Про інтереси держави у сфері водовикористання розповіли у Чернігові
Працівники прокуратури Чернігівщини здійснюють відповідну роботу щодо перевірки діяльності різних суб`єктів у сфері водовикористання.
Про це наприкінці квітня 2019 року розповів заступник прокурора Чернігівської області Ігор Юшин.
Верховним Судом визнано обґрунтованими вимоги прокуратури Чернігівщини щодо повернення у розпорядження держави 108 гідротехнічних споруд вартістю майже 40 млн грн.
У межах реалізації представницьких повноважень прокуратурою Чернігівської області виявлено факт незаконного використання приватним суб’єктом господарювання державного майна – 108 гідротехнічних споруд для здійснення промислового риборозведення.
Встановлено, що у 2015 році між Державним підприємством «Укрриба» та приватним підприємством укладено договір зберігання державного майна та додаткову угоду до нього, за якою зберігачу, тобто суб’єкту господарювання, надано право використання гідротехнічних споруд, що перебувають на балансі державного підприємства.
Оскаржуваний договір укладений з порушенням норм законодавства, зокрема Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та мав удаваний характер, оскільки фактично між сторонами виникли правовідносини з оренди державного майна.
Так, внаслідок дії зазначеного правочину доходи, отримані від використання у господарській діяльності гідротехнічних споруд, залишалися у приватного суб’єкта господарювання та не зверталися в дохід державного підприємства.
З метою поновлення прав держави на використання гідротехнічних споруд прокуратурою області у травні 2018 року пред’явлено позов про визнання договору зберігання недійсним.
Дослідивши надані сторонами докази та пояснення по суті позову, місцевий суд визнав вимоги регіональної прокуратури обґрунтованими, та 03.10.2018 задовольнив позов у повному обсязі.
Наполягаючи на позиції правомірності використання державного майна за договором зберігання, відповідачем оскаржено таке рішення спочатку до апеляційної, а потім і до касаційної інстанцій.
Крапку у спорі поставлено Верховним Судом, який, ґрунтовно дослідивши доводи скарги відповідача та регіональної прокуратури, у березні 2019 року ухвалив остаточне рішення, констатувавши, що приватний суб’єкт господарювання не має законних підстав використовувати майно за договором зберігання, а відтак гідротехнічні споруди підлягають поверненню у розпорядження держави.