У блакитнім шарфику з фініком у роті бігла через Африку тьотя Бегемотя

Цього року відсвяткував своє 50-ліття відомий український письменник, наш талановитий земляк Юрій Бедрик. Юрій Іванович – уродженець села Студинка Новгород-Сіверського району. А нині він живе і працює в Києві.

Поет, перекладач і літературознавець. Кандидат філологічних наук.

Автор справді резонансних, небуденних і колоритних поетичних збірок «Жертовник», «Метафізика восени», «Свято небуття», «Цвіт геральдичний та інші поезії»; напрочуд яскравих і дотепних, цікавих та оригінальних книжок віршів для наших дітей «Тьотя Бегемотя» і «Снюсь-нюсь-нюсь»; наукового дослідження «Василь Стус: проблема сприймання».

Майстерно переклав українською поезії Франсуа Війона, Парні, Жерара де Нерваля, Поля Верлена, Артюра Рембо, Яна Кохановського, Болеслава Лесьмяна, Яна Лехоня, Юліана Тувіма, Ярослава Івашкевича, Константи Ільдефонса Галчинського та ін.

Нагороджений Міжнародною літературною премією ім. Миколи Гоголя «Тріумф».

Його дивовижна «Тьотя Бегемотя», «у блакитному шарфику, з фініком у роті», стала, без перебільшення, легендою сучасної української літератури для дітей. Оприлюднені вперше в дитячому журналі «Соняшник», ці вірші одразу ж полюбилися не лише юним, а й навіть дорослим читачам. Інакше не могло й бути, адже це справжня поезія – добра, розумна, чуйна, красива та усміхнена! Одначе сталося так, що ці вірші, щедро публіковані в часописах, альманахах і антологіях, тривалий час не виходили окремою книжкою. Втім, популярне видавництво «Грані-Т» у своїй диво-серії «Сучасна дитяча поезія» виправила цю «історичну несправедливість». Отож ми тепер можемо читати та насолоджуватися неймовірними, веселими пригодами «Тьоті Бегемоті».

У блакитнім шарфику,

З фініком у роті,

Бігла через Африку

Тьотя Бегемотя.

Всю траву нетоптану

Витовкла завзято:

Наробили клопоту

Бегемотенята!

Де ж вони поділися,

Неслухняні діти?

Тьотя з ніжок збилася.

Як це пережити?!

– Обізвіться, де вже ви?

Бо не маю сили, –

Поміж орхідеями

На галявку сіла.

Мовить: – Поросята ви,

А не бегемоти.

Цілу ніч не спатиму:

Завдали турботи!

Слізку втерла шарфиком:

– От, порода хвацька!

Обганяти Африку –

То вам ніби цяцька?

– Ой, пробачте, тіточко!

Оченята витріть!

Ми лише остілечки

Пропливли в повітрі…

Ви дарма шукаєте.

Краще-но давайте,

З нами політаєте –

Кульку надувайте!

Тітонька із ротика

Випустила фінік:

В хмарі – бегемотики,

Менші від пилинок!

Сподобалося?.. А ще тут є інші чарівні віршики – про трьох замріяних котів, коника-стрибунця, слона та… трон, свинку Яринку, чемного вовчика, мишку і нірку, кицю та ворожку, співочого жука, трьох кроляток, слоненя-першокласника… Є й довідничок маленького поета, де дітлахам, які мріють складати вірші, дохідливо й цікаво пояснюється, що ж то таке – рима, епітет, строфа, емоційність?.. А завершує цю симпатичну книжечку післямова поета Юрія Бедрика – про «Тьотю Бегемотю» й зелених слонів. Чи ви вважаєте, що насправді зелених слонів не буває? Та ліпше почитайте самі цю дивовижну збірку, яка є в нашій бібліотеці. Вам просто неймовірно пощастило!

Світлана БРАГІНЕЦЬ,

зав. відділом Чернігівської бібліотеки ім. М. Коцюбинського

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте