Археологічна експедиція в Мезинському національному природному парку
Археологічна експедиція в Мезинському національному природному парку на завершальному етапі.
- З 25 липня 2016 року на території Мезинського національного природного парку, що знаходиться на Чернігівщині, продовжила роботу археологічна експедиція Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка (керівник експедиції – кандидат історичних наук, доцент Черненко Олена Євгеніївна). Дослідження здійснюються на виконання «Обласної цільової програми археологічних досліджень в Чернігівській області». У роботі експедиції беруть участь досвідчені науковці та студенти університету, співробітники Мезинського національного природного парку, аспіранти Інституту археології, Інституту етнографії та Центру пам’яткознавства НАН України.
Студенти-практиканти Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства, які беруть участь в роботі експедиції, також ознайомились з роботою Мезинського музею та філіалу, науковці парку прочитали їм ряд тематичних лекцій.
Роботи Мезинської археологічної експедиції Чернігівського національного педагогічного університету, як і в минулому сезоні, спрямовані на дослідження городища Свердловське-1.
Як вдалось з’ясувати, найдавніші матеріали на території цієї археологічної пам’ятки відносяться до доби бронзи (ІІ тис. до н.е.). Втім, перша постійна забудова тут з’явилась за доби раннього заліза, близько 2 тис. років тому. Після нетривалої доби заселення мешканці покинули це місце і знов воно було заселено лише за часів літописних сіверян, наприкінці І тис. н.е. Саме до цього періоду належать найцікавіші археологічні об’єкти, які вдалось дослідити у цьому році. Це – рештки потужних оборонних споруд (рів завглибшки 4,5 м та завширшки більше 20 м, вал з деревино-земляними конструкціями) та унікальна споруда виробничого призначення, що слугувала майстернею. Вона розташовувалась поза межами оточеної укріпленнями заселеної території городища, оскільки була пов’язана з пожежонебезпечним виробництвом – обробкою заліза та кольорового металу, виробництвом кераміки. У наступному році є плани продовжити вивчення цього комплексу.
Олена Черненко, кандидат історичних наук