Виставка картин і виробів із риб’ячих кісток відкрилася у Чернігові
4 квітня в рамках культурно-дозвіллєвого центру “Мистецька вітальня” Чернігівської ОУНБ ім. В.Г. Короленка відбулося відкриття оригінальної виставки картин та виробів із риб’ячих кісток “Все так чудно та чудно…” чернігівської майстрині Маргарити Гордієнко.
Маргарита Михайлівна Гордієнко народилася 28 липня 1956 року в місті Уральськ західного Казахстану. В шкільні роки брала участь в художній самодіяльності, захоплювалася рукоділлям, виготовленням виробів з природних матеріалів. Закінчила Уральський державний педагогічний університет, отримавши спеціальність вчителя історії та суспільствознавства.
З 1978 року проживає в Чернігові. Працювала вчителем історії в чернігівських середніх школах № 29 та № 32. В ЗОШ № 32 п’ять років обіймала посаду заступника директора з навчально-виховної роботи. В 1993 році стала переможцем районного та обласного конкурсів “Учитель року”.
З 2012 року вільний час присвячує улюбленому заняттю – виготовленню художніх робіт та картин з риб’ячих кісток та луски. Особливістю майстрині стало те, що вона не надає форми своїм матеріалам сама, а працює з оригінальним природним матеріалом.
Роботи майстрині експонувалися в Чернігівському національному технологічному університеті (2015 р.) та Чернігівському ліцеї № 32 (2016 р.).
На виставці “Все так чудно та чудно…” представлено близько 40 виробів різної тематики: квіти, казкові сюжети, ілюстрації до літературних творів О. Пушкіна, М. Булгакова, В. Висоцького та ін.
Зі слів майстрині, вчителя в третьому поколінні, для неї самої захоплення новим хобі стало несподіванкою. Поштовхом стали дві випадкові журнальні статті про вироби з риб’ячих кісток і вона спробувала свої сили в цьому напрямку творчості. В хребті звичайної річкової чи морської риби Маргарита Гордієнко бачить пелюстки квітів чи образи казкових героїв, лише від однієї кісточки може виникнути цілий сюжет всього виробу. “При створенні панно чи панорами фантазія працює в двох напрямках: або помічаєш одну кісточку, в якій одразу видно той чи інший образ, або маєш сюжет, який хочеш зробити, і вже до нього намагаєшся підібрати відповідні матеріали,” – розповіла майстриня.
Спілкуючись з гостями заходу, пані Маргарита поділилася секретами своєї майстерності. Шанувальники творчості часто запитують: скільки треба з’їсти риби, щоб зробити одну картину? Виявляється, в голові однієї рибини близько 100 кісток, тому
матеріалу для виробів вистачає. Робила спробу фарбувати свої роботи, але вони втрачали свою оригінальність. Останню роботу – ілюстрацію до улюбленого роману “Майстер і Маргарита” М. Булгакова – вважає найбільш вдалою.
“Якщо раніше мені було цікаво випробувати свої сили в цьому виді мистецтва, – розповіла Маргарита Гордієнко, – то зараз хочеться зобразити та передати настрій, характер, створити цілісний образ. Повторити одну і ту ж роботу неможливо. Кістки, хоч і однакові за функціональністю, завжди різняться за формою і розміром.”
Майстриня отримала привітання від родини, колег та від директора наукової бібліотеки ЧНТУ Ліни Татаренко, яка й надихнула пані Маргариту відкрити свою творчість для ширшого кола поціновувачів мистецтва.
Лариса Ганненко, відома чернігівська майстриня, була приємно здивована, побачивши таку незвичну виставку вперше в своєму житті: “Все зроблено дуже тонко та професійно, і я навіть не зрозуміла одразу, що Ваші хризантеми – це не справжні сухоцвіти.”
Чернігівська майстриня виробів зі шкіри Олександра Дідович відмітила: “Я бачила Вашу виставку в технологічному університеті. Мені дуже приємно, що Ви вдало продовжуєте експериментувати в даному напрямку.”
В своєму вітальному слові Інна Аліференко, директор ЧОУНБ ім. В.Г. Короленка, сказала: “Я пишаюся, що саме бібліотека, як культурно-просвітницький та дозвіллєвий центр, дає творчим людям стартовий майданчик для реалізації себе в мистецтві, дає розуміння митцям, що вони своєю творчістю приносять велику радість та задоволення від спілкування з прекрасним. Мені приємно, що в нашій бібліотеці відкрилась виставка нового для Чернігівщини напрямку декоративно-прикладного мистецтва.”
Бібліотека запрошує всіх бажаючих переглянути виставку Маргарити Гордієнко та доторкнутися до такого незвичного та оригінального мистецтва.
Катя Скрипка. Фото – Вікторія Гайченя