Земля: ознаки рейдерства існують, а ситуація потребує врегулювання

Соратники Юлії Тимошенко відпрацьовують на Чернігівщині схеми земельного рейдерства. Для цих цілей політичні технологи, наближені до партії «Батьківщина», створили громадську організацію «Спілка пайовиків».

Першої спроби рейдерства зазнало підприємство в селі Плиски. Втім, завдяки селянам, господарство вдалося відстояти. В оборудках задіяні окремі депутати Чернігівської обласної ради від партії «Батьківщина» та діючий помічник народного депутата Валерія Дубіля Юрій Власенко, який є рідним братом одного з керівників кластеру найбільшого в Україні агрохолдингу «Кернел».  

В діях деяких представників партії «Батьківщина» наявні ознаки рейдерства. Після невдалої спроби чернігівських соратників Юлії Тимошенко урвати кількасот гектарів землі на користь агрохолдингу «Кернел», в Чернігівській облдержадміністрації в негайному порядку скликали засідання антирейдерського штабу. Більшість представників штабу, в тому числі і його голова – заступник керівника виконавчої гілки влади в області Сергій Сергієнко визнали: ознаки рейдерства існують, а ситуація потребує врегулювання.

Юрій Власенко

А з цього місця – більш детально!

На Чернігівщині є таке село Плиски. Славиться воно відомою футбольною командою, футболісти якої свого часу з донецьким «Шахтарем» на власному полі м’ячі ганяли. А ще – не менш відомим земляком, колишнім керівником «Київміськбуду» Михайлом Голицею, який, власне, і є власником цієї футбольної команди.

Є в Плисках аграрне підприємство ТОВ «Плиски Агро», співвласником якого до певного часу був згаданий вище Голиця. У 2015 році він зажадав вийти із засновників і забрав  свою долю в кількадесят мільйонів гривень готівкою. Всі проекти в Плисках Голиця позакривав, а все, що було з металу – порізав на металобрухт. Втім, через два роки Михайло Миколайович зажадав повернутися в аграрний бізнес. Зрозуміло, що діючі власники господарства, не захотіли більше мати справу з людиною, яка відмовлялася інвестувати кошти у виробництво і яку цікавив виключно заробіток з метою проїдання. Колишній партнер не пробачив відмови і вирішив зайти на підприємство за допомогою політиків. Спробу рейдерського захоплення підприємства здійснили депутати партії «Батьківщина», з якими у Михайла Голиці особливі контакти. Майже 60% депутатського корпусу новоутвореної Плисківської ОТГ, включно з її головою, – це люди Голиці, яких він завів через «Батьківщину».

Зайти на підприємство політики спробували, використовуючи звичний для них спосіб – маніпуляції. Незвичним в цій ситуації є технологія – громадська організація «Спілка пайовичків», активісти якої під гаслами покращення життя для власників земельних паїв, спланували елементарне рейдерство та нагнітання соціальної напруги. Втім, це питання потребує більше детального вивчення і буде висвітлене в окремому матеріалі – з прізвищами  і біографіями політичних технологів та політиків.

Після другої спроби штучного нагнітання конфлікту, місцеві селяни та учасники бойових дій, розуміючи до чого можуть призвести подальші дії, в буквальному розумінні викинули з села депутата Чернігівської обласної ради від партії «Батьківщина» Дмитра Іванова, а заразом – усю його веселу команду юристів та політтехнологів. Молодий безробітний політик, позашляховик якого коштує як половина всього села, поскаржився на численні забої, а також виправдався, що викидали його не місцеві учасники бойових дій, а заїжджі «тітушки».

Дмитро Іванов

33-річний політик взагалі демонструє небачені вершини кар’єрного злету – від звичайного вчителя до голови постійної комісія обласної ради з питань економічного розвитку, інвестиційної діяльності та здійснення державної регуляторної політики.

Іванов працював учителем у Чернігові, потім керівником департаменту «ПриватБанку», потім впливові друзі Іванова влаштували його на роботу у Міністерство закордонних справ. Зв’язки в «Партії Регіонів» (Дмитро Іванов був особистим радником голови Чернігівської обласної ради екс-регіонала Анатолія Мельника), забезпечили йому стрімкий кар’єрний зріст. Буремні майданівські часи додали барвів у життя політика – він переходить з регіоналів у революціонери, заручившись підтримкою партії «Батьківщина». У 2015 році його, молодого і перспективного, особисто запрошує на роботу міський голова Прилук своїм заступником з питань ЖКГ. Через трохи Дмитро Іванов стає депутатом Чернігівської обласної ради від «Батьківщина», проходить по рідному округу, Прилуках, одного з керівників організованого злочинного угрупування «Європа», а нині нардепа і багаторічного соратника Юлії Тимошенко Валерія Дубіля.

Утім, у цій грі Іванов – всього лиш одноразовий інструмент. Справжні інтереси не в нього, а в його партійного соратника, помічника вище згаданого нардепа Валерія Дубіля Юрія Власенка. Юрія Дмитровича, звісно, ж не цікавлять відкупні, які його однопартійці намагалися вициганити у власників ТОВ «Плиски Агро», його мета є значно глобальнішою – поставити підприємство на коліна і забрати майже 6 тисяч гектарів родючих чорноземів. Не собі – брату! Рідний брат Юрія Власенка, Олег Власенко, є багаторічним заступником директора СТОВ «Дружба Нова» – підприємства-кластера найбільшого в Україні агрохолдингу «Кернел», який веде агресивну політику нарощування земельного банку. Брату відомого «батьківщинівця» Олегу Власенку місцеві активісти закидають членство в «Партії Регіонів» та відправці прилуцьких «тітушок» на Антимайдан. Олег Дмитрович і дійсно був депутатом від ПР у Прилуцькій міськраді, бо навіть призначався на посаду голови Прилуцької райдержадміністрації у розквіт влади регіоналів. Після Майдану він тимчасово зав’язав із політикою, зосередившись на землі. Тим паче, що для цього є рідний брат – Юрій, який прикриваючись партійним мандатом та посвідченням помічника нардепа, вчиняє спроби перекроїти земельну карту Чернігівщини в інтересах латифундистів. Тим паче, що власник «Кернелу» Андрій Веревський небайдужий до Юлії Тимошенко. У 2008 році він був радником Тимошенко, коли та обіймала посаду прем’єр-міністра. Подальші політичні обставини змусили Веревського покинути лави «Батьківщини» і перефарбуватися в регіонали.

Олег Власенко

У 2010 році Веревський – в коаліції «Стабільність і реформи», яка сформована фракціями «Партії регіонів», «Блоку Литвина» та «Компартії» після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича.

2010 року – член фракції Партії регіонів.

2012-2013 рр. – народний депутат 7 скликання від «Партії регіонів».

2013 рік – з подачі комітету Верховної Ради з питань регламенту позбавлений мандата у зв’язку несумісністю депутатських повноважень з іншими видами діяльності (зокрема, з бізнесом).

Завершальним штрихом до портеру Андрія Веревського є те, що він входить в десятку найбагатших людей України за версією журналу Forbes.

Агрохолдинг «Кернел», згідно з даними «Економічної правди», із земельним банком 604,5 тисячі гектар є найбільшим латифундистом України. Крім того «Кернел» є найбільшим у світі виробником і експортером соняшникової олії.

Андрій Веревський через Namsen LTD володіє 39,47% акцій «Кернела», інша частина перебуває у вільному обігу.

Частина акцій «Кернел» перебуває у власності ще однієї одіозної особи – одного з найбагатших людей в українському парламенті, поплічника втікача Віктора Януковича Віталія Хомутинника. Компанія Cascade Investment Fund, що належить співголові депутатської групи «Відродження» у цьому році збільшила пакет акцій в «Kernel Holding S.A.» з 5% до 6,59%.

Враховуючи жорстку партійну вертикаль, яка існує в лавах «Батьківщини», є всі підстави вважати, що люди Юлії Тимошенко відпрацьовують на Чернігівщині схему «віджиму» земель в інтересах компанії «Кернел». У разі її успішного втілення досвід перенесуть на всю територію України. Звісно, першими постраждають дрібні та середні господарства, які жінка з косою захищає виключно на словах.

Нагадаємо, представник ВО “Батькввщина” Вадим Івченко заступився за народного депутата від “Опозиційного блоку” Юрія Бойка під час засідання Погоджувальної ради парламенту.

Андрій Деркач

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте