Про економію коштів у лікарнях Чернігова

Скільки грошей можуть економити Чернігівські лікарні та яку інформацію повинні оприлюднювати?

Скільки можуть економити в допорогових закупівлях лікарні, якщо будуть проводити конкурентні торги, дослідили активісти Чернігівської обласної громадської організації “Центр політичних студій та аналітики” (далі ЧОГО “ЦПСА”). Та завдяки кому ВСІ наявні лікарські засоби, витратні матеріали та медичні вироби закуплені за держбюджет, за кошти місцевих бюджетів та за спонсорські кошти будуть розміщені на інформаційних стендах в лікарнях та офіційних сайтах.

Чернігівська обласна громадська організація “Центр політичних студій та аналітики” послідовно проводить моніторинг  публічних закупівель медичних закладів Чернігівської області та можливості  для пацієнтів скористуватися придбаними лікарськими засобами. До моніторингу увійшли Чернігівська міська лікарня №1, Чернігівська обласна лікарня, Чернігівська обласний онкологічний диспансер, Чернігівська центральна районна лікарня та Ніжинська центральна міська лікарня ім.Галицького.

Як ми повідомляли раніше, медичні установи проводили велику кількість неконкурентних процедур у допорогових закупках ( товари та послуги до 200 тис. грн роботи до 1,5  млн. грн ) та укладались прямі договори без торгів.  Інколи укладались  з фірмами, які є фігурантами кримінальних справ або тільки створеними підприємствами

Закупівлі за прямими договорами не завжди забезпечують дотримання принципів максимальної економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням. Тому громадська організація “Центр політичних студій та аналітики” звернулись листом  до лікарень з пропозицією проводити всі допорогові закупівлі через відкрити торги в електронній системі Prozorro.

Проведений аналіз закупівель вибраних лікарень за період з 1 січня по 31 травня 2017року надаємо у таблиці, з прикладом можливої (оціночної) економії. Який дорівнює % від вартості неконкурентних процедур, де відсоток економії рахується по кожній лікарні окремо, в залежності від економії проведених конкурентних процедур, які проводились через торги.

Аналіз закупівель лікарнями показав, що на допорогових закупівлях завдяки конкурентнім торгам в електронній системі економиться значна сума коштів від 11% до 20% від очікуваної вартості закупівлі. Якщо всі допорогові закупівлі провести через конкурентні торги то по оціночним даним в лікарнях можливо було заощадити від 40 тис. грн. до 240 тис. грн. Мало це чи багато? Але на ці кошти можливо придбати додаткові ліки для пацієнтів.

Як же сприйняли лікарні наш лист та як відповіли:

Чернігівська міська лікарня №1 відповіла, що “використовує електронну систему для здійснення допорогових закупівель”, але не всі процедури закупок з січня по травень 2017 року є конкурентними, на 250 тис. грн. були закупки не конкурентні. Оціночна сума економії могла скласти до 40 тис. грн.

Чернігівська обласна лікарня : “Згідно чинного законодавства України в сфері публічних закупівель тендерний комітет проводить закупівлі товарів, робіт і послуг з застосуванням електронної системи Prozorro, в тому числі і допорогові закупівлі.”  Сума не конкурентних закупівель за 5 місяців складає 784 тис. грн Оціночна сума економії могла скласти до 108 тис. грн.

Чернігівська центральна районна лікарня повідомила: “тендерним комітетом закладу проводяться допорогові та надпорогові закупівлі через систему електронних закупівель, керуючись положеннями Закону України «Про публічні закупівлі» і наказом державного підприємства «Зовнішторгвидав України» «Про затвердження Порядку здійснення допорогових закупівель». Ознайомитись зі всіма проведеними та оголошеними процедурами та закупівлями можна на сайті prozorro.gov.ua.”

Виявилось, що керівництво  ЧЦРЛ намагається обходити процедуру проведення тендерів і в січні провели дві закупівлі на суму 199 тисяч грн кожна. Одна на закупівлю наркотичних та психотропних препаратів (10 одиниць, ампул чи упаковок незрозуміло), інша на препарати фармацевтичні 200 одиниць (про що йде мова з викладених на Prozorro документах також не зрозуміло). Тому щодо чесності та прозорості цієї закупівлі виникають питання. Вартість не конкурентних процедур склала 609 тис. грн., оціночна економія могла скласти до 84 тис. грн. 

Нагадаємо, що на попереднє звернення щодо залишків ліків керівництво Чернігівської центральної районної лікарні, запропонувало подивитись наявні ліки на порталі e-data (ця відповідь говорить про те що людина яка надавала таку відповідь або не розуміє для чого необхідний портал e-data або зовсім не знайома з наказом МОЗ №509 від 02.06.2016

Чернігівський обласний онкологічний диспансер відповів, що використовує у допорогових закупівлях електронну систему. Допорогові без системи проводяться коли закупівлі не відбулися через відсутність учасників, а також у разі, коли існує нагальна потреба або предметом закупівлі товарів, робіт чи послуг має складний, специфічний характер. Вартість не конкурентних процедур склала 290 тис. грн., оціночна економія могла скласти до 33 тис. грн.

Але не зрозуміло чому  наприклад пристрій для проявлення рентгенівської плівки вартістю 196 не можливо купити через відкрити торги? Ця закупівля навіть не виставлялася на торги.

Ніжинська центральна міська лікарня им. Галицького відповіла “ Під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг комітет використовує електронний майданчик в системі Prozorro (Держзакупівлі онлайн). У разі укладання прямого договору в системі оприлюднюється. Звіт про укладений договір, що не порушує дотримання принципів здійснення публічних закупівель.” Як показав моніторинг за 5 місяців через неконкурентні процедури уклали договорів на суму 1,19 млн. грн.  оціночна економія могла скласти до 241 тис. грн. 

Чому ж лікарні уникають проводити відкрити торги усіх допорогових закупівель залишається відкритим питанням. Майже усі відповіли що виконують, але переглядаючи деякі закупки виникають дуже великі сумніви що до їх відкритості та прозорості та викликають підозри щодо зловживання та корупційної складової.

А як же зможуть скористатися пацієнти  у лікарні придбаними за бюджетні кошти лікарськими засобами? Як повідомляли раніше що залишки ліків, які придбані за державні кошти розміщуються на сайтах Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації та Управління охорони здоров’я  Чернігівської міської ради, а ліки які придбані за кошти місцевих бюджетів та благодійних внесків не завжди оприлюднювалися. Тому ми звернулись з листом 21.04.2017 року  до голови Чернігівської обласної державної адміністрації Валерія Петровича Куліча та Чернігівського міського голови Владислава Анатолійовича Атрошенко з пропозицією оприлюднювати усі медичні препарати та засоби придбані за будь який кошт усіма лікарнями міста та  області.

Дуже приємно, що Управління охорони здоров’я ОДА підтримала нашу пропозицію та видала наказ №120 від 26.04.2017  року “Про доступ до публічної інформації у сфері охорони здоров’я”, в якому зобов’язала начальника Управління охорони здоров’я  Чернігівської міської ради та головних лікарів Чернігівської області розміщувати інформацію, щодо  усіх залишків ліків, медичних засобів на офіційних сайтах та інформаційних стендах закладів  та оновлювати щотижня. Також розмістити інформацію, щодо прав та обов’язків пацієнтів та контакти “горячих” телефонів МОЗ, адміністрацій, відділів боротьби с корупцією, начальників управлінь охорони здоров’я та інше, за якими може звернутися пацієнт.

І дуже сумно що Управління охорони здоров’я  Чернігівської міської ради надала лише відписку, що все робимо: розміщують, оновлюють. Але  як бачимо на сайті Чернігівської міської ради наприкінці травня наявна інформація лише за 01.05.2017 року. Хоча наказ  №120 від 26.04.2017  року  зобов’язує і міську раду змінити ставлення до оприлюднення залишків ліків. По живемо побачимо.

На жаль лише управління охорони здоров’я ОДА відгукнулося на нашу пропозицію та забажало співпрацювати з громадськістю, а медичні заклади – ні. Не хочуть вони змінювати своє ставлення та переходити на відкриту та прозору взаємодію з громадянами. Але сподіваємось з часом усе зміниться та лікарні будуть для пацієнтів, а не навпаки.

Дослідження проведене експертами ЧОГО «Центр політичний студій та аналітики» в рамках проекту Центру «Ейдос» «Забезпечення ефективних медичних витрат» за фінансової підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».

Чернігівська обласна громадська організація “Центр політичних студій та аналітики”

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте