Український Роскомнадзор: чим небезпечний законопроект 6688

2 липня 2017 року нардепи-члени Комітету з питань національної безпеки й оборони зареєстрували законопроект №6688 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії загрозам національній безпеці в інформаційній сфері», який має на меті узаконити можливість тимчасового блокування доступу до певних вебсайтів без рішення суду, а лише за ініціативою прокурора, слідчого та РНБО.

Екс-заступник міністра інформаційної політики України, медіаексперт Тетяна Попова пояснює, чим небезпечний цей законопроект.

Наслідками прийняття цього законопроекту може стати не лише заборона будь-якого сайту за поданням прокурора або слідчого. Справа у тому, що прокурор матиме можливість тимчасово заблокувати обраний сайт на період проведення розслідування. Це створює як корупційні ризики — блокування та розблокування за гроші — так і загрозу свободі слова. Це перша проблема, пов’язана з проектом закону 6688.

Друга проблема — автори законопроекту хочуть, щоб провайдери за власні гроші встановили спеціальне обладнання, яке зможе автоматично блокувати певні сайти і яке продає лише одна компанія, що, знову-таки, створює корупційні ризики.

Тут ми переходимо до того, що хтось має вести реєстр заборонених сайтів. Наскільки я зрозуміла, ці функції пропонувалось надати певному регулятору. А це створення українського Роскомнадзору з одного боку і додаткові корупційні ризики — з іншого.

Інший важливий момент — цей законопроект сам по собі є загрозою національній безпеці, оскільки, коли будуть проводити автоматичні відключення за доменами, можна буде, як пояснюють представники Інтернет-асоціації України, зробити переадресацію, наприклад, на сайт виплати пенсій чи наших АЕС, і ці сайти заблокуються. Тобто заблокувати хотіли сайти «ДНР» чи Росії, а постраждають важливі українські сайти.

До кібербезпеки цей законопроект не має жодного відношення — віруси неможливо заблокувати разом з сайтами.

Крім того, законопроект — це протистояння російській агресії методами Північної Кореї. Якщо ми плануємо побудувати тут, в Україні, Північну Корею, це метод дієвий. Якщо ж ні — то він неприпустимий.

Також важливо, що у тексті законопроекту вказано, що будь-які дії для впливу на органи влади будуть визнані тероризмом. Тобто це і обговорення мирних законопроектів, і мирні зібрання. В поточному вигляді законопроект приймати в будь-якому разі не можна.

VoxUkraine, спеціально для видання Спецкор РЕГІОН

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте