Що приховує Чернігівська обласна рада від стороннього ока?

Прозорість роботи Чернігівської обласної ради стала черговою темою експертного обговорення, що відбулось 19 травня, у громадському прес-центрі “Ініціатива”. Участь у обговоренні взяли громадські активісти, експерти, представники апарату та депутатського корпусу обласної ради.

Проекти рішень оприлюднювати не поспішають

Однією з перших проблем у діяльності обласної ради експерти називають недотримання Закону “Про доступ до публічної інформації” під час оприлюднення проектів рішень.

“Далеко не всі питання порядку денного, що приймаються під час засідання, оприлюднюються завчасно, згідно чинного законодавства.” – зазначає голова Освітнього центру “Ініціатива” Павло Пущенко.

Згідно законодавства проекти рішень мають оприлюднюватись за 20 днів до сесії, у той же час регламентом обласної ради передбачено оприлюднення за 15 днів.

Втім, як зазначає громадський активіст Олександр Гашпар, і ці норми не виконуються.

З цього приводу, кожної сесії на засіданнях виступає депутат Сергій Журман, єдиний з 64 обранців, що взяли участь у експертному обговоренні.

“Якщо ви бачите перелік питань, там їх 50, а приходите на сесії їх там 70, чи як було на минулій сесії 77. В першу чергу треба звернути на них увагу.” – говорить Сергій Журман.

Всі проекти рішень на сайті облради викладені одним архівом, тому досить важко проконтролювати коли саме до архіву додають ті чи інші проекти рішень.

Проте, за словами Сергія Журмана, це все одно прогрес порівняно з роботою ради минулого скликання, коли навіть депутатам розсилали проекти рішень, які відкривались не на всіх комп’ютерах.

За словами начальника управління зв’язків з громадськістю Чернігівської обласної ради Ольги Ванжули, проекти рішень на сайті розміщуються по мірі того, як розробники цих рішень надають їх до обласної ради.

“Наша функція тут суто технічна.” – зазначає Ольга Ванжула.

У той же час, як стверджує спеціаліст юридичного відділу облради Дмитро Каращенко, недотримання термінів опублікування проектів рішень не є підставою для скасування рішення.

“За оприлюднення матеріалів відповідає розробник, обласна рада за це не відповідає,” – говорить Дмитро Каращенко.

Як знайти депутата?

Іншою проблемою, що називають активісти, є не заповнення сторінок депутатів облради контактною інформацією.

“У розділі депутати має бути розміщено, згідно законодавства, місце дні і години прийому депутата, і бажано щоб була адреса електронної пошти. Лідерами серед закритості у нас виступають фракції Укропу і Опозиційного блоку”, – говорить Олександр Гашпар.

Втім, голова фракції “Укропу” Сергій Журман зазначив, що його депутати таку інформацію надали, і не зрозуміло чому вона не оприлюднена.

Заступник начальника організаційного відділу облради Інна Копич з критикою погоджується, та обіцяє прикласти зусиль для вирішення цих питань.

“Можливо вона(інформація – авт..) дійсно не повна, але є контактний телефон обласної ради.  І якщо людина не знаходить там якоїсь інформації, вона може звернутись за контактним телефоном і ми забезпечимо зв’язок виборця з депутатом.” – зазначає Інна Копич.

За її словами, наразі на сайті оприлюднена та інформація яку депутати вказали в своїх облікових картках.

Інформаційна політика ради

Політичний експерт Юрій Паперний зазначає, що не можна винити у всьому лише апарат, адже він робить в першу чергу так, які отримує вказівки. Це ж стосується і інформаційної політики Чернігівської обласної ради.

За його словами, керівництво облради останніх трьох скликань впливає на те, щоб інформаційної політики ради не було.

“Якщо ми проаналізуємо контент, то на першому місці йдуть два заступники голови, котрі про себе пишуть і себе забезпечують інформаційно. Якщо раніше Валентин Мельничук був лідером по новинах, то зараз − це Арсен Дідур.  Правда, якщо подивитись його локалізацію новин, то четверта частина − його район, який він намагається контролювати і де буде надалі балотуватись”, – говорить Юрій Паперний.

Лише тричі, за словами експерта, він зустрічав на сайті ради новини про роботу депутатів. Так само, є проблема із розміщенням анонсів про засідання комісій ради.

З позитивних аспектів Юрій Паперний відзначає появу розділу новин фракцій, втім за його словами новини з цього розділу не з’являються у стрічці, і до розділу доводиться заходити у ручну.

Начальник управління зв’язків з громадськістю ради Ольга Ванжула, зазначила, що доступ на засідання постійних комісій і президії вільний, і будь-який громадянин може їх відвідати.

За результатами експертного обговорення присутні дійшли до висновку, що у роботі обласної ради є досить багато прогалин. Втім, представники ради показали свою зацікавленість у вирішенні проблемних питань та запропонували громадськості долучитись до розробки проектів рішень, що покликані ці проблеми розв’язати.

рада солідарність
Кожну ілюстрацію можна збільшити, якщо відкрити її в окремому вікні
рада ляшко
рада наш край
рада батьківщина

 

рада аграрна партія

рада укроп

 

Згідно із Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат   місцевої    ради   як   представник   інтересів територіальної   громади,   виборців   свого   виборчого    округу зобов’язаний    виражати    і    захищати   інтереси   відповідної територіальної громади та її частини –  виборців  свого  виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом,   брати   активну   участь   у  здійсненні    місцевого самоврядування.  У своєму виборчому окрузі депутат зобов’язаний підтримувати  зв’язок   з  виборцями,   відповідною територіальною  громадою,  трудовими  колективами  і  громадськими організаціями,  які висунули його кандидатом у  депутати  місцевої ради, а також колективами інших підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності,  органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади,  розташованими на відповідній території, а також депутат зобов’язаний визначити і  оприлюднити  дні,  години  та  місце  прийому виборців,  інших громадян;  вести регулярний, не рідше одного разу на місяць,  прийом  виборців,  розглядати  пропозиції,  звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.   Але, аналізуючи персональні сторінки депутатів Чернігівської обласної ради можна пробачити, що лише частина депутатів оприлюднила передбачену Законом інформацію, яка покликана забезпечити комунікацію виборців з депутатом, якого вони обрали і який представляє їх виборчий округ. Зокрема, до числа депутатів обласної ради на сторінці яких, виборець зможе знайти необхідну інформацію про зв’язок з депутатом, а також про місце, дні і години прийому ним виборців належать:

  1. Базалінський Ігор Васильович (БПП «Солідарність»);
  2. Вдовенко Ігор Станіславович (БПП «Солідарність»);
  3. Куліч Валерій Петрович (БПП «Солідарність»);
  4. Чередник Ольга Миколаївна («Наш Край»);
  5. Мельничук Валентин Васильович («Наш Край»);
  6. Миклухо-Маклай Надія Петрівна («Наш Край»);
  7. Прокопенко Андрій Леонідович («Наш Край»);
  8. Якуб Іван Миколайович («Батьківщина»);
  9. Болоховець Юрій Віталійович («Аграрна партія України»);
  10. Дідур Арсен Петрович («Аграрна партія України»);
  11. Нестерук Василь Сергійович («Аграрна партія України»).

На сторінках інших депутатів, дана інформація є неповною, або взагалі відсутня. Наприклад на сторінках депутатів фракції Радикальної партії Ляшка у жодного з них не має інформації про дні та години прийому громадян, а депутатські фракції «УКРОПу» та «Опозиційного блоку» не вважають за необхідне оприлюднювати цю інформацію і лише на сторінці одного депутата фракції «ОБ» Ковальчук Тетяни Миколаївни міститься контактний номер телефону, а також зазначене місце прийому виборців, в свою чергу на сторінці депутата фракції «УКРОП»  Хасенко Олега Миколайовича вказано тільки номер контактного телефона.

Ну, а найбільш оригінально до оприлюднення інформації про комунікацію з виборцями підійшов депутат від фракції «РПЛ» Василь Миколайович Леоненко, в котрого на персональній сторінці депутата зазначено, що місце проведення ним прийому виборців – кожний населений пункт виборчого округу №23, при цьому відсутній контактний номер телефону, а також не зазначенні дні та години по яких здійснюється такий всеохоплюючий прийом виборців.

ІніціативаОкрім того, відповідно до пункту «б» частини 1 статті 4 Закону України “Про  засади  запобігання  і  протидії  корупції”  депутати Чернігівської обласної ради є суб’єктами відповідальності за корупційні правопорушення і тому відповідно до норм цього Закону, а також відповідно до частини 3 статті 8 Закону «Про статус депутатів місцевих рад» вони зобов’язані щороку до 1 квітня подавати декларацію  про  майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік за місцем  роботи  (служби),  крім самозайнятих осіб, безробітних або пенсіонерів,   які   мають подавати  зазначені  декларації  до  апаратів відповідних  місцевих  рад  або їх виконавчих комітетів. Дана норма Закону була виконана самозайнятими та безробітними депутатами обласної ради і 16 депутатів подали свої декларації до апарату обласної ради, але за відсутності на даний момент законодавчого обов’язку для депутатів місцевих рад оприлюднювати на офіційному веб-сайті свої декларації, депутати обласної ради не передбачили такий обов’язок і в своєму Регламенті (на відміну від депутатів Чернігівської міської ради), а тому на сайті Чернігівської обласної ради наявні декларації тільки тих депутатів, котрі одночасно є керівниками виконавчого апарату обласної ради (Голова ради та його заступники). А отже, і жодної відповідальності за неоприлюднення декларацій депутати обласної ради нести не можуть.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте