Чергові щорічні єврочитання провели у Чернігові

1-го грудня у кінолекційній залі Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. М. Коцюбинського проходили «V Єврочитання у Чернігові».

Цей літературно-мистецький захід був присвячений п’ятій річниці Революції Гідності.

У минулі роки цей захід традиційно проходив у КМЦ “Інтермеццо”. Цього року Єврочитання “переїхали” до музею Михайла Коцюбинського. 

В літературно-мистецькому заході  взяли участь письменники з Чернігова та Ніжина: Ганна Арсенич-Баран, Валентина Громова, Олександр Гадзінський, Ірина Морська, Яна Хілько, Дарка  Москаленко, Ірина Кулаковська, Ліна Ланська та інші.

Ольга Лугова та Олександр Забарний  презентували свої збірки поезії “Моє небо” та прози “Зорепад над Калюжинцями”.  Нечасто дві різні літературні школи, чернігівська й ніжинська збираються разом. І тільки “Єврочитання у Чернігові” змогли вкотре поєднати їх, щоби письменники  поділилися своїми творчими здобутками.  

Керівник Чернігівського Єдиного волонтерського центру Геннадій Обушний представив на “Єврочитаннях” поетичну добірку своїх “підопічних” Віталія Бажана, Маргарити Богданової, Ірини Губаревої-Єременко, Тетяни Лепявко і Тетяна Шилової. На жаль,  тільки пані Маргарита  прочитала свої полум’яні твори.

Родзинками стали виступи виконавців співаної поезії гурти “Голос душі” (Ольга та Руслан Шведи), “Сніги” (Петро Сальник) та бард  Наталія Потапчук.

Партнерами V Єврочитань є КМЦ “Інтермеццо”, Чернігівська обласна організація Національної спілки письменників України, ВГО “Самооборона Майдану” ГО “Медіа-центр “Свобода слова нового століття” (м. Корюківка), Чернігівська МГО «Центр прогресивної молоді «Апельсин»,  “Вільні Люди. Чернігів”, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. М. Коцюбинського. 

Яна Хілько:

— Відлунали  вже традиційні “V Єврочитання у Чернігові”.  Приємно було стати частинкою цього дійства.

Звучала поезія та проза. Свій доробок представили і досить відомі автори, і ті, чия творчість ще не вийшла на широкий загал. Особливого забарвлення надали події звуки бандури та гітари, що заповнили гостинну залу музею М. Коцюбинського.

 Час, проведений під римовані рядки та музику, промайнув дуже швидко та спогади ще довго зігріватимуть. Радісно, що такі події відбуваються і в цей непростий час. Щиро вдячна організаторам і бажаю натхнення та сил і надалі створювати такі маленькі свята. 

Олександр Гадзінський, поет і перекладач, м. Ніжин:

— Подібні мистецькі заходи нібито й негучні, але завдяки своїй регулярності уже стають доброю традицією. До них належать письменницькі Єврочитання, що вп’яте вже проходять у Чернігові. Одним з організаторів і натхненників зібрань є Віктор Татарин, який запросив мене взяти участь в цьогорічних читаннях.

У своєму виступі я відзначив, що маю честь належати до ніжинської перекладацької школи, лідером якої був знаний в Україні перекладач з англійської Олександр Жомнір. Його пам’яті я і присвятив читання власних поетичних перекладів. До того ж перекладацька творчість прямо стосується теми нашого зібрання, адже це зведення культурних мостів між Україною і Європою!

Для читання я свідомо вибрав патріотичну лірику, в якій звучать мужні мотиви боротьби і відстоювання свободи й незалежності, – загальнолюдські почуття, котрі так зрозумілі в нинішній Україні… Відтак прозвучали переклади з Ред’ярда Кіплінга («За все, що є у нас…»), болгарського поета Кіріла Христо Гончева («Врослі Камені»), білорусів Володимира Некляєва («Точить поточене міль…» ) і Наума Гальперовича («Дивний поїзд»), класиків польської поезії Марії Конопницької («Там, в моїм краю…») і Чеслава Мілоша («Кінець світу»).

Із задоволенням слухав колег по Єврочитанню, а також авторську музику, що дуже доречно підкреслювала музику слова. Сподобались виступи поетеси Валентини Громової, прозаїка Олександра Забарного, співана поезія Ольги і Руслана Шведів (дует «Голос душі»), пісні Наталії Потапчук, вірші молодих поетів, що починали в Ніжині, – Дарки Москаленко і Яни Хілько…

Тепла атмосфера зустрічі залишила гарне враження. Хай триває добра традиція! Щира подяка організаторам за можливість українсько-європейської трибуни для чернігівського письменства!

Ліна Ланська:

— Цього року вперше  була запрошена на Єврочитання, що відбулись в музеї ім. М.М.Коцюбинського.

Враження неоднозначні. Це були не читання. Це – ДІЙСТВО. Почалась наша зустріч з молитви «Отче наш». Нею отець Тарас Баїк благословив захід і вселив у душі віру в значущість нашої зустрічі. До речі, він ще й виявився поетом. Його рядки «Я сам у храмі…» вчепили за живе.

Автори, яких було не так і багато, читали свої твори,  ділились враженнями від пережитого  – дехто з них були свідками і учасниками Майдану.

Тож ця зустріч була особливо щемною.

Читали свої рядки Г. Арсенич-Баран – очільник Чернігівської обласної організації НСПУ, О.Забарний – письменник  з Ніжина,член НСПУ, В. Громова, І. Кулаковська та інші.

А ще звучали пісні у виконанні гуртів «Сніги» та «Голос душі»

Засиділись дотемна. А мелодії й досі відлунюють у душі. Мелодії щирого слова.

Ірина Морська: 

— Захід був цікавим. Я отримала задоволення від виступів учасників. “Перлиною” талантів Чернігова став музичний гурт “Голос душі”, яким підспівували учасники єврочитань. Ольга Лугова дарувала всім збірнички своїх поезій і радила не просто читати, а “пригощатися”. Брати участь у єврочитанні для мене було великою честю, оскільки таке запрошення свідчить про набутий рівень моєї творчості, гідний для представлення солідній публіці. 

Станіслав Тавлу-бей Придеснянський, поет-початківець:

— В суботу відвідав чудовий захід організований письменником Віктором Татарином – «V Єврочитання у Чернігові».

Оновлена (відремонтована) актова зала музею-заповіднику Михайла Коцюбинського зібрала корифеїв та аматорів СЛОВА з м. Чернігова та м. Ніжин.

Глибокі есе, задумлива поезія, ніжні ноти бардівських пісень відродили віру у людство, пробудили сплячу жагу до життя.

Хочеться жити і творити.

Дякую організаторам та учасникам за цей Чудовий захід!

Дарка Москаленко:

— Дуже дякую організаторам Єврочитань в Чернігові. Захід був затишним, спокійним, легким. Думки в головах присутніх літали доволі різноманітні: від політичної ситуації в країні до любові та гумору.  Можливо далеко не кожен з нас встигає йти нога в ногу із солдатами, завдяки яким над нами мирне небо, але кожен з нас може підтримати їх силою слова, словом, в якому відчувається вдячність. Лише вдячна людина сповнена миром.

Підготував Віктор Татарин

Світлини автора та Ольги Лугової

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте