У «Чернігівводоканалі» робота з боржниками – на першому плані

Враховуючи обов’язковість виконання кредитних зобов’язань КП «Чернігівводоканал» перед Міжнародним банком реконструкції та розвитку, в рамках кредитних угод, наступного року планується сплатити близько 40 млн грн ($1 538,6 тис.).

За умови існуючої заборгованості по різниці в тарифах, яка на сьогодні перевищує 30 млн грн та суттєвого зменшення грошових надходжень у зв’язку зі стрімким збільшенням обсягу субсидій, які отримує населення міста, на перший план виходить робота по стягуванню дебіторської заборгованості, яка, станом на вересень 2016 року перевищила 60 млн грн. Тобто, врегулювавши проблему з боржниками, КП «Чернігівводоканал» вирішує головну фінансову проблему, принаймні на наступний рік.    

Станом на 1 вересня 2016 року заборгованість перед КП «Чернігівводоканал» зафіксована по населенню міста, підприємствам та організаціям усіх форм власності – за надані послуги. Також залишається заборгованість і по Держбюджету – з різниці в тарифах. Сумарні борги перед КП «Чернігівводоканал» перевищили 60 млн. грн. при місячному надходженні коштів на рівні 9 млн. грн. Звичайно, з такими боргами підприємство не зможе надалі гарантувати безперебійне виконання своїх зобов’язань. Саме тому керівництвом КП «Чернігівводоканал» поставлене першочергове завдання – активізувати претензійно-позовну роботу з боржниками. При цьому судові справи розглядаються не тільки по відношенню до боржників – фізичних осіб, але й до підприємств та бюджетних установ.

На сьогодні найбільший боржник – держава

Як це не дивно звучить, але саме з Державного бюджету України підприємство досі недоотримало понад 30 млн. грн. Заборгованість утворилася ще в період 2007-2015 років, як різниця в тарифах за послуги КП «Чернігівводоканал».

В умовах постійного зростання основних складових тарифів, зокрема, вартості електричної енергії, паливно-енергетичних та матеріальних ресурсів, ставок податків та зборів, на фоні суттєвого зменшення споживання послуг водопостачання та водовідведення, фактична собівартість наданих послуг, значно перевищувала розмір діючих тарифів, встановлених НКРЕКП. Але в ті часи приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня, мабуть, з політичних мотивів, не проводилося. Тим не менш, за законом, різниця, яка виникає в такому випадку, відшкодовується з Державного бюджету України. Станом на середину 2015 року документально підтверджена сума державної заборгованості перед КП «Чернігівводоканал» по різниці в тарифах складала понад 70 млн. грн. та була погашена лише частково.

chernihivvodokanal-2Цікава ситуація утворилася у 2015 році і з погашенням КП «Чернігівводоканал» різниці в тарифах. Частина коштів (33,4 млн грн) була направлена на погашення заборгованості по кредитним зобов’язанням перед МБРР, а частина – майже 10,3 млн. грн., пішла на погашення заборгованості по ПДВ. Ці кошти мали б поповнити рахунок КП «Чернігівводоканал» у системі електронного адміністрування ПДВ. Але вже вересень 2016 року, а 10,3 млн грн на електронний рахунок Державною фіскальною службою України так і не зараховані.

Сергій Малявко
Сергій Малявко

– Перша проблема пов’язана з електронним адмініструванням ПДВ. За минулий рік з субвенції, яка надійшла, як погашення різниці в тарифах, на спецрахунок не було зараховано 10,3 млн грн. Таку ситуацію в Державній фіскальній службі України пояснюють програмною помилкою. Гроші, як би й є, але фактично їх немає — «Чернігівводоканал» змушений для вирішення проблеми, перераховувати обігові кошти підприємства. Друга проблема: до цього часу не погашена різниця в тарифах. Держбюджет заборгував КП «Чернігівводоканал» 30,3 млн грн, – пояснює проблеми розрахунків з Держбюджетом директор КП «Чернігівводоканал» Сергій Малявко.

Стоси листів до Державної фіскальної служби України не дали жодного результату і підприємство було змушене звернутися до суду, який підтримав позов КП «Чернігівводоканал». На жаль, і рішення суду не стало поштовхом до вирішення проблеми. Керівництвом КП «Чернігівводоканал» було поставлене першочергове завдання – активізувати претензійно-позовну роботу з боржниками, тому підприємство звернулося до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо примусового поповнення електронного рахунку КП «Чернігівводоканал» у системі електронного адміністрування ПДВ.

chernihivvodokanal-6На минулому тижні на підприємство надійшло повідомлення з Відділу примусового виконання рішень про те, що відкрите виконавче впровадження за виконавчим листом, виданим Чернігівським окружним адміністративним судом, яким Державна фіскальна служба України зобов’язується провести поповнення електронного рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ у сумі 10,3 млн. грн.

Начебто одне питання вирішене, але на сьогодні перебуває у підвішеному стані питання розрахунків Державного бюджету з підприємством за борг по різниці в тарифах у сумі 30,2 млн грн –  кошти на ці розрахунки у Бюджеті на 2016 рік не закладені, але за законом розрахуватися повинні до 01.07.2016. А от чи буде проведено цей розрахунок – ніхто гарантувати не може.

Підприємства та бюджет стали більш дисциплінованими

На відміну від минулих років, у цьому році підприємства Чернігова більш справно оплачують послуги КП «Чернігівводоканал». Скоріш за все, цьому сприяла можливість відключення боржників від системи водопостачання. Тому, станом на 1.09.2016 загальна заборгованість 247 підприємств міста складає 5,4 млн грн. Зазначимо, що левову суму грошей винне ПАТ «Облтеплокомуненерго», яке постачає гарячу воду частині Чернігова і заборгувало КП «Чернігівводоканал» 4,2 млн грн.

Розраховується і бюджетна сфера. На 1 вересня 2016 року 57 установ та організацій заборгували 154,5 тис. грн і ця сума не є критичною.

Робота з населенням виходить на новий рівень

Як повідомляє служба роботи з клієнтами КП «Чернігівводоканал», ситуація з платежами населення дуже складна. Дебіторська заборгованість станом на 01.09.25016 складає 17,4 млн грн, в тому числі, поточна заборгованість – 8,8 млн грн (та яка повинна бути сплачена до 20 вересня).

Підприємство постійно проводить позовну роботу щодо примусового стягнення заборгованості. Станом на вересень 2016 року на виконанні в Державній виконавчій службі знаходиться 3516 справ на суму 3,8 млн грн.

chernihivvodokanal-4Одним з головних завдавань, поставлених перед службою роботи з клієнтами КП «Чернігівводоканал» є завдання стримування зростання заборгованості. Контролери та спеціалісти служби активізують роботу з населенням з питань отримання субсидій, встановлення квартирних лічильників на системи холодного та гарячого водопостачання.

Кількість абонентів, які отримують послуги КП «Чернігівводоканал» станом на 01.09.2016 становить понад 122 тис. особові рахунки. З них, понад 60 тис. сімей вже скористались гарантованим державою правом на отримання субсидій, що значно полегшило їх фінансове навантаження на оплату комунальних послуг.

chernihivvodokanal-7Зараз на підприємстві розробляється окрема програма для соціально незахищених та малозабезпечених верств населення, направлена на вирішення проблем з розрахунками за послуги КП «Чернігівводоканал». Ця програма буде презентована найближчим часом.

Проте, підприємство просто змушене приймати більш суворі заходи для зменшення заборгованості тих абонентів, які мають можливість сплачувати за рахунками, але не роблять цього, сподіваючись на безкарність.

chernihivvodokanal-5Керівництво КП «Чернігівводоканал» сподіваються, що активізація претензійно-позовної роботи з боржниками позитивно вплине на фінансову ситуацію на підприємстві. Звертаючись до абонентів: фізичних та юридичних осіб, які з тих чи інших причин не розраховуються за надані послуги, КП «Чернігівводоканал» просить почати самостійно гасити заборгованість не очікуючи рішення суду та звернення підприємства до Державної виконавчої служби.

Важливо!

Слід звернути увагу на позитивні зміни, які відбулися в частині механізму призначення субсидій. Для тих абонентів, які мають заборгованість по сплаті за комунальні послуги та до цього часу не оформили субсидію, відповідно до змін у законодавстві, наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не є підставою для відмови у призначенні субсидії. Прийняте Державою рішення дозволяє сім’ям вийти із замкнутого кола накопичення нових боргів за комунальні послуги.

Ігор ГРИЩЕНКО

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте