Акценти Армія Історичний календар Історія Культура На часі Популярне Слайдер Статті. Аналітика Україна Усі новини Фестивалі Фото 

Відзначили 360 років перемоги українських козаків над московитами

Стрічку до бойового прапора бійці 58 бригади отримали з рук Командувача до 360-річчя перемоги над Московією.

У с. Шаповалівка Конотопського району відбулося свято з нагоди 360-річчя перемоги українських козаків над московитами: саме в цей день українське військо під проводом гетьмана Івана Виговського розгромило російських нападників в битві під Конотопом.

Генеральний штаб Збройних Сил України, як співорганізатор урочистостей, представив на огляд виставку військової техніки. Командувач оперативного командування «Північ» особисто прибув на свято і вручив військовому підрозділу, що дислокується тут, стрічку до військового прапора з присвоєння Указом Президента почесного найменуванням «ім. гетьмана Івана Виговського».

Генерал-лейтенант Володимир Кравченко взяв участь у покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку та до Хреста борцям за волю України.

У святкуванні взяли участь близько 600 творчих колективів. Задовго до початку свята біля пам’ятного знаку «Шаблі» зібрались кілька сотень гостей та учасників фестивалю, українське козацтво, кримські татари. Представник тодішніх союзників Виговського – киримли Ільмір Умеров – зазначає: наразі історичні події минулих століть повторюються.

— В той час українські та кримсько-татарські війська побили російські. 360 років минуло, а проблема залишається тією ж самою. Ворог той же. А ми знову разом. У радянський період, коли ми ходили до школи, дуже великий період історії був виключений з підручників, у тому числі і Конотопська битва, а це – дуже серйозна подія, яка поклала початок українській державності, — додав Ільмір.

Організатори дійства привезли на свято прапор, який, як важається, належав Київському реєстровому козацькому полку.

— Оригінал такого прапору зберігається нині в Стокгольмі. Ми зробили його копію. Річ у тім, що одіссея козацьких прапорів дивовижна, але якась частина козацької прапорової спадщини збереглася. На жаль, нині вона зберігається в іноземних музеях. Для нас велика честь бути тут в річницю Конотопської битви. Бо в українській військовій історії не так багато настільки яскравих, гучних перемог, – говорить Олекса Руденко, президент ГО “Департамент воєнно-культурної антропології”.

Під час святкової ходи учасники несли вулицями села 18-метровий прапор України. Хода завершилась покладанням квітів до пам’ятника гетьману Івану Виговському у Шаповалівці.

Для гостей працювали різні локації: кузня, де можна було власноруч виготовити для себе пам’ятний медальон та купити унікальні вироби ковалів.

Діти і дорослі високо оцінили виставку військової техніки – всього понад три десятки бойових одиниць, причому більшість експонатів разом із своїми екіпажами брали участь в реальних бойових діях проти російського агресора під Авдіївкою, Торецьком, Світлодарськом та в інших тяжких боях.

В музеї авіації відбулися свято «Крила Конотопу» та майстер-клас зі збирання та розбирання автоматичної зброї. Тим часом науковці та місцеві дослідники зібралися у міському краєзнавчому музеї імені О.М.Лазаревського, де відбулись презентація спільної з Інститутом східноєвропейських досліджень виставки «Гадяцька угода 1658-2018».

За участі істориків, науковців та краєзнавців тут пройшла науково-історична конференція «Конотопська битва — шлях до самовизначення».

Історик Олег Корнієнко розповідає:
— Ми більше знали інформації з колишніх московських, тобто російських архівів. Частина з них була опублікована і там віднаходяться нові і нові документи, пов’язані безпосередньо з повідомленням про битву, а також про українсько-московську війну 1658-1659 років. Крім того, частину документів опублікував доктор історичних наук Юрій Мицик, що користувався польськими джерелами. Є надія, що значний пласт документів можна буде виявити серед архівів Туреччини. Поле Конотопської битви досі залишається недослідженим в археологічному плані. Це – наша біда. Тим паче, що воно рік у рік постійно грабується варварськими методами, спустошується мародерами.

Зацікавив глядачів також виступ учасників клубу володіння козацькою зброєю «Гарда» з м. Глухів під керівництвом справжнього козака Романа Дзекелева та заслуженого майстра народного мистецтва Ігоря Білевича.

Відбулися кінне козацьке шоу «Соколиний хутір», унікальне шоу ковалів, майстер-клас гончарів та ремісників, всеукраїнський фестиваль «Козацький радослав», фотовиставка, велоралі, фестиваль творчих колективів.

Родзинкою свята стала батально-історична реконструкція фрагментів розгрому московського війська. Реконструкція подій 1659 року почалась дійством під назвою «Удар по облогових украпленнях московський військ» і продовжилася ввечері виставою «Розгром московського війська».

На завершення свята поціновувачів своєї історії та культури запросили на виступ гурту «Гайдамаки» в Конотопі та перегляд фільму «Крути-1918» в місцевому музеї, інші патріотичні та святкові заходи.

Олена Мокренчук

Ще цікаві публікації

Залиште свій коментар

Дякуємо за Вашу думку