«Навіжений», який щороку проживає… 50 років!
Книжкові новини. Народний поет України Сергій Дзюба, справді, вражає самовідданістю, мужністю, гідністю і працелюбством. Ось у кого дійсно слова не розходяться з ділами! Бо до війни багато хто з «патріотів» патетично виголошував дуже пишномовні фрази про любов до Батьківщини. Доморощені політики завзято змагалися в патріотичності, переймаючись натомість власними бездонними кишенями. Але, тільки-но почалася повномасштабна війна й російська орда посунула на Україну, усіляких псевдогероїв, як вітром, здуло… Жалюгідні та нікчемні боягузи одразу накивали п’ятами, наплювавши на співвітчизників.
Натомість Сергій і Тетяна Дзюби принципово залишилися в Чернігові, оточеному ворогами, та пережили шалені обстріли. Орки люто обстрілювали нескорене місто-герой крилатими ракетами; з артилерії, мінометів, «Градів»; скидали з літаків 500-тонні бомби…
Втім, навіть під час такої жорстокої ворожої блокади, Сергій Дзюба ні на мить не полишав віри в нашу Перемогу і наполегливо робив свою справу – підтримував відважних українських військових, щодня фіксував пережите, писав книжки та пісні. Тож тільки-но наші бійці прогнали ненависних орків із рідної землі, Сергій із колегами відновили випуск газети «Чернігівщина», яка набула ще більшої популярності не лише на Придесенні, а й в Україні та за кордоном. Адже в кожному номері прифронтової газети – вся правда про цю війну, розповіді про наших героїчних захисників – українських бійців; про медиків, які під обстрілами, в нестерпних умовах самовіддано рятували поранених; про життя людей під час окупації.
Матеріали постійно друкуються в газеті та з’являються на популярних порталах. До того ж, Сергій Дзюба щодня об’єктивно інформує своїх друзів за кордоном, у багатьох країнах, на всіх континентах про ситуацію в Україні. Це – надзвичайно важливо, адже перемагати потрібно не лише на фронті, а й інформаційно! Тому Сергій із колегами тепер завершує роботу над книжкою про цю повномасштабну війну «Чернігів у вогні. Зметем орду, відправимо до пекла!», де зібрані дійсно унікальні матеріали та фотознімки з передової.
Пам’ятаю, як, буквально затамувавши подих, з великим піднесенням ми вперше слухали щойно створену пісню «Закінчиться війна» Сергія Дзюби (слова) та Петра Лойтри (музика), яку виконали улюбленці Чернігова – Інна і Тетяна Чабан, популярні українські співачки, лауреати багатьох міжнародних премій. А який вражаючий відеокліп на цю геніальну пісню створила Альона Лютницька!
Тепер пісню «Закінчиться війна» збирається записати відома співачка Валентина Олійник (дует «Крила»). Планує її виконувати й оркестр Збройних Сил України – для духового оркестру чудове аранжування створив відомий наш диригент Анатолій Ткачук.
Це станеться – закінчиться війна,
І лютий ворог щезне, мов примара…
І буде тиша – ніжна, осяйна, –
Пречисті зорі гоїтимуть рани.
Обіймемося – є на світі ми, –
Зметем орду, відправимо до пекла…
І, попри все, залишимось людьми,
Яким у рабському ярмі – нестерпно!
Ця дівчинка – свята, і лик її – суворий;
Та зболена душа всміхається мені…
На проклятій війні не виживають зорі,
А вічно молоді лиш люди на війні.
Так, це – геніально! Якби Сергій Дзюба більше нічого не написав, крім такої пісні, він уже б залишився в історії України. Однак, попри такі жахливі обставини, Сергій Дзюба цього року надрукував аж вісім своїх нових книг, причому деякі з них – дуже великого обсягу, понад 800 сторінок! Власне, ця книжка – дев’ята…
А ще він створив понад 30 нових пісень. Випустив уже другий власний музичний альбом пісень (відеокліпів) «Закінчиться війна». І зараз працює над третім музичним альбомом – «Зима така маленька, мов японка». Причому до нього вперше увійдуть пісні у… неповторному авторському виконанні! Хоча Сергій Дзюба прекрасно співає з дитинства, чудово грає на гітарі та баяні, він тільки зараз вирішив увічнити власний голос. Як на мене, твори у душевному виконанні Сергія звучать не менш чарівно, аніж його пісні у виконанні зірок української естради.
Перша неймовірна книжка ста пісень Сергія Дзюби «Примчу на білому коні» з нотами, де автор на обкладинці скаче на баскому красені-коні, стала його тріумфом (загальний наклад цієї книги – понад 50 тисяч примірників). Однак відтоді у пана Сергія з’явилося багато талановитих, цікавих пісень, які стали в Україні «Піснями року», «Хітами року». А кантата «Крила Сімаргла», котру на вірші Тетяни та Сергія Дзюби створив наш видатний український композитор симфонічної музики, мистецтвознавець, Шевченківський лауреат Олександр Яковчук, визнана «Кращим музичним твором року».
Тому кантата (справді, унікальний твір!) представлена в новій, другій музичній збірці Сергія Дзюби «Душа – мов скрипка». Як і суперхіти Сергія «Закінчиться війна», «Батьку мій», «Порадниця свята», «Будь моєю!», «Ми з тобою згаснем молодими», «Сестра», «Пожухлим листям сумувала осінь», «Дощ із карими очима», «Калина зажурилася», «Козацька звитяжна», «Зима така маленька, мов японка», «Я намалюю сон», «Чарівна криниця», «Мій друг Адам іде в універсам», «Душа, мов скрипка»…
Отож нині Сергій Дзюба – автор 116 книжок, присвячених дружині Тані. Це – єдиний такий випадок в історії світової літератури, офіційно вже зафіксований у «Золотій книжці світових рекордів» в Індії. Там готуються зареєструвати й інші досягнення всесвітньо відомого подружжя. Адже твори Сергія і Тетяни нині перекладені ста мовами світу й надруковані у 80 країнах. Подружжя теж чудово перекладає світову класику (у Сергія є переклади з 80 мов).
Щоб усе це просто прочитати, прослухати та подивитися, потрібно не один рік. Але ж Сергій Дзюба все це власноруч написав і створив!.. Можете собі уявити? Я, чесно кажучи, ні. Не уявляю, як таке взагалі може бути. Знаю тільки, що мій друг Сергій десятки років працює без вихідних та відпусток… Власне, цей невгамовний добродій ще за свого подвижницького життя став справжньою легендою. Недаремно знаменита ворожка колись засвідчила, що він за один рік свого «навіженого» життя проживає… аж 50 років. Такий – справді, як то кажуть, і один у полі – воїн. Однак наразі їх – двоє!
Сергій і Тетяна Дзюби – народні поети України, «Золоті письменники світу», почесні професори в Україні та Німеччині, відзначені міжнародними нагородами в 50 країнах. Українці, які гідно представляють рідну державу в усьому світі!
Ярослав Савчин,
народний поет України, критик, перекладач, Івано-Франківська обл.