У Мені на Чернігівщині відкрили сучасний світ книжок

28 січня 2020 р. у місті Мена, яке є центром однойменної громади, відкрили публічну бібліотеку. За досить короткий час було проведено утеплення та капітальний ремонт приміщення, придбано сучасні меблі, комп’ютерну техніку, копіювальний апарат, інтерактивну дошку, нові друковані видання та інтерактивні ігри. Основною функцією бібліотеки, окрім інформаційно-ресурсної, є традиційний напрям роботи «бібліотека-книга-читач».

«Рішення про створення в Мені публічної бібліотеки було прийнято минулого року. Наш проект був поданий в Кабмін і пройшов, – розповідає директорка комунального закладу Менська публічна бібліотека Олена Невжицька. – На його втілення ми отримали від держави 450 тисяч гривень. Так, за ці гроші зробили сучасний ремонт, придбали спеціалізовані меблі, призначені саме для бібліотек. Вони зручні і сучасні. Закупили оргтехніку, інтерактивну дошку та сучасну літературу на 112 тисяч гривень. Це дало нам можливість для розвитку. Ну і, звичайно, міська рада нас дуже підтримує. З новою бібліотекою ми розширили наші можливості і функції. При публічній бібліотеці працюватимуть театр і бібілоняні, молодіжний простір, проводитимуться майстер-класи для дітей. Плануємо, що молодь дивитиметься у нас фільми та спортивні баталії. Молодіжна рада вже співпрацює з нами, були і спільні перегляди кінофільмів. Тепер будемо розширювати і відкривати нові можливості для наших користувачів. Хочемо охопити всі категорії наших людей і всіх гостей громади».

Зі створенням ОТГ бібліотеки відродилися

Дивлячись на оновлену бібліотеку, не віриться, що якихось 3-4 роки тому взагалі не стояло питання розвитку: бібліотеки хотіли закривати, а працівників – скорочувати. Та коли новоутворена громада почала співпрацю з бібліотеками, то вирішили, що потрібно інвестувати в майбутнє. Бібліотеки ожили, стали осередками громадсько-суспільного життя, до них почали приходити люди – не тільки щоб прочитати книгу, але й щоб отримати необхідну інформацію.

Олена Невжицька

«Наша публічна бібліотека має дев’ять філій у селах громади, – розповідає керівниця. – Вони працюють і потроху розвиваються, але так стало зовсім нещодавно. Адже коли ми були в районі, то в бібліотек були дуже великі складнощі: на їх розвиток нічого не виділяли, були часи, коли взагалі не отримували зарплату. Зараз же ми працюємо в комфортних умовах. Люди отримують зарплату і премії, в бібліотеках встановили опалення, приміщення відремонтували і періодично поповнюють книжкові фонди. В першу чергу це стало можливо через те, що міська рада нас підтримує. Минулого року, наприклад, Макошинська філія виграла бюджет участі Менської міської ради, і за виділені кошти у цій філії купили проектор, комп’ютери і нові книжки. Сподіваємося, що скоро такі умови матимуть усі наші філії. Адже в селі ФАПи, школи закриваються, тому бібліотеки потрібні людям, бо прийти їм нікуди. Я переконана: навіть якщо там проживає 100 чи 20 чоловік, все одно вони мають право на такі ж самі послуги, як і в центрі громади. До того ж у наших селах бібліотеки вже давно стали інформаційними центрами. Сюди приходять навіть передавати показання лічильників. Плануємо вже цього року усі сільські бібліотеки Менської ОТГ підключити до швидкісного Інтернету та придбати комп’ютерну техніку. Ми хочемо змінити підхід до цільового призначення бібліотек, особливо на селі. Це не лише книгозбірня, це багатофункціональний інформаційний центр, центр комунікацій, де проводитимуться різноманітні зустрічі, вечори, дискусійні клуби, де надаватимуться нові послуги. Я сподіваюсь, що бібліотеки громади стануть справді культурно-просвітницькими осередками та в них завжди буде людно».

Підтримувати і розвивати

«Відкриття Менської публічної бібліотеки – це важливий крок у напрямку розвитку Менської ОТГ, – говорить начальниця відділу культури Менської ОТГ Світлана Шелудько. – Керівництво громади активно підтримуватиме важливі ініціативи для підвищення якості життя мешканців громади. Раніше клуби і бібліотеки виживали як могли, вони не мали фінансування, і якщо щось там збереглося, то лише завдяки людям, відданим своїй професії. Зараз ми намагаємося приділяти їм увагу. У нас дуже багато проектів, які хотілося б втілити в життя. Найближчим часом плануємо створити «антикафе» (простір, де б молодь могла зустрічатися, читати книжки, грати в настольні ігри, ділитися своїми думками, а не просиджувати в звичайних кафе, – Авт.), а також сучасну галерею. Дуже хочемо, щоб наша молодь поверталися до книжки, до бібліотеки».

Світлана Шелудько

***

Журналісти побували на відкритті бібліотеки та подарувала у її фонди чудові книги: публіцистику Героя України, генерального директора ТОВ «Земля і Воля» Леоніда Яковишина, романи Григорія Войтка та книги поета і письменника Сергія Дзюби.

Марія Пучинець, фото автора та Олексія Миколаєнка

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте