Використання лісових ресурсів. Все, що потрібно знати

Вплив людини на природу шкідливо позначається майже на всі її складові. Лісові масиви потерпають від незаконних рубок. Пошкодження дерев стають частішими, а збитки, завдані протиправними діями,можуть сягати сотні тисяч гривень.

Тож яким має бути порядок використання лісових ресурсів, ми поцікавилися у фахівця Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Марії Плетінь.

– Скажіть,  чи існує якийсь порядок використання лісових ресурсів і як громадяни можуть скористатися правом на користування лісу?

– Варто зазначити, що право користування лісами здійснюється в порядку загального і спеціального використання. Конституцією України визначено, що кожний громадянин має право користуватися природними об’єктами права власності народу відповідно до закону, однак, не вправі використовувати їх на шкоду людині чи суспільству. Право загального використання гарантується громадянам для задоволення їх потреб. Для прикладу, оздоровчих або естетичних і не потребує надання відповідних дозволів, за винятком певних обмежень. Мова про те, що будь-хто з громадян може збирати в лісі ягоди чи гриби, рослини або квіти. Однак, збирання у порядку загального використання дикорослих рослин, віднесених до переліку наркотиковмісних рослин, їх плодів, насіння, після жнивних залишків, відходів сировини тощо, суворо забороняється. Спеціальне ж використання лісових ресурсів визначає певні умови і механізми. Здійснюється воно за дозволом для задоволення виробних чи наукових потреб, або отримання прибутку від реалізації природних рослинних ресурсів, продуктів їх переробки. Зокрема, щодо заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування, заготівлі живиці, кори, деревної зелені, соків, сіна, випасання худоби та ін. А взагалі, охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної різноманітності, і що не менш важливо цілісності його об’єктів.

– А які документи потрібні для спеціального використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці?

– Для спеціального використання лісових ресурсів потрібен спеціальний дозвіл -лісорубний квиток або лісовий квиток. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування надається Чернігівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим дозволом.

Спеціальне ж використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів ПЗФ. Відповідний порядок передбачається статтею 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

– Чи можуть уповноважені органи відмовити у видачі дозволу?

– Так, законодавством передбачено підстави для прийняття рішення про відмову у видачі дозволу. Відмовити можуть у разі прийняття в установленому порядку рішення про зміну поділу лісів на категорії, в межах яких знаходяться лісові ділянки, виділені для спеціального використання лісових ресурсів, або про виділення особливо захисних лісових ділянок; рішення про припинення діяльності лісокористувача; невстановлення лімітів використання лісових ресурсів або їх перевищення; недотримання встановленого порядку видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів; оцінки результатів впливу на довкілля.

Підставами для відмови у видачі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів ПЗФ є відсутність затвердженого в установленому порядку ліміту, порушення умов природокористування та режиму території природно-заповідного фонду.

– З дозвільними документами ми розібрались. А як щодо санкцій за так звані «лісові» злочини? Що чекає на порушника лісового законодавства?

– На сьогодні питання відповідальності є вкрай актуальним. Так, правопорушник, який здійснив незаконну рубку дерев, повинен буде сплатити розмір шкоди, заподіяної лісу, а також адміністративний штраф. Зафіксувавши випадки незаконної рубки дерев та визначивши розміри збитків спеціалісти екологічної Інспекції передають матеріали справи правоохоронним органам, які визначають кваліфікацію злочину та можливе настання кримінальної відповідальності.

-Які, на вашу думку, механізми боротьби з незаконними рубками є дієвими?

– Важливим на сьогодні законодавчим важелем боротьби зі знищенням лісових насаджень є запровадження системи електронного обліку лісу та посилення контролю за його обігом. Що дає можливість відслідковувати рубку дерев у лісових господарствах та їх подальше переміщення по країні, унеможливлює нелегальний продаж. У спеціальних чіпах закладено всю необхідну інформацію про деревину, а також дані про те, коли і хто її зрубав. Таким чином, маркування деревини полегшує роботу лісовій охороні та працівникам правоохоронних органів з виявлення незаконно добутої сировини.

Ефективне регулювання лісового господарства можливе лише за умови всебічного підходу. Система обліку, законодавчі санкції та існуюча сфера управління лісовими ресурсами мають стати дієвими механізмами у боротьбі з незаконними рубками лісових насаджень. І звісно ж людський фактор, бо люди мають усвідомити власну відповідальність і робити все, аби зберегти природні скарби! Пам’ятайте, що ліс – це багатство нашої нації! Тож, дбайте про його красу! Не смітіть, не паліть, не рубайте!

Цікавився «лісовою» проблематикою, Сергій Вітер

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте