На Чернігівщині вшанували пам`ять організатора української аграрної науки
Жителі села Нової Басані, що в Бобровицькому районі на Чернігівщині, вшанували пам’ять прославленого земляка.
Жителі Нової Басані пишаються своїми прославленими земляками. 22 травня новобасанці вшановували пам’ять Михайла Зубця (07.04.1938 -07.01.2014) – Героя України, видатного організатора української аграрної науки, президента НААН (1996-2011рр.), віце-прем’єр-міністра України (1996-1997рр.), академіка НААН, народного депутата України IV, V та VI скликань, Заслуженого діяча науки і техніки України, двічі лауреата Державної премії України. Не кожне село може похвалитися земляками з такою біографією.
Урочистості, присвячені пам’яті великого патріота України, розпочалися з виконання Державного Гімну. Про життєвий шлях знаменитого новобасанця розповіла заступник директора з виховної роботи Новобасанської ЗОШІ-ІІІ ст. Любов Гармата.
В програмі заходу, який проходив на центральному стадіоні, відбувся концерт учасників художньої самодіяльності та спортивні турніри з міні-футболу серед команд дівчат та хлопців. Тож 22 травня всі дороги в Новій Басані вели до стадіону.
До уваги глядачів був концерт, в якому крім господарів взяли участь і гості села. Місто Бобровицю представляли зразковий хореографічний колектив «Спалах» Бобровицької школи мистецтв (художній керівник Людмила Кратко), вокалістка Олена Москаленко. Завітали до Нової Басані і учасники художньої самодіяльності із села Середівка Згурівського району Київської області – вокальний жіночий ансамбль «Берегиня» (художній керівник Лариса Якимович), дитячий танцювальний колектив «Фреш» та Поліна Мінченко з гуморескою. У виконанні «Берегині» прозвучали українські авторські та народні пісні, пронизані духом патріотизму і любові до України. Нині, коли наша держава в кровопролитній війні з Росією відстоює свою незалежність і суверенітет, патріотичний репертуар сприймається по-особливому тепло, зворушує до сліз.
Порадували глядачів і новобасанські аматори сцени. Свої пісні дарували зовсім юна Олександра Романенко і студентка Юлія Нестеренко, яка вже може похвалитися перемогами на конкурсах. Популярні українські народні пісні звучали у виконанні досвідчених виконавців – ансамблю «Передзвін» та художнього колективу «Колорит» (художній керівник Володимир Приходько). Вміють в Новій Басані не тільки співати, але й гарно танцювати. Довели це учасники танцювальних колективів «Преміум» та «Радість» (художні керівники Лариса Казимова та вчитель початкових класів Тетяна Гатченко).
Серед глядачів, які аплодисментами підтримували аматорів сцени, можна було помітити і уродженців із Нової Басані, які нині проживають в інших містах і селах України. В їх числі і Тетяна Литошко – перший заступник голови, виконавчий директор ТОВ «Чернігівське земляцтво» в Києві. Вже сорок вісім років пройшло з того часу, як вона переїхала до столиці. Та не забуває дороги до рідного серцю села. Під час урочистостей і свят, які проходять в Новій Басані, вона дуже часто поруч із земляками.
Паралельно з концертною програмою проходили спортивні турніри по міні-футболу, в яких взяли участь три команди хлопців та сім команд дівчат.
Перемогу в чоловічому турнірі виборола команда Старобасанської школи-інтернату І-ІІ ст., яка у фіналі виграла матч у хлопців із села Пісок з рахунком 3:0. На другому і третьому місцях відповідно команди Новобасанського відділення ДЮСШ «Колос» та Благодійної організації «Хавер» із села Піски.
За перемогу у дівочому турнірі крім місцевої «Хуторянки» за призи та кубки змагалися команди із сіл Макарівка («Месники»), Старої Басані (ЗОШІ-ІІІ ступенів та школи-інтернату І-ІІ ступенів), Піски Бобровицького району та «Біличанка» (смт.Коцюбинське) і «Вікторія» (с.Шевченково) з Київської області. Заслужену перемогу святкувала новобасанська «Хуторянка», «срібло» у команди «Месники», «бронзу» здобула «Біличанка». Переможцям вручили кубки, дипломи та цінні призи. Кращими гравцями турніру оргкомітет визнав наступних спортсменок: воротар – Дарія Семененко («Месники»), захисниця – Лідія Колок («Хуторянка»), бомбардир – Анастасія Малишко («Біличанка»), нападаюча – Валентина Нагорна («Хуторянка»). Всі спортсмени щиро дякували ініціаторам та організаторам турніру Новобасанському сільському голові Володимиру Левченку та головному тренеру національної жіночої збірної України з футзалу та ФК «Біличанка» Володимиру Колку, а також спонсорам змагань. Висловили надію, що такі турніри в Новій Басані стануть традиційними.
До слова, Володимир Колок родом із Нової Басані. Ще один земляк, який любить свою малу Батьківщину і прославляє її. Нині він очолює жіночий футзальний клуб «Біличанка» (смт.Коцюбинське) і має тренерський стаж в 25 років. Десять разів вигравав з командою Чемпіонат та Кубок України. З 2007 Володимир Васильович очолює національну жіночу збірну України з футзалу, з якою двічі грали в Чемпіонатах світу (5 і 6 місця).
Володимиру Колку випала нагода привітати з днем народження Миколу Олександровича Бондаренка, який був в свій час тренером команди «Дружба» (Нова Басань). Саме в цій команді нині відомий і досвідчений тренер грав у молодості. Він подарував вчителю-ветерану свою медаль чемпіона України 2015 року. Здобув її, як тренер команди «Біличанка-НПУ», котра виграла вдесяте чемпіонат України з футзалу серед жіночих команд вищої ліги.
Цього дня для бажаючих перевірити свою удачу розігрувалася безпрограшна лотерея. Виграші були найрізноманітніші: мука, кукурудза, ячмінь, кава, електрочайники і т.д. Знайшли своїх щасливчиків і супер-призи – поросята (від ФГ «Вікторія»). Жваво йшла виїзна торгівля. А трохи далі на вогнищі в казані варився козацький куліш. Приготували і пригощали смачною стравою наказний отаман та начальник штабу Бобровицької Козацької Січі Олександр Ковшун та Сергій Ровний. Крім того, для учасників спортивного турніру куліш зварили кухарі із ТОВ «Наташа-Агро» та ДНЗ «Зернятко» Любов Кушніренко та Юлія Бандура.
Кожному заходу, який відбувається в селі, передує велика організаційна робота. Багато клопотів та хвилювань чекає на організаторів і в день проведення. Як і завжди, активно та результативно попрацював організаційний комітет (працівники сільської ради, пожежної охорони) на чолі з сільським головою Володимиром Левченком. Велику роль в успішному проведенні заходу зіграли спонсори. Допомогу (в різних формах) надали син Михайла Зубця – Микола Михайлович, ФГ «Вікторія» (Микола Фенюк), ФГ «Земледар» (Олександр Семип’ятний), ФГ «Незалежність (Ігор Сахно), фермер Михайло Семена із с.Великий Крупіль Згурівського району Київської області. Щира вдячність їм від новобасанців!
День вшанування пам’яті прославленого земляка ще раз об’єднав Новобасанську громаду. Жителів великого села. Перспективного села, бо ж багате воно родючими землями, роботящими та талановитими людьми. Задля процвітання неньки України працював все своє трудове життя і уродженець із Нової Басані Михайло Зубець.
Людмила ХВОЯ, м.Бобровиця, Чернігівщина