Благодійні внески у лікарнях: на що витрачаються гроші пацієнтів?

Вже рік працюють договори про співпрацю між лікувальними закладами та благодійними фондами, на які пацієнти перераховують добровільні пожертви.

Договори про співпрацю, які передбачають в тому числі прозоре звітування лікарень та благодійних фондів перед пацієнтами про надходження та використання благодійних коштів, були укладені з трьома лікувальними закладами міста: першою, другою та третьою Чернігівськими міськими лікарнями.

Наскільки ефективна та прозора робота лікарень та благодійних фондів, досліджували експерти Інституту аналітики та адвокації.

Як розпоряджаються благодійними внесками? 

Чернігівська міська лікарня №1

З 1 грудня 2015 року почав діяти договір про співробітництво, укладений між благодійною організацією ЧМБО «Благодійний фонд сприяння розвитку Чернігівської міської лікарні №1» та Чернігівською міською лікарнею №1.

Інформація про надходження і використання благодійних внесків знаходиться на першому поверсі в холі 3-ї поліклініки, як і було зазначено у відповіді на наш запит.

zvituvannya-likarni-1На рахунок фонду в 2015 році було отримано небагато-немало — більше 500 тис. грн., за 8 місяців 2016 року — всього 143 035 грн. Це в рази менші суми, аніж збирають інші міські лікарні. Така ситуація може говорити про те, що в міській лікарні №1 дійсно добровільні внески і не існує жодних зобов’язань або примусів серед пацієнтів щодо сплати обов’язкових платежів.

Чернігівська міська лікарня №2

Договір про співробітництво, укладений між Чернігівським міським благодійним фондом «Доброчинність» та Чернігівською міською лікарнею №2 ЧМР ще 13 листопада 2015 року.

Згідно укладеного договору щомісяця лікарня та благодійний фонд оприлюднюють інформацію про надходження благодійних внесків та напрями їх використання, розміщуючи в місцях, доступних для ознайомлення всіма бажаючими (біля відділень банку, каси лікарні та реєстратури поліклініки). На момент перевірки звітна інформація по благодійним внескам дійсно була.

zvituvannya-likarni-2Міська лікарня №2 зібрала рекордну суму благодійних коштів в порівняні з іншими лікувальними закладами міста. За 2015 рік сума благодійних пожертв склала майже 5 млн. грн., що в 10 разів більше, ніж міська лікарня №1. За 9 місяців 2016 року вже зібрано біля 4 млн. грн.

zvituvannya-likarni-3_2-kopyya

zvituvannya-likarni-3_2
Окрім цього, в отриманому звіті на відповідь інформаційного запиту досить детально і чітко розписані статті витрат благодійних внесків разом із сумами. Найбільші суми витратили саме на придбання медичного обладнання, медикаментів, будівельних матеріалів, канцелярських товарів та необхідного інвентарю. 

Чернігівська міська лікарня №3

В минулому році, 1 жовтня, між лікарнею та Чернігівським обласним благодійним фондом «Підтримка здоров’я» заключили договір про співпрацю, згідно якого наразі відбувається періодичне звітування фонду про розмір зібраних коштів перед лікарнею.

zvituvannya-likarni-3_3ЧОБФ «Підтримка здоров’я» не перераховує кошти Чернігівській міській лікарні №3, а надає допомогу в натуральному вигляді, а саме:

  • закуповує медичне обладнання;
  • закуповує засоби медичного призначення;
  • закуповує продукти харчування;
  • оплачує ремонт та обслуговування медичної техніки і т.д.

zvituvannya-likarni-3_4Варто зазначити, що в 2014 році було зібрано найбільшу кількість благодійних внесків в лікарні — більше 1,5 млн. грн, майже у 3 рази більше, ніж 2013 року. В 2015 році сума дещо зменшилась — більше 1 млн. грн. На 1 півріччя 2016 року сума зібраних благодійних внесків становить біля 200 тис. грн.

Найбільші суми йдуть на купівлю господарчих товарів, бензину, наприклад, в 2015 році ця сума становила приблизно 113 тис. грн., коли в 2014 році вона склала півмільйона гривень. Також на придбання медичного обладнання було витрачено в 2015 році більше 800 тис. грн., а в 2014 році — 926 тис. грн..

Програму «Протидія поборам за безкоштовні медичні послуги» реалізує громадська організація «Інституту аналітики та адвокації» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

Звітування лікувального закладу перед пацієнтами щодо надходження і використання благодійних внесків дійсно здійснюється: інформація розміщена біля відділення банку в лікарні та в холі адміністрації лікарні.

Попри недоліки доброчесності та складності перевірки достовірності напрямків благодійних коштів, запроваджена практика звітування лікувальними закладами та благодійними фондами має позитивний ефект. Адже розуміння, на які цілі були витрачені наші кошти, вже автоматично підвищує довіру до медицини.

Тетяна Романова

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте