У Чернігові пишаються патріотом і видатним подвижником України

Чудового весняного дня в Чернігівській обласній науковій бібліотеці імені Володимира Короленка урочисто нагородили лауреатів цьогорічної Літературно-мистецької премії імені Леоніда Глібова – видатного нашого земляка, знаменитого українського письменника.

Вели це прекрасне свято знаний прозаїк, очільник Літературної спілки «Чернігів», головний редактор журналу «Літературний Чернігів», голова журі премії імені Леоніда Глібова Михась Ткач та завідувач відділом краєзнавства обласної бібліотеки імені В. Короленка Ірина Каганова. На святі було багато весни, любові та Глібова!

На цю церемонію нагородження завітала практично вся чернігівська літературна та мистецька еліта. Говорили гарно й зворушливо. І атмосфера в залі була щирою, невимушеною. Власне, йшлося не тільки про видатного класика української літератури, який тривалий час мешкав і працював на Придесенні (автора знаменитих байок, творів для дітей та пісні «Стоїть гора високая», в якій поет прославив краєвиди Седнева та річечку Снов); не лише про заслуги нинішніх лауреатів, цілком справедливі.

Звучали пропозиції щодо нового, достойного пам’ятника Леонідові Глібову – на чернігівському Валу – й реставрації пам’ятника славетному байкареві на Болдиній горі; створення в Чернігові його музею; ґрунтовного й ошатного видання геніальної спадщини Леоніда Івановича, котра фактично не перевидавалася… з радянських часів. Взагалі, варто говорити про феномен Чернігова, адже саме тут оселилися відомі діячі культури, які настільки полюбили наше місто, що Придесення стало для них рідним; і саме тут вони створили свої найкращі твори. Це, зокрема, Михайло Коцюбинський, котрий народився на Вінниччині, й Леонід Глібов, який родом із Полтавщини.

Майбутній видатний байкар впродовж шести років успішно навчався в Ніжинській гімназії, як і Микола Гоголь та Євген Гребінка. А переїхавши до Чернігова, почав видавати з друзями тижневик «Чернігівський листок». Причому водночас був не лише видавцем, а й редактором, кореспондентом, коректором та кур’єром. Втім, його подвижництво не оцінили: письменник потрапив в опалу, змушений був залишити роботу вчителя й кілька років мешкав у Ніжині – в адміністративному засланні. Та згодом відомий байкар таки повернувся до Чернігова й до кінця свого життя завідував тут земською друкарнею. В останні роки життя Леонід Глібов уславився і як автор творів для дітей: поезій, загадок, акровіршів…

Нагороджував лауреатів очільник Літературної спілки «Чернігів» та журналу «Літературний Чернігів», які в 2002 році заснували цю почесну відзнаку, прозаїк Михась Ткач. Він наголосив, що Україна й Чернігівщина мають пишатися таким справжнім Патріотом і видатним Подвижником, як Леонід Глібов; це – дійсно письменник світового рівня!

Тепло відгукнувся Михайло Михайлович і про лауреатів попередніх років. Це – такі відомі письменники й науковці, як Василь Струтинський (перший лауреат цієї почесної відзнаки), Тетяна та Сергій Дзюби, Василь Слапчук, Володимир Сапон, Володимир Кузьменко, Олександр Забарний, Віталій Леус, Олексій Брик, Ніна Ткаченко, Василь Буденний, громадський діяч, директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника Михайла Коцюбинського Ігор Коцюбинський, що героїчно захищав Україну від віроломних загарбників, мужні фотожурналісти Мар’яна Харді й Ігор Волосянкін, які талановито і навічно зафіксували події Революції Гідності на київському Майдані, дослідник життя і діяльності гетьмана України Івана Мазепи, журналіст, краєзнавець Сергій Павленко та інші відомі й шановані люди.

Проникливо говорили про цьогорічних достойників також знаний поет, Шевченківський лауреат Дмитро Іванов, письменник і журналіст, президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України Сергій Дзюба, поет Василь Буденний, директор обласної універсальної наукової бібліотеки імені Володимира Короленка Інна Аліференко, завідувач відділом краєзнавства Ірина Каганова та головний бібліограф обласної наукової бібліотеки Оксана Плаунова (яка представила прекрасно виданий тут, зусиллями бібліотекарів, біобібліографічний покажчик, присвячений життю та діяльності знаменитого земляка, «Леонід Іванович Глібов та Чернігівщина»), директор музею М. М. Коцюбинського, правнук класика Ігор Коцюбинський.

І ось настала урочиста, хвилююча мить – нагородження цьогорічних лауреатів Літературно-мистецької премії імені Леоніда Глібова. Поетеса, кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри мов і методики їх викладання Національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Тараса Шевченка Олена Мамчич відзначена за книгу поезії «Константа». Письменник Олег Гончаренко з Мелітополя Запорізької області (раніше він мешкав і працював у Чернігові) нагороджений за роман «Я прошу Вас – живіть!». Заслужений журналіст України, письменник Микола Будлянський отримав цю почесну премію за свої талановиті краєзнавчі і художні твори про село, зокрема книгу «Час рікою пливе». Відомий меценат і громадський діяч Олександр Сенчик з смт. Парафіївка Ічнянського району нагороджений за значну благодійну, патріотичну та культурну діяльність. А чудовий вокаліст, соліст колективу концертних виконавців Чернігівського обласного філармонійного центу, заслужений артист України Володимир Гришин відзначений цього року за активну концертну діяльність, популяризацію та високохудожнє виконання українських народних пісень.

Також на прекрасному та зворушливому святі пролунали популярні українські пісні у виконанні капели бандуристів імені О. Вересая (улюблена пісня Леоніда Глібова «Стоїть гора високая…») та Володимира Гришина, які викликали овації в переповненому залі.

Сергій КВІТНИЦЬКИЙ

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте