За досвідом лісівники Чернігівщини з’їздили у лісгосп Київщини
27 лютого делегація лісівників Чернігівщини побувала з робочою поїздкою у ДП «Тетерівський лісгосп» Київської області.
До складу делегації входили директори лісгоспів, головні лісничі, лісничі. Метою візиту було ознайомлення з організацією виробничих процесів на підприємстві та його економічними показниками. Лісівники ознайомились з новаціями, які застосовуються на підприємстві, зокрема з новими підходами до переробки і зберігання лісового насіння, вирощування сіянців, проведення рубок догляду в молодняках, оперативного виявлення лісових пожеж та реагування на їх виникнення, застосування відеонагляду при охороні території лісництв та інших об’єктів лісгоспу. Було обговорено і багато інших актуальних питань успішного функціонування підприємств.
Розповідали про тонкощі роботи підприємства та відповідали на запитання колег директор ДП «Тетерівський лісгосп» Дмитро Степанович Гоцуляк та головний лісничий Іван Миколайович Черевко.
В ногу з часом
ДП «Тетерівський лісгосп» впровадив на виробництві нові технології – охорону об’єктів за допомогою сучасних ІР-систем відеоспостереження. Вже два роки успішно працює комплексна Система реагування на лісові пожежі «Азимут», камери якої по системі передачі даних WI-FI передають відеокартинку в реальному часі про стан пожежної безпеки на всій території лісгоспу і далі. Всі важливі господарські об’єкти лісгоспу зараз видно в Live view (в прямій трансляції) на моніторах диспетчерської головної контори.
Система допомагає виявляти загрози безпеці і несанкціоновані доступи зловмисників до майна. Техніка дозволяє одному працівнику виконувати роботу десятків сторожів, спостерігачів, контролерів, а також зберігає всю відзняту інформацію у високій якості на довгий час для моніторингу.
Десять мільйонів замість одного
Саме стільки – 10 мільйонів – однорічних саджанців сосни на одному гектарі вирощують тетерівські лісівники у своєму розсаднику з контрольованими умовами. Це в десять разів більше, ніж можна отримати у відкритому ґрунті. При цьому витрата насіння навпаки у 8-10 разів менша. Розсадник обладнаний системами захисту, підживлення і поливу попередньо підігрітою водою. Вирощують саджанці лісових порід: сосни, берези, груші, яблуні, калини, клена, горобини, дуба, липи, різних кущових…
Вже п’ять років цьому розсаднику, і господарі не тримають таємниць – діляться досвідом з колегами.
І сушить, і трусить…
Комплекс з переробки, зберігання та вирощування садивного матеріалу лісових порід – це практичне втілення передових технологій лісівництва в окремому лісгоспі.
Нині все ширше впроваджується створення лісів на селекційно-генетичній основі. За цією технологією в Тетерівському лісгоспі створено 23 га клонових плантацій сосни – прищепленої з плюсових дерев на однорічні сіянці. Черенки взято з найкращих 60-ти плюсових дерев.
Обладнання для переробки шишок у цьому технологічному ланцюжку дуже важливе. Такого нема більш ніде в Україні, – з гордістю кажуть тетерівські лісівники, коли показують свої чудо-агрегати. Майже рік вони розробляли технічні умови, робили ескізи, за якими київські виробники створили набір установок: сушильну камеру, витрушувач насіння з шишок, обезкрилювач насіння, сепаратор та вакуумне обладнання для очистки насіння. Старими методами з однієї тонни шишок видобували 10 кг насіння, тепер 16-18 кг найвищої якості.
У 690 тисяч обійшлося обладнання цеху, але затрати вже окупилися.
На 270 тисяч гривень продали насіння та сіянців сосни іншим лісгоспам, крім того, відпала потреба в чотирьох працівницях, які спалювали 100 кубів дров для висушування шишок на старій шишкосушарці.
Чернігівські лісівники переконались, що це підприємство на київському Поліссі за всіма параметрами успішне. Ініціатива, підприємливість і бажання встигати за вимогами часу – ось простий рецепт успіху.
До складу ДП «Тетерівський лісгосп» Київського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України входять вісім лісництв, нижній склад деревини, транспортний цех, ремонтно-механічний цех (РМЦ), пожежно-сторожова охорона (ПСО). Загальна кількість працівників на підприємстві – близько 300 чоловік.
Розташоване підприємство на території 3-х районів Київської області, а саме:
– Бородянський район (21,35 тис. га) – Мирчанське, Поташнянське, Тетерівське, Пісківське, Мигальське лісництва;
– Іванківський район (9,42 тис. га) – Кухарське, Блідчанське лісництва;
– Макарівський район (4,93 тис. га) – Кодрянське лісництво.
Вкриті лісовою рослинністю землі – 32,17 тис. га або 92% території лісгоспу.
Основні лісоутворюючі породи: сосна звичайна – 89%, дуб звичайний – 3% , береза повисла – 5%, вільха чорна (звичайна) – 3%.
Загальний запас деревини – 8,96 млн куб. м.
Діяльність підприємства базується на екологічно орієнтованих принципах сталого ведення лісового господарства та лісокористування.