П’ять років децентралізації: наслідки головної реформи країни

1 квітня децентралізації в Україні минає 5 років. Саме 1 квітня 2014 року Кабінет Міністрів схвалив Концепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

У перші два роки схвалені ключові законодавчі ініціативи, які склали підґрунтя для створення ОТГ, а саме: реформовано міжбюджетні відносини, децентралізовано повноваження у сфері будівельного контролю та надання адміністративних послуг, сформовано законодавство щодо державної регіональної політики та фінансування регіонального розвитку. ОТГ отримали додаткові повноваження та фінансові можливості, держава почала стимулювати створення центрів надання адміністративних послуг в ОТГ і формування власної системи охорони здоров’я та освіти. За п’ять років децентралізацію стали називати однією з найуспішніших реформ у постмайданній Україні. В чому ж її успіх?

Реформа місцевого самоврядування була запущена ще навесні 2014 року. Минуло п’ять років – і ось результат! Створено 884 ОТГ, з яких 646 вже отримали у власність від держави 1,5 мільйона гектарів земель за межами населених пунктів. Суттєво зросли і власні доходи місцевих бюджетів – з 68,6 мільярда гривень у 2014 році до 234 мільярда гривень у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 мільярди. Озвучені суми – це нові і відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.  Держава фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників. Кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах вже перевищила 5000.

Ініціатором та головним “мотором” реформи децентралізації 5 років тому став Володимир Гройсман. Тоді він перебував ще на посаді віце-прем’єра. Заради реалізації цієї реформи Гройсман і прийшов працювати в Кабінет міністрів, а розпочати децентралізацію Гройсман намагався ще за часів роботи мером Вінниці, натомість, тоді в Києві його не почули. Вже ставши головою Уряду, Гройсман переконав своїх колег та Президента підтримати децентралізацію.

«Коли ми розпочинали реформу, завжди запитували, що таке децентралізація, що таке реформа місцевого самоврядування? Зараз можливо пояснити – це нова дорога, якісна інфраструктура, новий шкільний автобус, нова школа або дитячий садочок, нове підприємство. Це відсутність необхідності кожному з вас їздити в район або область. Це правильна побудована система управління і розподіл фінансових ресурсів для кожного українця, – ось що є децентралізація», – пояснив Володимир Гройсман.

Чернігівщина – одна з перших, серед областей України яка оцінила всі переваги реформи органів місцевого самоврядування. Так, нині в області вже утворено 34 ОТГ. Яскравим прикладом успішної децентралізації є Городнянська об’єднана територіальна громада. Її керівник Андрій Богдан ділиться досягненнями громади:

«Децентралізація – це не тільки об’єднання, а перш за все передання повноважень на місця. Що нам дала децентралізація? Вона нам дала можливості. Після об’єднання наш бюджет зріс у десять разів, але разом із тим зросли і видатки. У нас не було повноважень по культурі та освіті, а це – основні видатки. Податків нам додаткових ніхто не віддав, крім субвенції на розвиток інфраструктури, тому ми просто навели порядок. До речі, про субвенцію: у минулому році нам дали 6 мільйонів гривень. Ми освоїли всі кошти: зробили освітлення в трьох населених пунктах, купили трактор, сміттєвоз, розкидач, відремонтували офіс, купили дробилку на щепу. Нам вдалося збільшити бюджет на території на 12 відсотків. Якщо у нас було 107 мільйонів, то ми вийшли вже на 120 мільйонів. Це завдяки тому, що ми почали наводити порядок із землею. Також ми оптимізували видатки. Загалом, якщо говорити про децентралізацію, то я дуже позитивно до неї ставлюсь. Всі успішні країни Європи пройшли подібну реформу. Адже, якщо говорити правду, то насправді центральна влада не бачить того, що робиться на місцях, райдержадміністрації працюють неефективно. Ну не може величезна машина працювати ефективно, якщо вона управляється з центру. Друге питання – посада голови ОТГ, вона є виборною. Тому ОТГ ближче до людей, ніж центральна влада. На моє переконання, децентралізація має піти далі, але їй не повинні вставляти палки в колеса. Бо сьогодні є проблема – перекладення на громади невластивих функцій, нам дають додаткові навантаження, а цього робити не можна, бо можна одним лише законом про бюджет знівелювати всю реформу. Втім, я вірю, що все буде добре. Я бачу величезну заслугу Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана у впровадженні цієї реформи. Він все правильно робить. Стратегія побудована правильно. Він відстоює, допомагає, йде на компроміси. Зараз важливо закріпити реформу децентралізації конституційно».

Реформа децентралізації стала надзвичайно успішнішою реформою, яка ще триває. Завершитись вона має до 2020 року.

Зважаючи на відчутні успіхи реформи децентралізації, Кабмін прагне зробити її незворотною.

Тому Володимир Гройсман закликає закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції.

«Незворотність однієї з найуспішніших реформ Уряду – реформи децентралізації – потрібно закріпити на законодавчому рівні, передусім у Конституції, аби не було спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знов на користь центральної влади»,констатував Прем’єр-міністр України.

Ольга СВІТЛИЧНА

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте