Як мінімізувати ризики від африканської чуми
Незастрахована африканська чума може може завдати, як відомо, істотної шкоди, через загибель худоби, економічній базі виробництва або ж окремому приватному господарству.
На цьому акцентував увагу на листопадовому форумі «Аналіз ринку агрострахування в Україні: висновки та основні тенденції», який відбувся в Києві, начальник Управління андерайтингу страхової компанії «АХА Страхування» – Віктор Андрійчук.
Застереження Віктора Андрійчука є небезпідставним. Через відсутність належного агрострахування в Україні під загрозою опинилося вітчизняне свинарство. Сьогодні поголів’я свиней в країні значно скоротилося через таку небезпечну хворобу, як африканська чума.
За словами генерального директора страхової компанії AgroRisk Ukraine Ltd. Володимира Юдіна, до спалаху епізоотії в 2012 році тариф по страхуванню свиней від усіх ризиків дорівнював приблизно 0,75%. Це майже в 5 разів менше, ніж у Польщі. «Український ринок дуже схильний до того, щоб демпінгувати», – пояснив він.
Потому як сталася епізоотія африканської чуми, перестраховики відмовилися брати на перестрахування за таким низьким тарифом. Сьогодні можна спробувати з ними домовитися, але вже на інших умовах. «Тариф буде приблизно 10-12%, і ми вже не зможемо демпінгувати», – зазначив Володимир Юдін.
Генеральний директор страхової компанії AgroRisk Ukraine Ltd. також повідомив і про можливість іншої небезпечної хвороби, яка може зачепити вітчизняне тваринництво. Йдеться про вузликовий дерматит, який дуже небезпечний для великої рогатої худоби. Наприкінці 2016 року він уже дістався Румунії. «Якщо Україна не вживе заходів щодо запобігання епізоотії вузликового дерматиту, складеться така ж ситуація, як і в свинарстві».
Звісно, запобігання ризикам від епізоотії – програма комплексна. Але не останню роль у ній відіграє й агрострахування. Тому в ньому мають бути особливо зацікавлені не лише виробники та страховики, але й держава.
Це якщо говорити про перспективу. Але реалії сьогоднішнього дня зовсім інші:
у 2017 році, як засвідчило спільне дослідження Проекту IFC і Міністерства аграрної політики та продовольства, було укладено лише 23 договори по страхуванню сільськогосподарських тварин. З яких лише 9 стосувалися свинарства, 13 – великої рогатої худоби і 1 – птахівництва.
Микола ЛУГОВИЙ,
Національний прес-клуб «Українська перспектива», спеціально для видання Спецкор РЕГІОН