Перші гроші на рахунках: як працює монетизація субсидій

1 січня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів №1176, якою визначено, що відтепер українці отримуватимуть призначені їм субсидії у грошовій формі. Перші кошти на рахунки у рамках монетизації субсидій громадяни отримали 4 березня. VoxConnector розібрався, як саме працюватиме монетизація

Скільки українців отримують субсидії?

Минулого року субсидії отримали 6,5 млн домогосподарств. Станом на початок 2019 року, за словами міністра соціальної політики Андрія Реви, субсидію мають понад 4 млн українців. Проте призначення субсидій продовжується. Точні дані щодо людей, які отримували субсидії протягом опалювального сезону 2018-2019, з’являться наприкінці квітня.

Яким є середній розмір субсидії?

За даними Держстату, у січні 2019 року середня субсидія склала 915,9 грн. Після запуску монетизації середній розмір субсидії має зрости до 1 500 грн.

Що означає монетизація для пересічного українця?

Відтепер громадянин, що має субсидію, замість меншої суми у платіжках буде отримувати на окремий рахунок визначену суму грошей, призначену для сплати за комунальні послуги. Уповноваженим за реалізацію механізму монетизації уряд призначив Ощадбанк.

То для отримання монетизованої субсидії треба піти в Ощадбанк і відкрити там рахунок?

Робити це немає потреби: для кожного отримувача субсидії буде автоматично створено обліковий запис у Ощадбанку. Щомісяця власник рахунку отримуватиме від банку повідомлення про надходження коштів та залишок на рахунку.

Чи можна розпоряджатись отриманими коштами на власний розсуд?

Під час опалювального сезону ці кошти можна буде використати лише на оплату комунальних послуг (це зазначено як «спеціальний режим використання».

Технічно не сплатити можливо. Проте держава вжила запобіжних засобів, щоб уникнути росту неплатежів: якщо на початок нового опалювального сезону отримувач матиме борг понад 340 грн,  він втратить субсидію.

Якщо ж отримувач зміг зекономити певну суму за рахунок ощадливого використання світла, електроенергії чи води — він має повне право витрачати залишок на на власний розсуд. Кошти будуть переказані з облікового запису на банківський рахунок споживача. Уряд сподівається, що це стане для українців додатковим стимулом до свідомого споживання.

Звідки держава братиме гроші на виплати?

У державному бюджеті на 2019 рік на субсидії закладено 55 млрд гривень — 35 млрд складає субвенція на виплату субсидій, ще 20 млрд заплановано на монетизацію.

Чи всім українцям, яким призначено субсидії, вони приходитимуть у грошовій формі з 1 березня?

З 1 березня відбувається нарахування субсидій у грошовій формі тим українцям, які вперше звернулися за ними і раніше субсидій не отримували. Загалом монетизація субсидій проходитиме у три етапи:

  1. З 1 січня 2019 монетизація торкнеться домогосподарств, які вперше звернулися за субсидією.
  2. Від 3 травня 2019 монетизовані субсидії будуть призначені також тим, хто отримує допомогу вже багато років.
  3. З 1 жовтня 2019 розпочнеться повна монетизація: кожен українець, якому призначено субсидію, отримуватиме її у грошовому форматі.

VoxUkraine, спеціально для видання Спецкор РЕГІОН

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте