Встановлення порядку користування квартирою між співвласниками

На сьогоднішній день досить поширеною є ситуація, коли в одній квартирі проживає кілька власників. Інколи між ними виникають конфлікти, у яких один із співвласників квартири обмежує або створює перешкоди іншому у користуванні спільною квартирою або будинком.

Фахову консультацію з цього питання надає начальник відділу Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена Приходько.

Олена Приходько

Вирішити таку ситуацію можливо двома шляхами: встановити порядок користування жилим приміщенням шляхом укладення договору про порядок володіння та користування спільним майном (будинком чи квартирою) або виділити у натурі частки із спільного майна (за наявності технічної можливості).

Згідно ч. 1, 2 ст. 355 Цивільного кодексу України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

Згідно з п. 14 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22.12.95 р. квартира, яка є спільною сумісною чи спільною частковою власністю, на вимогу учасника (учасників) цієї власності підлягає поділу в натурі, якщо можливо виділити сторонам ізольовані жилі та інші приміщення з самостійними виходами, які можуть використовуватися як окремі квартири або які можна переобладнати в такі квартири. У протилежному випадку може бути встановлено порядок користування приміщеннями квартири, якщо про це заявлено позов.

Відповідно до вимог ст.ст. 356, 358 ЦК України власність двох або більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їх спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частки майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

Відповідно до правової позиції постанови Верховного Суду України від 17.02.2016 у справі № 6-1500цс15 оскільки спірні правовідносини не стосуються розподілу майна для припинення права спільної часткової власності, суд виділяє в користування сторонам спору в натурі частки, адекватні розміру їх часток у праві власності на спільне майно. При цьому допускається можливість відійти в незначних обсягах від відповідності реальних часток ідеальним у зв’язку з неможливістю забезпечити їх точну відповідність. Таке рішення не змінює розміру часток співвласників у праві власності на спільне майно, не порушує їх прав як власників.

До Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся клієнт з питанням про зміну встановленого рішенням суду порядку користування квартирою. Клієнт є особою з інвалідністю та згідно Закону України “Про безоплатну правову допомогу” є суб’єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу.

Чернігівським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги було призначено адвоката Ольгу Святную.

Адвокат в інтересах клієнта звернулась до суду з позовом до Відповідача, в якому просила: змінити встановлений рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10.10.2017 року порядок користування квартирою житлового будинку по вул. Козацькій в м. Чернігові та виділити їй в користування житлову кімнату площею 17,5 кв.м. з балконом площею 0,7 кв.м. та житлову кімнату площею 10,5 кв.м.; виділити в користування Відповідача житлову кімнату площею 17,4 кв.м.; залишити в спільному користуванні співвласників кухню площею 6,0 кв.м., передпокій площею 6,8 кв.м., вбиральню площею 1,1 кв.м., ванну площею 2,1 кв.м., шафу площею 0,6 кв.м.

12.03.2019 Новозаводський районний суд м. Чернігова вирішив позов про зміну встановленого рішенням суду порядку користування квартирою задовольнити. Змінити встановлений рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10 жовтня 2017 року порядок користування квартирою житлового будинку по вулиці Козацькій в місті Чернігові.

Нагадаю, що за отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутись до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-кт Миру, буд. 49-а, офіс 709, телефон: (0462) 77-51-68. Також, з метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб нині діє загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», на виконання якого ми готові почути і допомогти кожному.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Олена Приходько

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте