рішення. Уже в березні Київський апеляційний суд призупинив розгляд апеляції на скасування люстрації Бориса Приходька до рішення Конституційного суду щодо закону «Про очищення влади». Рішення Конституційного суду досі немає.

У жовтні 2016 року Печерський райсуд Києва відправив на доопрацювання обвинувальний акт щодо Бориса Приходька і Олександра Кірюкова. Адже їм інкримінували скоєння злочину в співучасті з головою правління «Брокбізнесбанку» Олександром Динником та головою наглядової ради банку Денисом Бугаєм. Але останні не були фігурантами цієї справи – розслідування щодо них здійснювалося в окремих справах. Прокурор повинен був прибрати з обвинувального акта посилання на прізвища топ-менеджерів «Брокбізнесбанку», або ж зробити їх обвинуваченими у цій справі. Відтак, суд визначив, що юридичне формулювання обвинувачення сформульоване не повністю – не було зазначено, на чию користь присвоювалися 2,069 мільярди гривень. При цьому обвинувачення не містило детального опису фактичних обставин, які б свідчили про спільність умислу Бориса Приходька і Олександра Кірюкова з розподілом ролей і заздалегідь розробленим ними злочинним планом.

За клопотанням прокурора, Колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва 26 січня 2017 року кримінальне провадження щодо вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, направлено на розгляд до Дарницького районного суду міста Києва. І тільки після виборів суд знайшов час призначити розгляд справи. Проте, як виявилося, даремно. Ні 11-го, ні 13-го вересня 2019-го Борис Приходько не з’явився в залі суду. Причина – законотворча діяльність і статус народного депутата. Відтак Дарницький районний суд Києва, у складі суддів Домарєва О.В., Щачної Т.В. та Просалової О.М, вирішив відкласти розгляд справи Приходька на… невизначений термін. Очевидно, що судді не знають, як діяти у випадку з народними депутатами. За зняття з них недоторканності парламент формально проголосував, а на практиці без згоди парламенту обранців до суду волами не затягнеш. Тут і без ворожки зрозуміло, що «справа на 2 мільярди» є лакмусовим папірцем для нової влади. Який колір обере «зелена команда», ми всі невдовзі побачимо.

Віталій Назаренко

Відео з місця події:

Ще цікаві публікації

Залиште свій коментар

Дякуємо за Вашу думку