У Чернігові запропонували кроки поступової зміни політичної системи
Чернігів став 24 містом, куди з проектом «Віч-на-віч з громадою» приїхав народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції, лідер громадянського руху «Хвиля» Віктор Чумак.
Минулої п’ятниці він поспілкувався зі студентами одного з чернігівських вишів і провів прес-конференцію в нашому обласному центрі.
Основна мета, яку прагне реалізувати Віктор Чумак, – розповсюдити інформацію про політичну реформу, для чого вона потрібна та як протидіяти український системній олігархічній корупції. На думку народного депутата, ті перетворення, що сьогодні відбуваються в нашій країні, досить складно назвати реформами.
— Я не вважаю їх реформами, бо будь-яка реформа направлена на зміну якості державної політики, відповідно до цього змінюється й якість життя громадян. Наприклад, згадаємо про реформу правоохоронних органів — всі просто-на-просто побачили нову вітрину, але поліція не змінилася за своєю суттю, — зауважив нардеп. —Якщо говорити про пенсійну реформу, то вона повинна була б створити нову якість пенсійного забезпечення. Чуємо обіцянки, що колись у нас буде діяти накопичувальна пенсійна система, але як воно буде відбуватися — розуміння немає. Це теж складно назвати реформою.
Тому найбільш необхідна реформа для сучасної України, на переконання Віктора Чумака,— це політична реформа. Адже відомо, що політична система – це відображення економіки держави.
—Ми на сьогодні маємо абсолютно не прозору, не конкуренту, монопольну економічну систему, яка базується на олігархічній власності. Вона знаходиться в руках олігархів або людей, з ними пов’язаними. В першу чергу, це власність на так звані «природні монополії», — наголосив Віктор Чумак.
Навіть ті сфери в країні, що здаються конкурентно-спроможними, теж не відповідають цій сутності. Наприклад, ІТ-шники в основному працюють за кордоном, а фахівці робітничих професій активно емігрують до ЄС на заробітки. Тож аби зупинити процес занепаду країни, Віктор Чумак пропонує такі кроки поступової зміни політичної системи:
Перше — зробити абсолютно нормальні правила «потрапляння» в політику. Наша виборча система «заточена» під спосіб, який визначили олігархи, — поділився своїм баченням з чернігівцями народний депутат. — Тому перший крок, який треба зробити, – змінити виборче законодавство.
Другий крок — ми повинні побудувати такі інститути та такі механізми, які б дуже чітко врівноважили відповідальність політичних гравців. Треба зняти депутатську недоторканність з депутатів. Теж не погано б було подати законопроект «Про імпічмент Президента» з 2020-го року.
Третій крок — ми повинні почати розгляд конституційних змін у частині повноважень Президента, ВР і Кабміну. Ті повноваження, які існують, неправильні. Не може Президент впливати на діяльність уряду. Коли ми це усунемо, можна буде говорити про наступні кроки, що виведуть країну з глухого куту. Це, зокрема, деолігархізація економіки, демонополізація підприємств, які утримують природні монополії. Все, що ми спостерігаємо зараз, уповільнює еволюційний розвиток країни.
Як підсумував Віктор Чумак, для прийняття будь-якого закону потрібно 226 голосів народних депутатів. І аби вони голосували за дійсно важливі та необхідні закони, потрібна участь громади. Адже більше всього нардепи бояться організованих громадян і тиску від них. Але, на жаль, на сьогодні приблизно чверть громадян продають свої голоси на виборах. З цим треба боротися, аби в країні не залишилися лише олігархи та пенсіонери, а працездатне населення не виїхало з країни. Бо інакше на найближчу перспективу про розвиток можна буде забути.
До відома: У грудні 2015 року народний депутат Віктор Чумак був обраний членом Національного агентства з питань запобігання корупції. Щоправда,, через місяць він написав заяву про звільнення, пояснивши, що працювати у новоствореному органі йому не дадуть. Тоді ж вийшов із фракції БПП. Відтоді навколо НАЗК було чимало скандалів. Тривають вони й по сьогоднішній день.