Коли можна відмовити правоохоронцям у доступі до речей або документів

Що таке тимчасовий доступ до речей і документів в рамках закону «Маски-шоу стоп»?

Про це розповідає начальник Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області В’ячеслав Хардіков.

З 7 грудня 2017 року діє Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування», який відразу почали називати як «Маски-шоу стоп». Цей закон дуже примітний із огляду на те, що його норми чи не в перше за останні роки допомагали виписати не просто юристи, а практикуючі адвокати.

Хотілося б зупинитися більш детально на підставах та наслідках тимчасового доступу до речей і документів (далі – тимчасовий доступ). Законодавством України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів – це захід забезпечення кримінального провадження, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Для цього має бути законна підстава, а саме: ухвала про тимчасовий доступ слідчого судді (під час досудового розслідування); ухвала про тимчасовий доступ суду (під час судового провадження).

Для початку необхідно знати хто має право отримувати ухвалу про тимчасовий доступ. З боку обвинувачення – це слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник. З боку захисту таке право надається підозрюваному, обвинуваченому, підсудному, їхнім захисникам та законним представникам. Крім того зверніть увагу, що доступ до речей і документів надається виключно особі, яка визначена в ухвалі, і не може бути надано доступ за дорученням (наприклад, оперативним співробітникам).

Пам’ятайте, що особа, якій надано право тимчасового доступу не має права самостійно шукати ці документи, оглядати приміщення, відкривати шафи, оглядати вміст комп’ютерної техніки тощо, це може відбуватися тільки за вашою згодою. А також вилучення речей і документів можливе лише у тому випадку, якщо про це прямо зазначено в ухвалі.

Дуже важливо, що відтепер законом забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

У разі необхідності слідчий чи прокурор здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста.

Крім того тимчасовий доступ заборонено проводити до листування або інших форм обміну інформацією між захисником та його клієнтом або будь-якою особою, яка представляє його клієнта, у зв’язку з наданням правової допомоги, а також до об’єктів, що додані до такого листування або інших форм обміну інформацією.

Перед тим, як дозволити слідчому чи прокурору проводити тимчасовий доступ до речей і/або документів, уважно ознайомтеся зі змістом ухвали слідчого судді або суду. Ухвала має бути прийнята іменем України, мати підпис судді і відбиток гербової печатки. Обов’язково має бути зазначено ким та кому надати тимчасовий доступ до речей і/або документів (яких саме), чи надати доступ до речей і/або документів та можливість вилучити їх. Потім зверніть увагу на строк виконання ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня її винесення. Перевірте повноваження осіб, які прибули для тимчасового доступу, вимагайте від них пред’явити службові посвідчення для ознайомлення.

Важливим є те, що вам мають обов’язково надати копію ухвали про тимчасовий доступ. Також ви маєте право фіксувати хід процесуальної дії за допомогою відео зйомки. Стежте за тим, щоб слідчий (прокурор) і правоохоронці вилучали тільки ті предмети чи документи, що чітко зазначені в ухвалі. У разі вилучення речей і/або документів вимагайте надання їх опису. В описі вилучених речей зазначаються їх назва, зміст, кількість, міра, вага, матеріал, з якого вони виготовлені, та індивідуальні ознаки.

При завершенні процесуальної дії уважно ознайомтеся зі змістом протоколу, і якщо ви згодні з викладеним – можете підписувати протокол. Не забувайте також про ваше право висловити зауваження, якщо такі були.

На останок хочеться додати, що ви маєте повне право відмовити у наданні тимчасового доступу до речей і/або документів, якщо:

сплив місячний термін дії ухвали,

ухвалу пред’являє особа, яка не зазначена в ній,

вам не пред’явили оригінал ухвали,

ухвала не містить обов’язкових відомостей.

Тож будьте уважними та обізнаними, не бійтеся висловлювати свою думку і не дозволяйте правоохоронцям зловживати вашими правами.

В’ячеслав Хардіков

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте