Каранда, музей, література, Чернігів, Дзюба
У Чернігівському літературно-меморіальному музеї М. Коцюбинського – яскраве та зворушливе свято: журі міжнародної Літературно-мистецької премії імені Пантелеймона Куліша нагородило цією престижною відзнакою Марину Василівну Каранду, талановиту, небайдужу добродійку, науковця, кандидата філософських наук, доцента кафедри філософії та культурології Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, художнього керівника студентського соціального театру «EX LIBRIS».
Марина Каранда відзначена за значний внесок у розбудову концепції соціального мистецтва засобами аматорського театру, організацію широкої просвітницької, естетико-виховної, інклюзивно-арттерапевтичної, а також – гастрольної діяльності навчально-реабілітаційними закладами Чернігівщини.
Упродовж 2017-2018 років Марина Василівна – один із кураторів міжнародного культурного проекту «Соціальний театр – мода на добре мистецтво», який реалізовано за підтримки Швейцарського бюро співробітництва в Україні. Мета проекту – донесення мистецтва театру до дітей у складних сімейних обставинах та дітей і молоді з особливими потребами, розповсюдження ідеї інклюзивного естетичного виховання.
Також Марина Каранда – тренер соціальних працівників та вчителів області у низці авторських тренінгів із теорії мистецтва, історії та теорії театру, практики організації соціально орієнтованих театрів.
Вона – організатор двох молодіжних літніх шкіл соціального актора, у яких взяли участь студенти та професіонали театральної справи актор Євген Бондар, режисер Евген Сидоренко, лялькарка Вікторія Язичан та інші. Режисер-постановник та драматург експериментальних вистав «Етюди про театр», «Маленький вертеп», «Легенди міста Че», «Рюкзак із сюрпризом», «Острів скарбів». Автор збірки драматичних творів «Сучасна драматургія для дітей та молоді» (Чернігів, грудень 2017-го), яка також презентувалася в музеї М. Коцюбинського і викликала значний резонанс.
Авторка розповіла, що соціальному театру «EX LIBRIS» – чотири роки. Глядачі – в основному, студентська молодь. Адже мета режисера та акторів – зацікавити наших юнаків та дівчат вершинними надбаннями нашої класики, яка залишається напрочуд сучасною та створити експериментальні актуальні вистави. Зокрема, дорослі та юні глядачі побачили драму «Довженко: pro et contra», дивовижний мюзикл «Про Червону Шапочку та Музичного Вовка», дотепно-іронічний фарс «Золота рибка», драматизовану віртуальну екскурсію «Чернігівські легенди», феєрію «Аліса у країні чудес». Серед головних персонажів цих незвичайних вистав – Олександр Довженко; Бетховен і Паганіні; Кочубей, Мотря і Мазепа; Михайло Коцюбинський… Це – і казки з інтерактивними компонентами, з дещицею містики й детективів. А головне – активна популяризація культури засобами соціального театру!
Адже, завдяки підтримці громадської організації «Жменя» (голова – Регіна Вікторівна Гусак), Швейцарського бюро співробітництва в Україні, митці театру «EX LIBRIS» об’їздили зі своїми виставами всю Чернігівщину, виступаючи в школах, інтернатах та закладах для дітей з особливими потребами. Це – ще зовсім не протоптана стежка, у глибинку через фінансові значні витрати професійні театри не їдуть, але ці діти також потребують нашої підтримки, хочуть яскравого та цікавого свята!
Нагороду Марині Каранді урочисто вручив на презентації президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, заступник головного редактора обласної газети «Деснянська правда» Сергій Дзюба. Виступила також професор, доктор філософських наук Марина Столяр, яка відзначила, що сучасна культурологічна освіта має бути інтерактивною, тому художній керівник студентського театру виконує важливу місію, а саме на філологічному факультеті розвиває традицію вистави-дискусії, театру як клубу інтелектуальної молоді. Громадська діячка, менеджер від ГО «Жменя», співавтор культурного проекту «Соціальний театр – мода на обре мистецтво» Тетяна Маринащенко додала присутнім ліричного настрою, згадавши про спільний волонтерський досвід; а директор Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського, правнук класика Ігор Коцюбинський вручив авторці букет із саду родини Коцюбинських.
Засновник міжнародної Літературно-мистецької премії ім. П. Куліша – Міжнародна літературно-мистецька Академія України, яка об’єднує відомих письменників, перекладачів, журналістів та науковців із 55-ти держав світу (президент – Сергій Дзюба; ця нагорода вручається з 2011 року).
Серед лауреатів минулих років – Герой України Іван Плющ, Шевченківські лауреати – Юрій Шевельов, Володимир Базилевський, Леонід Горлач, Ігор Качуровський, Михайлина Коцюбинська; видатний поет Василь Барка, відомий дитячий прозаїк Всеволод Нестайко, уславлений польський драматург Славомир Мрожек та інші знані люди – з України, США, Англії, Канади, Греції, Франції, Бразилії, Німеччини, Італії, Фінляндії, Болгарії, Чехії, Угорщини, Польщі, Грузії, Російської Федерації, Білорусі, Казахстану, Індії, Бангладеш, Ізраїлю та Македонії.
Ігор Павлюк,
голова журі, письменник, доктор наук із соціальних комунікацій, старший науковий співробітник Інституту літератури НАН України, професор кафедри української преси Львівського національного університету імені Івана Франка