Радіокнига з 36-ти радіоп’єс письменника з Чернігова побачила світ
Хоч і кажуть, що талановита людина – талановита у всьому, але, чесно кажучи, я знаю лише одну таку Людину. І це – Сергій Дзюба, народний поет України, «Золотий письменник світу». Його 120 книжок, присвячені дружині Тетяні, успішно перекладені ста мовами світу та видані у 80 державах. Втім, вражає неймовірна багатогранність добродія Сергія.
Сергій Дзюба – відомий і авторитетний журналіст, автор резонансних публіцистичних книг, зокрема і про війну з російськими загарбниками. Він – редактор популярної газети «Чернігівщина». А також – знаний громадський діяч, президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, яка об’єднує творчих людей із 70 країн.
А ще – драматург, літературознавець, літературний критик, гуморист, пародист. Упорядник чудових антологій та збірників української літератури. Перекладач, котрий переклав із 80 мов твори світової класики та надрукував українською книжки багатьох видатних зарубіжних письменників. Добродій Сергій – ще й вимогливий, досвідчений, непересічний видавець; причому всі надруковані книги – дуже ошатні, їх приємно навіть просто тримати в руках.
І в кожному жанрі своєї подвижницької, патріотичної діяльності Сергій Дзюба досягнув видатного успіху. Загальний наклад усіх його книг становить нині чотири мільйони примірників. Автор отримав понад 250 міжнародних, державних та національних нагород у 65 країнах.
А нещодавно Сергій Дзюба випустив нову радіокнигу з промовистою назвою – «36 радіоп’єс», також присвячену своїй коханій дружині Тані. Пан Сергій став не лише радіодраматургом, а й режисером-постановником і в усіх радіоп’єсах та радіосеріалах виконував головні ролі. Тобто продемонстрував і яскравий режисерський та акторський талант!
Радіоп’єси – напрочуд різноманітні, з динамічно закрученим сюжетом. Варто виокремити гостросюжетний пригодницький серіал «Справи детектива Самарцева». Молодий, розумний, кмітливий, іронічний приватний детектив Віталій Самарцев любить дивовижні пригоди і вродливих жінок. Він мужньо долає всі перешкоди, розплутуючи найскладніші кримінальні головоломки у кращих традиціях Шерлока Холмса та Еркюля Пуаро. Втім, Віталій – людина XXI століття, тому не варто порівнювати його зі славнозвісними детективами минулих часів. У них – різні методи, погляди, світобачення. Наразі Самарцев поспішає жити!
Він – швидкий, мов реактивний літак, водночас напрочуд симпатичний, дотепний та галантний. Тому не почувається самотнім і щиро радіє життю. А для панночок Віталій готовий якщо не місяць із неба дістати, то принаймні розплутати чергову таємничу історію, нерідко таку небезпечну, немов гостро заточений ніж.
Не менш цікава і радіоп’єса «Ідеальний злочин» – це цілком реальний, хитромудрий посібник, як не просто захиститися від страшного і підступного маніяка, а й назавжди покарати його… Натомість «Пані кілер» – це історія привабливої молодої жінки, котра обрала собі дуже рідкісну й небезпечну «професію». Вона виконує завдання спецслужб, блискавично вкорочуючи віку усіляким нелюдам.
Ще один цикл – радіоп’єси з начебто фантастичними сюжетами. Чого вартий, скажімо, непересічний та загадковий «Ловець снів» – добродій, який бачить у своїх вражаючих снах минуле та майбутнє! Він подорожує в часі, допомагаючи багатьом людям, навіть рятуючи їх від смерті.
Іван, після важкого поранення на фронті, стає мандрівним екзоцистом і тепер воює з іншим пеклом, повертаючи до потойбіччя його бісів – жахливих потвор, котрі підступно оселилися в людських тілах і підкорять їх своїй злій волі та ще й мучать постійними, сильними болями й начебто невиліковними хворобами…
А ось сучасний, вишукано дотепний барон Мюнхгаузен, котрий навіть перед власною коханою дружиною вже не один рік вдає з себе… космічного прибульця з далекої планети. Ну, як же йому не вірити, коли він – настільки незвичайний? Наприклад, спокійно засовує руку в акваріум із піраньями, які не звертають на жертву жодної уваги й мирно плавають далі!
«Бо для будь-якої нормальної та здорової жінки у розквіті сил цілком органічно мати власний гарем!» – переконана Ніна, котра живе одночасно з трьома чоловіками.
Молода вчителька несподівано палко закохується в свого прекрасного учня… Олексій майже всі зароблені гроші витрачає на жінок, уявляючи себе сучасним Пігмаліоном. А дві найкращі подруги вирішують наразі обмінятися власними чоловіками. Як то кажуть, Бразилія відпочиває!
Такий гостросюжетний, непересічний, яскравий коктейль задовольнить найвибагливіші смаки слухачів. Тож ці радіоп’єси із задоволенням слухають люди різного віку (від старшокласників – до їхніх дідусів), професій, а також – уподобань. І кожний слухач знаходить тут наразі своє, вагоме й водночас таке рідне, для душі.
Власне, неймовірно теплі, зворушливі, людяні історії мають ще одного головного, найважливішого персонажа, який щиро об’єднує всіх отих людей, – це – місто-герой Чернігів. І нова радіокнига – ще один внесок талановитого українського письменника в літопис свого улюбленого міста. Бо у мільйонів людей в усьому світі Чернігів асоціюється, зокрема, і зі шляхетними Сергієм та Тетяною Дзюбами.
Василь Слапчук,
письменник, літературознавець, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Почесний громадянин Луцька та Волині