Побачив в останнє доньку та сина і… загинув за Україну
31 січня 1949 року загинув Олекса Гасин (Олександр Іванович Гасин), полковник УПА, керівник головного штабу УПА.
Народився 8 липня 1907-го в заможній селянській родині села Конюхів на Львівщині.
Навчався в Стрийській гімназії, де й познайомився з Степаном Бандерою. Закінчив Львівську політехніку. Активний учасник товариств «Сокіл», «Просвіта». Член УВО, в 1930-му вступив до ОУН. Пройшов вишкіл польської школи підхорунжих та Баварської воєнної академії.
Тричі заарештовувався польською владою. Був змушений емігрувати. В Німеччині зійшовся з Євгеном Коновальцем, вони спільно написали «Військовий підручник». Також уклав військовий термінологічний словник українською мовою.
В липні 1941-го – заступник військового міністра в уряді Ярослава Стецька. Заарештований гестапо восени 1942-го, за кілька місяців звільнений завдяки ризикованій комбінації побратимів з оунівського підпілля.
Рішуче підтримав курс на створення Української повстанської армії та відкриту збройну боротьби проти Німеччини та СРСР.
Керівник групи УПА-Захід (1944), начальник Головного військового штабу УПА (1946-1949). Полковник УПА (1948). Активно розробляв стратегію і тактику руху опору в післявоєнний період.
Влаштувавши справжнє полювання на одного з кращих конспіраторів підпілля, гебісти двічі помилково визнавали його загиблим. Вони вийшли на Олексу Гайсина 31 травня 1949-го у Львові, коли той прийшов на побачення з дочкою та сином. Не зумівши відірватися від переслідувачів, він застрелився.
Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам`яті