Як заснували Українську господарську академію в Подєбрадах

28 квітня 1922 р. у Подєбрадах (Чехословаччина) засновано Українську господарську академію.

Українська господарська академія в Подєбрадах заснована Українським громадським комітетом у Празі на чолі з Микитою Шаповалом при фінансовій допомозі міністерства закордонних справ Чехо-Словацької республіки – країни, яка прихильно поставилася до українських емігрантів після поразки визвольних змагань 1917-1921 років.

В Подєбради, курортне містечко за 50 кілометрів від Праги, переїхали із Польщі ряд науковців, була створена Професорська рада академії (президія). 28 квітня 1922-го вона зібралася на перше засідання, від чого й веде свій відлік Українська господарська академія. А 16 травня статут академії офіційно затвердило міністерство хліборобства Чехо-Словаччини.

Академія розташовувалася в старовинному замку чеського короля Юрія Подєбрадського на березі річки Лаба. Тут же містився готель «У короля Юра», де мешкали й декотрі професори та студенти. Заняття розпочалися 22 червня.

Президент Чехо-Словаччини Томаш Масарек у промові під час відвідин академії 9 травня 1923-го сказав: «Я дуже добре поінформований про вашу школу; радію, що ви знайшли в братньому народові доброго сусіда, яким можете бути задоволені».

Сенат академії. Сидить другий ліворуч ректор Борис Іваницький. Фото: www.encyclopediaofukraine.com

Академія готувала інженерів і налічувала три відділення: агрономічно-лісове, інженерне та економічно-кооперативне. Серед викладачів – професори Петро Андріївський, Іван Горбачовський, Федір Щербина, Борис Мартос, доценти Ісак Мазепа, Спиридон Довгаль, Юрій Русов, Леонтій Шрамченко, Ольгерд Бочковський, читали лекції в Подєбрадах Софія Русова, Михайло і Модест Левицькі.

Ректори академії – Іван Шовгенів (1922-1925, 1926-1927), Борис Іваницький (1925-1926, 1928-1935), Сергій Тимошенко (1927-1928).

За весь час існування в академії навчалися 786 студентів, що походили з різних куточків України: Закарпаття, Галичини, Буковини, Волині, Поділля, Одещини, Херсонщини, Катеринославщини, Харківщини, Чернігівщини. За підрахунками Павла Подобєда, щонайменше половина з них були вояками Армії УНР. Навчалися в Подєбрадах також студенти інших національностей, переважно білоруси. Закінчили навчання 569 осіб, серед яких Євген Маланюк, Михайло Теліга, Валентин Сімянцев, Василь Мурашко. «Усі вони розбрелися-розійшлися по всьому світі далеко від рідних країв, залишивши помітний слід в історії української науки та культури», – зауважує Петро Лопата.

Академія в Подєбрадах ліквідована в 1935-му через скорочення асигнувань і фінансову скруту. Вона трансформувалася в Український технічно-господарський інститут заочного навчання.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам`яті

На першому фото www.ubytovani-podebrady.cz: Подєбрадський замок, у якому знаходилась Українська господарська академія

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте