Як отримати рішення суду по стягненню аліментів з колишнього чоловіка?

Мешканка Л. з Чернігова цікавиться «сімейним» питанням:  яким чином можна отримати рішення суду щодо стягнення аліментів з колишнього чоловіка?

Консультацію надає заступник начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби – начальник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Сергій П’ятниця.

Сергій П’ятниця

Відповідно до статті 180 Сімейного Кодексу України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними.

Той з батьків, разом з яким проживає дитина, може звернутися до суду для призначення аліментів на утримання дитини.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.

На сьогоднішній день існує два способи отримання судового рішення про призначення аліментів – в порядку спрощеного (наказного) провадження та в порядку позовного провадження.

Розгляд справ в порядку позовного провадження відбувається за загальними строками та порядком. Тобто, особі необхідно підготувати та подати до суду (за місцем свого проживання чи за місцем проживання боржника – на вибір) позовну заяву в якій зазначити окрім інших обов’язкових вимог, передбачених статтею 175 Цивільного Процесуального Кодексу України, також у який спосіб будуть присуджені аліменти (в частці від доходу чи твердій грошовій сумі).

Статтею 181 Сімейного Кодексу України передбачено, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Особа, з якою проживає дитина, тепер має право звертатися із заявою також у рамках наказного провадження – так званого спрощеного провадження. Особа може звернутися до суду за місцем свого проживання.

Крім того, відповідно до Закону України «Про судовий збір» позивачі – у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Строки розгляду заяв про видачу судового наказу значно скорочені в порівнянні з позовним провадженням та становлять 5 днів з моменту надходження заяви.

Після отримання рішення суду, стягувач має право пред’явити його на виконання до органів державної виконавчої служби, приватного виконавця, або самостійно надіслати безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі – підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи для звернення на них стягнення.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте