Від «Чучми» до «Зелі»: хамське панібратство щодо глав держави

«Зеля» — це так поіменували опоненти Президента України Володимира Зеленського. Саме з такими плакатами прямують деякі пікетуючі на Банкову, під Офіс президента: «Зелю — геть!»

І це зовсім не грайливо-зменшувальне ім`я, як, скажімо, Миколу називають Коля чи Олександра — Сашко, це хамське панібратство, яке кочує майже стільки, як наша новітня історія.

Бо хто був президентом держави до «Зелі»? «Порох». А до нього? «Яник». А до нього? «Ющ». А до нього? «Чучма».

Схоже, лише до першого президента Кравчука не встигли тоді приліпити подібне прізвисько, бо й керував всього два з половиною роки, і хіба були тоді у «вільно і привільно мислячих» представників народонаселення комп’ютери й інтернет, де нині все це гуляє. Натомість Кравчукові національно стурбовані ура-патріоти винюхували і приклеювали начебто «істинні» його єврейські прізвища на кшталт «Розенфельд» чи «Баренбойм». Ну, це скоріше єврейсько-стурбовані чи єврейсько-чокнуті, котрі єврея бачать і у телефонному стовпі.

…Врешті, за ці прізвиська до суду не притягнеш, це ж фольклор, народна творчість. От тільки множителям цієї творчості варто б задуматися, чи такі вже вони «круті» й оригінальні, ліплячи ці «кликухи». І кого вони цим принижують — главу держави, саму державу чи самих себе?

Тут і звіробій не допоможе

Державне бюро розслідувань на минулому тижні скерувало до Генеральної прокуратури проект повідомлення про підозру народній депутатці Софії Федині та громадянці Марусі Звіробій — через погрози вбивством президенту України. Крім цього, ДБР направило до прокуратури проект подання до Верховної Ради про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності згаданої народної депутатки.

Власне, сама ж Генпрокуратура за кілька тижнів до цього відкрила кримінальну справу проти згаданих осіб за частиною 1 статті 346 Кримінального кодексу України «Погроза або насильство щодо державного чи громадського діяча», і цей пункт передбачає покарання до 5-ти років ув`язнення. Зараз цю справу розслідує ДБР, тим більше, що вона порушена, зокрема, і проти посадовця держави, нардепа.

Це суха, офіційна інформація. А передував цьому гучний скандал.

26 жовтня президент України Володимир Зеленський побув на лінії фронту на Донбасі, тобто на лінії розмежування в селі Золоте, де планувалося розведення військ воюючих сторін. Це розведення викликало неоднозначну реакцію в суспільстві, дехто розцінив його як зраду перед Росією.

Того ж дня з`явилася в Інтернеті трансляція з кав`ярні Львова на YouTub, на особистій сторінці депутатки Верховної Ради Софії Федини. Ось цей відеоролик на 49 хвилин і став підставою порушення кримінальної справи. І річ не в тому, що обидві співрозмовниці критично коментували згаданий візит Зеленського, а в тому, як це відбулося, в якій формі.

Отже персонажі запису. Софія Федина, 35 років, співачка, телеведуча, депутатка Верховної Ради з фракції партії Порошенка «Європейська Солідарність».

Маруся Звіробій, це псевдонім, справжнє ім`я — Олена Самбур (Біленька), 41 рік. До Майдану займалася приватним підприємництвом, рекламою, володіла веб-студією. Учасниця Революції Гідності. З початком війни на Донбасі доброволець, потім військовослужбовець Збройних Сил, пізніше — Нацгвардії, потім знову ЗС. Звільнилася зі служби за станом здоров`я. Зараз волонтерка.

Можна було б подискутувати з цими особами, якби це був формат нормальної дискусії. Наприклад, нагадати, що рішення про розведення військ випливає з Мінських угод, підписаних у вересні 2014 року і невдовзі схвалених главами чотирьох найбільших держав Європи: президентами Франції, України, Росії, канцлером Німеччини. Нагадати, що конкретно ухвала про розведення військ у трьох населених пунктах (в тому числі Золотому), що якраз і здійснено зараз, була підписана ще понад три роки тому, восени 2016 року. І від України за дорученням і з повноваженнями від президента Порошенка її підписав наш екс-президент Кучма.

Можна б відповісти на репліку Звіробій, коли вона бідкається, що на Донбасі люди майже не бачать наших телеканалів, і звертається до Зеленського: «Зроби так, щоб там канали українські нормально працювали». Бо треба бути безсовісним і нахабним, щоб «забути», що це питання ці пані мали б ставити протягом усіх попередніх 5-ти років попередньому президентові Порошенку, та не пізно поставити й зараз.

Але, повторю, якби це була нормальна дискусія. Та про її «нормальність» зараз і поговорімо. В цьому відеоролику солісткою була Звіробій. На тлі її зливи вульгарності Софія Федина лише підхихикувала — все ж, артистка, депутат парламенту. Хоча саме її прогноз-побажання фігурує зараз у кримінальній справі, про що далі.

Але послухаймо Звіробій. Уже перша її фраза, де вона обіцяє не матюкатися, бо культурна людина, багато прояснює. Ось наступні слова: «У нас ситуація, в якій нормальний цивілізований бомонд, нормальні цивілізовані люди зіштовхнувся з «гопніком», який на кожному кроці називає себе президентом цієї країни».

Звернімо увагу на термін «бомонд». За академічним словником, це «вишукане аристократичне товариство».

Отже, пані Звіробій і Федина — це вишукані аристократки, а є у нас ще «бидло, дебіли», які сміють думати і голосувати інакше, ніж «бомонд».

Термін «гопнік» — зі злодійсько-бандитського жаргону і означає «грабіжник». Але далі ще й не таке. Ось цитати зі Звіробій стосовно президента Зеленського.

«Я закликаю на «ви» до цієї гниди промосковської не звертатися». «Ти, гниль зелена». «Але, на жаль, ти, сука, не зможеш цього здєлать. І знаєш, чому? Тому, що, «підар», сам не знаєш …» «Всі бажають, щоб ти здох…», «падло», «тебе треба «мочить» у сортірах».

І далі аж до мату.

Ще один момент. У Марусі Звіробій є донька. І, мабуть же, у 41-річної тітки донька вже вийшла з дитсадка, скоріше всього підліток, старшокласниця. Цікаво, як вона реагує на такі промови мами, і як мама ставиться до того, що донька все це слухає?

Щодо того, що стало предметом кримінальної справи, то йдеться про ті фрагменти, де співрозмовниці міркують, як і коли краще б сталося те, чого, на їхню думку, хоче народ: вбивство президента. Варіанти тут різні: від «випадкового» вибуху гранати, кинутої «нервозними» людьми, яких там, на фронті, вистачає, до ось цього варіанту, про який говорить Федина: «добре, щоб це сталося під час московських обстрілів».

Зазначу, що до висловлювань цього діалогу слідству непросто буде інкримінувати саме ту статтю 346, за якою порушена кримінальна справа. Ці пані ніде ж прямо не закликають вбити президента. Навіть щойно цитовану фразу Федини спритні адвокати можуть повернути так, що, мовляв, якщо вже президент загине, то нехай героїчно, від ворожого обстрілу.

Відтак, може логічніше було б згадати статтю не Кримінального Кодексу, а Конституції України. Стаття 105 її гласить: «За посягання на честь і гідність Президента України винні особи притягаються до відповідальності на підставі закону.» Погодьтеся, це треба мати буйну фантазію, щоб вважати, що ваша честь і гідність, причому, не обов’язково президента, ваша особисто, характеризується такими термінами, як «гнида», «гниль», «сука», «підар», «падло».

А, може, взагалі не варто тут порушувати кримінальних справ? Краще замислитися, до чого ми докочуємося, наше суспільство? Бо сумно, що вже спритно розгорнуто кампанію «Захистимо Федину». І не менш сумно, коли у відповідь на озвучене в ролику з`являються адекватні відповіді марусям звіробоям, на кшталт «Слухай, ти… » — і далі аналогічна Марусиній лексика.

Звіробій — чудова лікарська трава, як її називають у народі — «від ста хвороб». Але, схоже, від суспільного неврозу не лікує.

В тенетах параної і психозу

На чернігівському сайті публікація — коментар до того, що днями президентка Естонії Керсті Кальюлайд подарувала президентові України Володимиру Зеленському велосипед. Як відомо, саме на велосипеді їздив герой фільму «Слуга народу» президент Василь Голобородько, якого зіграв наш нинішній Президент. Коментарів до цього подарунку вдосталь, від гумористичних до єхидних. Згаданий же текст на сайті пішов далі. Цитуємо.

«Ми маємо справу з людиною, яка панічно боїться.» «І на цій підставі наш «правитель» будує й будуватиме свою політику. І йому було реально боляче в Естонії, я думаю, бо він — реально хворий на параною, але все розуміє. Втім, Україні від цього не легше».

Згаданий в тексті «правитель» поіменно обережно не названий. Правда, прямо над текстом розміщено фото, на якому обоє названих президентів у момент вручення подарунка. Але раптом те фото не має стосунку до тексту?

А тепер відкриймо енциклопедію. Параноя (давньогрецьке – «божевілля») – рідкісний тип хронічного психозу.

Психоз (давньогрецьке- «душевний розлад») – явно виражене порушення психічної діяльності, при якому психічні реакції грубо суперечать реальній ситуації, що відбивається в розладі сприйняття реального світу і дезорганізації поведінки.

Отже, медичний діагноз, очевидно, від автора-психіатра.

Можна цілком погодитися з останньою фразою тексту: «Втім, Україні від цього не легше». Суща правда: Україні не легше від пошесті суспільної параної.

Петро Антоненко,

редактор газети «Світ-інфо»,м.Чернігів

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте