Чому державні підприємства є джерелом корупції
Українці є співвласниками 3444 державних підприємств. Але, на жаль, працюють ці підприємства часто не на користь своїх власників, а на користь політиків, які призначають топ менеджмент цих підприємств.
Ситуацію коментує Дмитро Яблоновський, старший економіст Центру економічної стратегії.
Фонд державного майна затвердив перелік підприємств, які підлягають приватизації у 2018 році. Це список з майже 100 об’єктів: низка енергетичних компаній, Сумихімпром, Львівський завод «Автонавантажувач», «Оснастка», Криворізька теплоцентраль, Львівська вугільна компанія, Запорізький титано-магнієвий комбінат та інші. У 2018 році країна планує отримати від приватизації близько 22,5 мільярдів гривень.
Часто державні підприємства є джерелом корупції, що підтверджується справами НАБУ та генеральної прокуратури. Також державні підприємства, відповідно до дослідження ЦЕС, є менш прибутковими, ніж приватні. Це може бути пов’язано із корупцією, а також із недостатньою компетентністю чиновників, що представляють державу як власника. Державні підприємства часто отримують допомогу від держави у вигляді гарантій, дешевих кредитів, списання боргів, що негативно впливає на конкуренцію. Неефективна допомога покривається коштом платників податків.
З одного боку, можливо, боротися із проблемами державних підприємств, покращуючи корпоративне управління, за допомогою силових органів, але перед тим як витрачати на це ресурси варто задати питання – а чи потрібні державі ці підприємства, чи створюють вони якусь унікальну суспільну користь, яку не здатні створити приватні підприємства. Якщо ні, то немає сенсу витрачати ресурс на їх реформування, а потрібно їх приватизувати.
В 2017 уряд затвердив тріаж – сегментацію підприємств на стратегічні, ті, що повинні бути ліквідовані та ті, що мають бути приватизовані. В 2018 парламент прийняв новий закон про приватизацію, згідно з яким всі підприємства, що мають бути продані, розділені на великі та маленькі. Великі будуть продані із залученням радника, який має відповідний досвід, маленькі — будуть приватизовані за допомогою Прозорро. Пізніше було затверджено перелік підприємств для продажу у 2018 році – 26 великих та 600 малих підприємств. Серед великих першим на продаж піде Центренерго.
Останній приклад продажу великого підприємства прозоро та чесно — повторна приватизація Криворіжсталі у 2005. Сподіваємось, що 2018 стане роком, коли українці побачать нові приклади чесної та прозорої приватизації стратегічним інвесторам.
VoxUkraine, спеціально для видання Спецкор РЕГІОН