Тернистий шлях Чернігова до міста європейського зразка

Таки ж явно муляють «зайві» гроші в бюджеті Чернігова міській владі. Недавно сяк-так розділили 162 мільйони гривень додаткових коштів, які надійшли до бюджету. Причому за багатьма моментами цей поділ викликав запитання. Скажімо, «фонтаноманія», коли затівається будівництво все нових недешевих фонтанів, хоча в бідного міста чимало інших потреб для людей.

Нова затія — повне оновлення зупинок громадського транспорту. Мова про спорудження і встановлення по місту шикарних так званих зупинкових комплексів, і немало: в місті 450 зупинок громадського транспорту — тролейбусів, автобусів, маршруток.

Проект нових комплексів був представлений на засіданні Громадської ради при міському голові. Це вже стало звичним, щоб сприймалось як урахування думки громадян. Хоча ця рада, як правило, слухняно схвалює рішення в руслі вже готових рішень міської влади.

Ідею нової затії озвучила прес-служба міської ради. Задум полягає в тому, щоби надати місту сучасного європейського вигляду. Що ж, почнімо із зупинок, які «мають бути сучасними й надавати ті зручності, до яких сьогодні звикли мешканці розвинених міст світу».

Презентувало проект комунальне підприємство міськради «Паркування та ринок», що старанно лобіює цей задум.

Передбачені зупинкові комплекси трьох розмірів. Найменші — без кіосків. Найбільші — там, де великий потік пасажирів, наприклад біля Центрального ринку, де в зупинковому комплексі передбачений кіоск 7 на 2,5 метра. Усі зупинки будуть оснащені й наповнені однаково. Колір усіх комплексів — темно-сірий (чому саме такий?). На зупинках буде відведене місце для реклами: рухомий рядок розміром 0,3х0,8 м та «сітілайт» розміром 1,2х1,8 м. Також там будуть карта міста й карта маршрутів транспорту. Кожна зупинка буде оснащена розетками з роз’ємами USB для підзарядки ґаджетів, відеокамерою і кнопкою тривожного виклику поліції.

Шикарно, чи не правда? Сітілайти, відеокамери. Члени громадської ради майже одноголосно підтримали проект. Аякже, адже на презентації повідомили, що вже є і виконавці: конструкторське бюро одного з чернігівських підприємств нині готує розрахунки та проектну документацію. Ще до затвердження проекту! І самі зупинкові комплекси є кому робити.

Може, в цьому полягає секрет такого поспіху, вважають чимало чернігівців, котрі з сумнівом ставляться до подібних затій, підозрюючи тут бажання дати заробити «своїм» фірмам, а то й «відмити» гроші, про що говорять, приміром, стосовно фонтанів. Але це вже справа правоохоронних органів.

Може, тут і нема фінансових зловживань. Мова про інше — потребу таких чергових затій у місті з небагатим бюджетом. Чим ще мотивують таку тотальну заміну нинішніх, переважно цілком пристойних зупинок? Мовляв, нинішні зупинки інколи заліплюють стихійною рекламою. Так не дозволяйте цього! І де гарантія, що так само не заліплюватимуть нових зупинок? Ще аргументують, що, мовляв, кіоски на нинішніх зупинках закривають вулицю, і людям не видно, чи їде транспорт. Але ж і на нових зупинках передбачені кіоски. А їде чи «заблукав» тролейбус, то вже інша проблема. Тому чого варта обіцянка, що на нових зупинках буде вивішено розклад руху транспорту. Про що мова?! Про цей смішний розклад давно вже всі забули, навіть отой древній, коли пишуть так званий «інтервал руху». Пропонується, що буде написаний новітній варіант — точний час прибуття тролейбуса, автобуса. Наприклад, як у Європі: там, замість «інтервалу руху», пишеться, що автобус прибуде на цю зупинку, скажімо, о 8.10, 8.27, 8.44 і т.д. І він точно прибуде, можна звіряти годинник. Скажіть, чи можна собі уявити такий «розклад» стосовно наших добитих тролейбусів? До речі, замість будівництва нових 450 зупинок краще б купили бодай кілька тролейбусів.

Проте нові комплекси затіваються начебто не за кошти міського бюджету. Міський голова Владислав Атрошенко сказав, що влада стимулюватиме підприємців переходити саме на такий варіант комплексів, хоча вони й недешеві. Він прогнозує, що цей процес розтягнеться на 2 – 3 роки, і підприємці купуватимуть комплекси за свої гроші.

Як кажуть — дай, Боже! Однак складно уявити, що фірми, приватні перевізники раптом розщедряться на спорудження цих комплексів. Ось щойно міськвиконком запропонував цим перевізникам замінити застарілі, маломісткі маршрутки на більші. Ті зразу здійняли ґвалт: це дорого, в такому разі вимагаємо збільшення тарифу на проїзд, і одразу вдвічі, на 100 відсотків, тобто до 7 гривень. Коли на приватний бізнес перекладуть ще й спорудження сотень зупинкових комплексів (які, до речі, слугують також і для міського комунального транспорту, тих самих тролейбусів), у перевізників буде ще більше підстав вимагати підвищення тарифів. І, може, вже й не вдвічі.

І тоді чернігівці чекатимуть на гарних зупинках, із сітілайтами, відеокамерами, «графіком руху», міський транспорт із подвоєними чи потроєними тарифами.

Петро АНТОНЕНКО,

редактор газети «Світ-інфо», Чернігів

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте